Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Problemy wędkarzy i rybaków Pojezierza Drawskiego

  • Napisane przez  Krystyna Jażdżyk
Problemy wędkarzy i rybaków Pojezierza Drawskiego

Ochrona przyrody, rozwój turystyki wodnej, czyste, pełne ryb jeziora mogą stanowić doskonały walor dla gości pragnących spędzić czas na Pojezierzu Drawskim. 18 lutego 2021 roku w Starostwie Powiatowym w Drawsku Pomorskim, odbyło się spotkanie, dotyczące wymiany doświadczeń oraz wiedzy na temat funkcjonowania organizacji wędkarskich i rybackich na terenie powiatu drawskiego.

 
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Społecznej Straży Rybackiej działającej na terenie powiatu drawskiego, przedstawiciel lokalnego Koła PZW, przedstawiciel lokalnego Gospodarstwa Rybackiego, Burmistrz Złocieńca, zastępca Wójta Gminy Szczecinek, przedstawiciel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy, wędkarze oraz Starosta Drawski i Wicestarosta Drawski. Spotkanie prowadził Wicestarosta Mariusz Nagórski.
 
Tematem przewodnim spotkania była zmniejszająca się populacja ryb w jeziorach na terenie powiatu drawskiego, która spowodowana jest między innymi nadmiernie występującym kłusownictwem na wodach naszego powiatu.
 
Pomimo ogromnej liczby jezior, na terenie powiatu drawskiego nie ustanowiono posterunku Państwowej Straży Rybackiej. Najbliższe posterunki znajdują się w Wałczu oraz Szczecinku. Ponadto, jak wynika z opracowania Najwyższej Izby Kontroli z 2016 roku, w województwie zachodniopomorskim było 14 etatów strażników terenowych PSR, gdzie powierzchnia wód obsługiwana przez 1 etat strażnika to 4 000 ha. Natomiast analogicznie w województwie łódzkim, w tym samym czasie było 19 etatów strażników terenowych, a powierzchnia obsługiwana przez 1 etat strażnika to tylko 900 ha. Państwowa Straż Rybacka na terenie naszego województwa nie ma możliwości, aby skutecznie chronić nasze jeziora przed kłusownikami, pomimo aktywnego wsparcia strażników Społecznej Straży Rybackiej.  Kłusownictwo w powiecie potęguje również niewielka ilość skutecznych interwencji policji, co powoduje bezkarność kłusowników, a wędkarze zgłaszający nielegalny połów ryb, lub zastawione sieci, są często zastraszani i szykanowani przez kłusowników.
 
Aktualnym tematem było zarybianie jezior, które musi odbywać się przy dochowaniu zasad prawidłowej gospodarki rybackiej, przez lokalne Gospodarstwa Rybackie. Przedstawiciel RZGW w Bydgoszczy zapewnił, że w każdym zarybieniu jeziora przez jego dzierżawcę, uczestniczy pracownik Wód Polskich, a zarybienia prowadzone są właściwie i zgodnie z operatem rybackim.
 
Pomimo braku wystarczającej ochrony wód, ze strony służb do tego powołanych, my mieszkańcy naszego powiatu, wędkarze, możemy przeciwdziałać szerzącemu się kłusownictwu, zgłaszając podejrzenie nielegalnego połowu ryb, co znacznie przyspieszy interwencję służb i ograniczy ten nielegalny proceder.
Jako wnioski po spotkaniu, postanowiono wystosować pismo do Wojewody Zachodniopomorskiego z informacją o braku należytego wsparcia Państwowej Straży Rybackiej – jednostki podległej wojewodzie, do ochrony wód przed kłusownikami. Kolejne spotkanie w tym temacie zaproponowano na miesiąc czerwiec. Zapraszamy do wysyłania swoich opinii, podpowiedzi w tematyce ochrony i rozwoju turystyki nad wodami powiatu drawskiego na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Podejrzenie nielegalnego połowu ryb należy zgłaszać do Państwowej Straży Rybackiej w Szczecinie tel. 881 201 716, posterunek w Wałczu tel. 502 701 562, Społecznej Straży Rybackiej tel. 693 044 534, oraz na policję.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej