Ruszył kolejny nabór do programu Społecznik. Są dodatkowe punkty za inicjatywy proekologiczne

  • Napisane przez  DSI
Grafika: Urząd Marszałkowski Grafika: Urząd Marszałkowski

Dobra wiadomość dla społeczników z naszego regionu jeszcze w ostatnich miesiącach 2020 roku. Będziecie powalczyć o środki marszałka na swoje działania jeszcze w tym roku, a realizować w 2021. Dobra wiadomość to również ta, że Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego na kolejne pomysły w Programie Społecznik 2019-2021 przeznacza kwotę 1,9 mln zł.  Nabór wniosków potrwa do 4 listopada 2020 r. .

Najważniejszą nowością jest ta, że dodatkowe punkty przy ocenie otrzymają projekty wpisujące się w działania proekologiczne. Podobnie jak w ostatniej edycji w sierpniu kontynuowana będzie też współpraca z Radą Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

- Od samego początku Program Społecznik bazuje na energii ludzi, którzy chcą działać wspólnie. Budujemy to, co nazywa się na całym świecie kapitałem społecznym. W ramach naborów spotkamy różnego rodzaju aktywności, ale cel jest jeden. Chcemy sprawić, żeby mieszkanki i mieszkańcy Pomorza Zachodniego spędzali wspólnie czas, byli aktywni, mieli możliwość realizacji swoich pomysłów i pasji. W tym roku do czynnego udziału w programie zaprosiliśmy młodzież, która zaangażowana jest w wybór części projektów. Ten nabór jest dla nas szczególny też z innego powodu. Wierzymy,  że nawet najmniejszy ekogest wystarczy, aby zmienić świat na lepszy, dlatego będziemy szczególnie wspierać działania o charakterze ekologicznym - mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

8 projektów w poprzedniej edycji z naszego powiatu

Społecznicy w powiecie drawskim doskonale potrafią zaadaptować program do lokalnie występujących potrzeb. W poprzedniej edycji (ogłoszonej w sierpniu) granty wywalczyło aż osiem pomysłów. Są to:

 „Uczymy i pomagamy w czasie Pandemii”, który realizuje Ochotnicza Straż Pożarna Złocieniec, „Turniej dzikich drużyn” oraz „Futbolowe Rewolucje” prowadzone przez Klub Piłkarski Drawsko Pomorskie. Stowarzyszenie „AKTYWNA SZKOŁA” przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Czaplinku ogłosiło działanie „Czaplinek kontra COVID-19”, a Ochotnicza Straż Pożarna w Siemczynie pracuje nad projektem „Szkolenie pod chmurką”.

Ciekawym projektem jest ten realizowany przez stowarzyszenie byłych pracowników „Telcza” pod nazwą „Czaplineccy mechatronicy”. Klub Sportowy Orliczek pozyskał środki na „Uliczny mecz”. Zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Pławnie podjął się realizacji projektu „Dbamy o bezpieczeństwo własne i naszych mieszkańców”. OSP w Nowym Worowie postawiła również na działania integracyjne: „Poprawa bezpieczeństwa publicznego poprzez propagowanie wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy. Integracja lokalnej społeczności”.

Mikrodotacje do 4 tys. zł

Pojedynczy grant w konkursie samorządu województwa jest stosunkowo niewielki. To jednak pozwala aktywować społeczników z małych społeczności i celować w lokalne potrzeby. W konkursie na mikrodotacje będzie można starać się o wsparcie do 4 tys. zł. Programu realizowany jest w podziale na pięć subregionów. Każdy subregion ma szansę w tym naborze na realizację minimum 70 pomysłów.

Tym razem każdy  projekt wpisujący się w działania proekologiczne otrzyma dodatkowo 5 punktów do średniej z oceny merytorycznej. W każdym z subregionów głosu doradczego udzieli także przedstawiciel Rady Młodzieży WZ.

Regionalne inicjatywy obywatelskie

Drugi filar to wybierane w internetowym głosowaniu regionalne inicjatywy obywatelskie. W tym przypadku będzie można ubiegać się o kwotę do 10 tys. zł na projekty o zasięgu powiatowym oraz regionalnym. W tej części programu wskazane przez Radę projekty otrzymają dodatkowe głosy w procesie głosowania, podobnie jak projekty dotyczące zadań proekologicznych (przy realizacji zadania o charakterze młodzieżowo – ekologicznym liczba otrzymanych głosów nie podlega podwojeniu).

1,9 mln zł w tym naborze

Na realizacje pomysłów społeczników w regionalnych inicjatywach obywatelskich i mikrodotacji Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego zarezerwował w budżecie 1,9 mln zł. Co ciekawe 10% tej kwoty zostanie przeznaczone na działania „młodzieżowe”.

Rada szczególnie zwracać będzie uwagę na działania zwiększające zaangażowanie młodzieży w życie lokalnych i szkolnych społeczności, wzmacniające świadomość obywatelską uczniów i studentów oraz pobudzające młodych do tworzenia własnych inicjatyw.

Praca przy ocenianiu wniosków wymagała od nas dużej skrupulatności, ale jednocześnie dała sporo satysfakcji. Cieszę się, że głos młodzieży jest słyszalny – mówił po poprzednim naborze, Przewodniczący Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego  Bartosz Werkowski.

Pamiętajcie, że o środki z Programu Społecznik mogą ubiegać się  nie tylko organizacje pozarządowe, ale również współpracujące z nimi grupy nieformalne.

Nabór  potrwa od 14 października do 4 listopada 2020 r. Wyniki z tego rozstrzygnięcia zostaną ogłoszone 11 stycznia 2021 r. Nabór wniosków na mikrodotacje i regionalne inicjatywy obywatelskie prowadzony będzie przy wykorzystaniu generatora wniosków witkac.pl  https://witkac.pl/strona - informuje urząd.

Kolejny nabór wniosków zaplanowany jest w kwietniu 2021 r.

Dotychczas w programie zostało realizowanych 2501 pomysłów społeczniczek i społeczników z blisko 6 tys. złożonych ofert.

Wszelkie informacje o realizacji Programu Społecznik 2019 - 2021 znajdują się na:

  • stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, tj.:  wzp.pl w zakładce Program Społecznik
  • stronie internetowej Operatora - Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A spolecznik.karrsa.eu
  • profilu Programu Społecznik (media społecznościowe).

 

 

 

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto