Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Dziesiątki żubrów na poligonie drawskim i spotkanie fotografa oko w oko

Fot. Radosław Dominowski Fot. Radosław Dominowski

Żubry to wdzięczne i potężne zwierzęta. Nie każdy ma okazję spotkać je w ich naturalnym środowisku. Najczęściej jeśli widzimy je na żywo to są to zagrody. Na Pojezierzu Drawskim powoli stają się codziennością. Upodobały sobie także poligon drawski i dla każdego fotografa to nie lada gratka móc je fotografować w ich środowisku.

Poniżej opowieść Radosława Dominowskiego ze spotkania z tymi wspaniałymi zwierzętami.

Dzięki uprzejmości drawskich leśników, udało mi się zlokalizować stado bytujących w naszym regionie  żubrów. Ich lokalizacja miała miejsce na obszarze  znajdującym się w otulinie poligonu drawskiego. Postanowiłem, iż spróbuję wykonać kilka zdjęć pokazujących życie tych zwierząt w zimowej scenerii. Do żubrów dotarłem pieszo, zastając je leżące na jednym z leśnych zboczy nieopodal miejscowości Studnica.

Podejście ich  na dość bliską odległość okazało się nienajlepszym pomysłem, przed czym zdecydowanie przestrzegam podczas spotkania z tymi olbrzymimi zwierzętami. Żubr, to okazały  i majestatyczny zwierz.

Dziesiątki żubrów na poligonie drawskim i spotkanie oko w oko

Choć na zdjęciu piękny, słodki i uroczy,  to ciągle dziki i nieprzewidywalny. Dziko żyjące są raczej płochliwe i unikają kontaktu z człowiekiem, niemniej jednak dorosłe byki, które gdy często spotykają ludzi, zatracają lęk przed nimi i niekiedy mogą być agresywne. Jak wszystkie dzikie zwierzęta, gdy czują się zagrożone mogą zaatakować w celu zapewnienia sobie bezpiecznej przestrzeni.  

Dorosły żubr mierzy około 3,5 m długości, średnio 2 m wysokości, a jego waga  to nawet 800 kg !!! Taki olbrzym potrafi biec z prędkością 40 km/h., bez problemu pokonując rozmaite przeszkody terenowe. 

Dziesiątki żubrów na poligonie drawskim i spotkanie oko w oko

Przekonałem się o tym na własnej skórze, gdy nieświadomie  przekroczyłem tą bezpieczną granicę odległości i stado tych potężnych  zwierząt ruszyło w moją stronę z niewiadomymi mi zamiarami.  

Uroda, gracja, i wspaniały ruch tych zwierząt wywoływał we mnie zachwyt i pełen respektu podziw. Dołączyła do tego niesamowita adrenalina, która aktywizowała mnie do szybkiej i niezwłocznej  ucieczki z miejsca nieprzemyślanych i niebezpiecznych odległości jakie próbowałem przekroczyć. W trosce o nasze życie i zdrowie  bariera bezpiecznego dystansu wynosząca około 50 m., pod żadnym pozorem  nie powinna być przekraczana. 

W pobliżu stada przebywałem kilka godzin , przyzwyczajając żubry  do swojej obecności. Pogoda tego dnia nie rozpieszczała.  Zza chmur co jakiś czas nieśmiało wychodziło  słońce, a przelotne, intensywne opady śniegu zaburzały obraz rejestrowany przez aparat.

Mimo wszystko  udało mi się wykonać kilkanaście ciekawych i nietypowych ujęć pokazujących piękno oraz niesamowite zachowanie zwierzęcia, które w Polsce stało się symbolem polskiej przyrody.  Co wyszło z tego spotkania oceńcie sami.

Dodatkowe informacje

  • .:
Więcej w tej kategorii: « Rzeźba w Żółtem
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej