Sołtys Kluczewa laureatką18. edycji konkursu „Sołtys Roku”

  • Napisane przez  DSI, Senat, UM
Fot. Michał Józefaciuk, Kancelaria Senatu Fot. Michał Józefaciuk, Kancelaria Senatu

W Senacie 28 września 2020 r. wręczono nagrody laureatom 18. edycji konkursu „Sołtys Roku”, organizowanego przez redakcję „Gazety Sołeckiej” i Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Jego celem jest promowanie najbardziej aktywnych sołtysów.

Sołtys Kluczewa wśród nagrodzonych

Krystyna Kryczka sołtys Sołectwa Kluczewo została laureatką tego konkursu. Pani sołtys towarzyszyli: Przewodniczący Rady Miejskiej w Czaplinku - Michał Olejniczak, Zastępca Burmistrza Czaplinka - Małgorzata Fedorowiat-Nowacka oraz członek Rady Sołeckiej w Kluczewie - Irena Bylica.
 

W ocenie przewodniczącego komisji rolnictwa senatora Jerzego Chróścikowskiego fundusz sołecki jest dobrym wsparciem inicjatyw lokalnych. „Trzeba jednak walczyć o to, aby w ramach wspólnej polityki rolnej znaczna część środków z polityki spójności trafiła na wieś” – mówił. Zachęcał do realizacji większych inwestycji przez związki gmin, co ułatwi skorzystanie z unijnych środków.

Sołtys Kluczewa laureatką18. edycji konkursu „Sołtys Roku”

W trakcie dyskusji sołtysi podkreślali, że fundusz sołecki ma ogromne znaczenie dla mieszkańców wsi. Przyczynił się do wzrostu aktywności społecznej. Jak mówili, w realizację przedsięwzięć mieszkańcy angażują nie tylko pieniądze, ale często też swoje maszyny, narzędzia i pracę. Uczestnicy konferencji postulowali m.in. zwiększenie lub pełny zwrot z budżetu państwa części wydatków poniesionych w ramach funduszu sołeckiego, a także wprowadzenie obowiązku wyodrębniania funduszu, co pozwoliłoby na realizację projektów wieloletnich.

W drugiej części konferencji odbyła się gala konkursu „Sołtys Roku 2019”.

„Spotkaliśmy się, aby uczcić najlepszych z najlepszych. Niezależnie jednak od tego, kto dziś zostanie wyróżniony, chcę podkreślić, że wszyscy zasługujecie na ogromne uznanie. Macie prawo być dumni ze swoich osiągnięć! Wasza działalność, którą mieszkańcy mogą przecież obserwować na bieżąco, zasługuje na uznanie” ‒ powiedział marszałek Tomasz Grodzki, gratulując laureatom konkursu. Przypomniał, że urząd sołtysa jest najstarszą instytucją ustrojową w Polsce, ma prawie 800-letnią historię. „To jest powód do dumy, ale też i zobowiązanie” – mówił marszałek Senatu. „Pamiętajcie, że władza jest dla ludzi, a nie ludzie dla władzy” ‒ dodał.

W liście skierowanym do zwycięzców konkursu, prezydent Andrzej Duda podziękował im za społeczne zaangażowanie i aktywność na rzecz innych.

Sołtys Kluczewa laureatką18. edycji konkursu „Sołtys Roku”

Tytuł Sołtysa Roku 2019 zdobyli: Maria Adamczyk z Kornatowa w woj. kujawsko-pomorskim, Zbigniew Czarczyński z Koszewnicy w woj. mazowieckim, Maria Gałązka z Jędrychowa w woj. warmińsko-mazurskim, Roman Kołomański z Ciekot w woj. świętokrzyskim, Iwona Kościelska z Przyjmy w woj. wielkopolskim, Krystyna Kryczka z Kluczewa w woj. zachodniopomorskim, Artur Słabosz z Bystrzanowic w woj. śląskim, Henryk Zagozda z Szadowa Księżego w woj. wielkopolskim, Krzysztof Zawada ze Zgorzelca w woj. wielkopolskim. Za najdłuższe, 26-letnie, w obecnej edycji konkursu pełnienie funkcji sołtysa nagrodzono Łucję Rucińską z Dąbrówna w woj. warmińsko-mazurskim.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto