Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Czas pomyśleć o zmianie opon na zimowe? Czy wiesz jak to zrobić prawidłowo?

  • Napisane przez  Artykuł partnera
Obraz THAM YUAN YUAN z Pixabay Obraz THAM YUAN YUAN z Pixabay

Doświadczeni kierowcy wiedzą, że o zmianie opon warto pomyśleć już wcześniej. Jednak i oni najczęściej zajęci tysiącem spraw zapominają. Tak samo większość z nas o oponach zimowych przypomina sobie wtedy, gdy za oknem robi się zimno. Zdarza się, że mając założone w aucie opony letnie nie pamiętamy o tym aby przygotować się do zimy.

Kiedy jest ostatni moment aby zabrać się za zmianę opon na zimowe?

Wiemy, że gdy średnia dobowa temperatura zbliża się do granicy 7 stopni Celsjusza to już ostatni moment, kiedy powinniśmy zmienić opony na zimowe. To właśnie taką temperaturę podają specjaliści jako najbardziej odpowiednią do wymiany opon.  

Jakie opony zimowe wybrać ?

Kierowca wybierając opony musi wziąć pod uwagę nie tylko kwotę jaką może wydać na nowe cztery opony, ale i ważniejsze elementy, czyli parametry nowych gum. Dobrze dobrane opony zimowe to nie tylko lepsze osiągi pojazdu. To również  bezpieczeństwo samych podróżujących i zwiększenie ekonomiki jazdy pojazdem. To się równia oszczędnością paliwa.

Jakie są więc podstawowe kryteria doboru opon

Zacznijmy od rozmiaru opony

Oczywiście najprościej jest odwiedzić wyszukiwarkę cenową np. opony zimowe w Ceneo i szukać opony o wymiarach identycznych z tymi jakie posiadamy. Warto się jednak zastanowić czy te aktualne są właściwe. Może się okazać, np. gdy auto mamy krótko a opony otrzymaliśmy razem z autem z drugiej, że zostały dobrane nieprawidłowo.

Wtedy zanim rozpoczniemy poszukiwania musimy wiedzieć jaki rozmiar opony najlepszy jest do naszego auta. Tu najlepiej stosować się do zaleceń producenta. Te najłatwiej znaleźć w książce serwisowej producenta. Jeśli aktualnie nie posiadamy książki, wielu producentów udostępnia możliwość pobrania książki ze swojej strony.

Obraz Hannes Edinger z Pixabay
Obraz Hannes Edinger z Pixabay 

W książce lub na stronie producenta pojazdu znajdziemy pasujące rozmiary opon. Wtedy pozostaje nam rozszyfrowanie znaczenia poszczególnych symboli i cyfr.

Dla przykładu

200/65 R 17

Jak za chwilę się dowiesz masz już nie tylko średnicę – czyli rozmiar opony, ale i inne ważne parametry.

  • Pierwsza liczba oznacza szerokość opony w milimetrach
  • Druga wartość oznacza profil
  • Symbol R oznacza, że jest to opona Radialna
  • Trzecia cyfra oznacza średnicę felgi

W tym momencie możesz już rozpocząć poszukiwania. Dla tego przykładu potrzebujesz opon o średnicy 17 cali.

Jeśli w twoim przypadku potrzebujesz innego rozmiaru np. opon o rozmiarze 16 cali także je odnajdziesz. Gdy Twoje auto wymaga innego rozmiaru łatwo to możesz zmienić w kryteriach wyszukiwania bezpośrednio w wyszukiwarce. Zwróć także uwagę, aby dobierać szerokość opon i profil opony.

Dwa ważne parametry: indeks prędkości i indeks nośności

Przeglądając oferty z oponami Twoją uwagę powinny zwrócić jeszcze inne informacje i znaki

Możemy np. zobaczyć 195/55 R 16 91 H

Co oznaczają pozostałe znaki?

Indeks nośności

Wartość 91 jest bardzo ważna i oznacza indeks nośności, czyli dopuszczalne maksymalne obciążenie pojedynczej opony. 91 oznacza 670 kg na jedną oponę. W naszym dowodzie rejestracyjnym znajdziemy informację o maksymalnej masie całkowitej pojazdu. Mnożąc ilość opon w aucie i maksymalne obciążenie na jedną oponę otrzymujemy wartość, która musi byś wyższa od maksymalnej wagi samochodu.

Indeks prędkości

To kolejny ważny parametr, który określa oponę. Oznacza on maksymalną dopuszczalną prędkość z jaką może poruszać się pojazd przy maksymalnym obciążeniu określonym indeksem nośności. Warto wskazać, że dla opon zimowych nie może być on niższy niż Q, czyli 160 km./h – określają to przepisy. Wartość H oznacza 210 km/h.

Obraz MikesPhotos z Pixabay

Jakie jeszcze ważne parametry ma opona?

Opór toczenia

Wspomnieliśmy wcześniej o ekonomice jazdy na oponach. To właśnie ten parametr jest istotny jeśli chodzi o zużycie paliwa. Oczywistą dla każdego informacją jest to, że większy opór toczenia wpłynie na większe spalania. Według przyjętej klasyfikacji oporu toczenia opony mają informację wyrażoną w literach. Dlatego możemy spotkać opony o oporach toczenia A B C D E F G. Im wyższe opory toczenia tym wyższy współczynnik. Warto wiedzieć, że A oznacza najniższe opory a opona z literą G najwyższe. Tutaj zwracaj uwagę na etykietę opony.

Klasa efektywności energetycznej

Współczynnik oporów toczenia samochodów osobowych RRC (kg/t) 

A

RRC ≤ 6.5

B

6.6  ≤ RRC ≤ 7.7

C

7.8 ≤ RRC ≤ 9.0

D

pusta

E

9.1 ≤ RRC ≤ 10.5

F

10.6 ≤ RRC ≤ 12.0

G

RRC ≥ 12.1

Pamiętaj aby jeszcze spojrzeć na takie parametry jak opór toczenia czy przyczepność na mokrej nawierzchni. Te parametry wpłyną na komfort, bezpieczeństwo i ekonomię jazdy.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej