Bibliotekarze szkolą się online

  • Napisane przez  DSI
Bibliotekarze szkolą się online

Bibliotekarze z powiatu drawskiego uczestniczyli w listopadzie w czterech szkoleniach poświęconym zastosowaniu narzędzi informatycznych oraz promocji działalności bibliotek. Wszystkie szkolenia zostały zorganizowane przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Drawsku Pomorskim. Realizatorem szkoleń była firma Good Books.

Wszyscy doświadczamy ograniczeń związanych z pandemią i zamknięciem niektórych form aktywności, do jakich przywykliśmy. Odwołane zostały spotkania autorskie, szkolenia, na które mieliśmy pojechać, aby jeszcze lepiej radzić sobie z bibliotecznymi wyzwaniami dzisiejszych czasów i uczyć się, jak sprostać wymaganiom naszych czytelników. Tam gdzie zamknęły się (mamy nadzieję chwilowo) jedne drzwi – otworzyliśmy następne. Nie siedzimy z założonymi rękoma. Szkolimy się dla Was online – informuje Daniel Puchalski z Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim

Podczas warsztatów z zastosowania narzędzi VR bibliotekarze poznali praktyczne zastosowanie technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w pracy z czytelnikami, aby popularyzować czytelnictwo i bibliotekę. Uczestnicy zdobyli wiedzę na temat zasad działania wirtualnej rzeczywistości i rozszerzonej rzeczywistości w technologii mobilnej i stacjonarnej, w tym różnorodne aplikacje do VR i AR, które można bez opłat wykorzystać w bibliotece.

Podczas kolejnego szkolenia bibliotekarze zapoznali się z praktycznym zastosowaniem programów graficznych w swojej pracy. Dowiedzieli się jak obsługiwać program graficzny oraz wykorzystywać stworzone grafiki do promocji czytelnictwa.

Biblioteka nie jest obecnie tylko miejscem wypożyczania książek – to centrum animacji czytelnictwa. Aby skutecznie wykonywać swoją misję musi ona dostosowywać się do aktualnych trendów społecznych. Jednym z nich są z pewnością media społecznościowe. Szkolenie „Bookstagram i facebook”  pozwoliło bibliotekarzom zdobyć  praktyczne umiejętności, dzięki którym będą zarządzać jednym z większych kanałów do podtrzymywania relacji z odbiorcami, jakimi bez wątpienia są socialmedia.

Na ostatnim  z warsztatów uczestnicy zdobyli niezbędną wiedzę o tym,  jak planować skuteczną promocję, która poprawi frekwencję na eventach i sprawi, że będą przychodzić na nie stali i nowi użytkownicy biblioteki.

Listopadowe szkolenia były ostatnimi z cyklu szkoleń dla bibliotekarzy powiatu drawskiego w ramach zadania „Nie tylko bibliotekarz…” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Zadanie obejmowało organizację szkoleń dla wszystkich bibliotekarzy z terenu powiatu drawskiego, które umożliwią im uzyskanie nowych umiejętności i kompetencji, a w konsekwencji podniesienie standardów usług oferowanych użytkownikom bibliotek gminnych – relacjonuje Daniel Puchalski

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej