Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Co się dzieje na cmentarzach po decyzji Premiera RP ?

  • Napisane przez  DSI
Fot. Adam Cygan Fot. Adam Cygan

Decyzją Premiera RP Mateusza Morawieckiego ogłoszoną podczas konferencji prasowej w piątek zamknięte zostały na trzy dni cmentarze w całej Polsce. W tym czasie mieliśmy obchodzić uroczystości Wszystkich Świętych oraz groby bliskich.

W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano "rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii".

Zaznał się w nim zapis:

„§ 28a. Od dnia 31 października 2020 r. do dnia 2 listopada 2020 r. zakazuje się wstępu na teren cmentarzy, z wyjątkiem pogrzebu i czynności z nim związanych.”

Zakazy na cmentarzach

W wielu cmentarzach wywieszono ogłoszenia o zamknięciu cmentarzy.

W Drawsku Pomorskim np. założono na bramy łańcuchy i kłódki, choć po drugiej stronie od sobotniego poranka trwa modernizacja ogrodzenia i pół  płotu jest otwarte. Być może robotnicy firmy chcą zamknąć do końca dnia ogrodzenie bo mocowane jest przy pomocy trytek.

Zamknięty cmentarz w Kaliszu Pomorskim
Ogłoszenie Burmistrza Drawska Pomorskiego 

W Kaliszu Pomorskim bramki są otwarte, również w Złocieńcu też tak jest. Burmistrz Krzysztof Zacharzewski poinformował, że obowiązuje zakaz wstępu jednak ze względu na bezpieczeństwo bramki pozostają otwarte, podobne zdanie ma Piotr Pawlik – Burmistrz Mirosławca.

Zamknięty cmentarz w Kaliszu Pomorskim
Zamknięty cmentarz w Kaliszu Pomorskim

Cmentarz zamknięty. Ze względów bezpieczeństwa bramki pozostają otwarte – pisze Krzysztof Zacharzewski

Z apelem wystąpił Burmistrz Marcin Naruszewicz, apelując do mieszkańców o wsparcie sprzedawców i producentów kwiatów, którzy pracowali długi czas nad wyhodowaniem roślin. Zaprosił na groby po otwarciu cmentarzy.

W Zielonej Górze miasto odkupi kwiaty

Zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta Zielona Góra Zakład Gospodarki Komunalnej odkupi od zielonogórskich handlowców - w cenach hurtowych - chryzantemy w doniczkach, których nie udało im się sprzedać. Trafią one na nasze ronda, skwery oraz do naszych parków. Jesienią Zielona Góra będzie znowu kolorowa. – informuje miasto

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej