Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Wał Pomorski ponownie okryty przez mieszkańców Drawska Pomorskiego

Fot. Daniel Puchalski Fot. Daniel Puchalski

Mieszkańcy gminy Drawsko Pomorskie 18 września ponownie mieli okazję, aby podążyć szlakiem Wału Pomorskiego. Wyjazd został zorganizowany przez drawski ośrodek kultury w ramach zadania „Rusza autobus kulturalny – miejsce w nim czeka na Ciebie!”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Już podczas podróży lokalny pasjonat historii, niezawodny Wiesław Piotrowski, opowiadał o przebiegu walk o przełamanie Wału Pomorskiego wskazując konkretne miejsca, w których się one rozegrały. Pierwszym przystankiem był Mirosławiec, gdzie przy pomniku czołgu T-34 uczestnicy wyjazdu mogli zapoznać się z przebiegiem walk w tym rejonie oraz poznać szczegóły konstrukcyjne pojazdów biorących udział w walkach. W Wałczu zwiedzanie rozpoczęto od pozostałości umocnień Grupy Warownej Cegielnia.

Utworzony tu skansen obejmuje zarówno fragment umocnień Wału Pomorskiego, jak i pawilon wystawienniczy prezentujący militaria, umundurowanie, fotografie, dokumenty i inne przedmioty związane z historią walk na terenie Pojezierza Wałeckiego. Uczestnicy wyjazdu mogli zwiedzić dość dobrze zachowane umocnienia a także dowiedzieć się o ich przeznaczeniu, pomieszczeniach, które się w nich znajdowały oraz codziennym życiu żołnierza.

Wał Pomorski ponownie okryty przez mieszkańców Drawska Pomorskiego

Kolejnym punktem programu był tajemniczy obiekt „3002”. Po krótkim spacerze przez las, uczestnikom wyprawy ukazały się ukryte w nim obiekty betonowe, stanowiące elementy jednego z trzech składów głowic atomowych w Polsce, który znajduje się nieopodal miejscowości Brzeźnica-Kolonia. Lokalny przewodnik opowiedział uczestnikom o historii budowy tego miejsca, jego przeznaczeniu, a także o jego losach po opuszczeniu przez wojsko tego terenu.

Wyprawa na Wał Pomorski nie mogłaby się odbyć bez odwiedzin na Cmentarzu Wojennym w Wałczu, będącym cmentarzem, na którym spoczywa najwięcej żołnierzy polskich poległych w jednej bitwie. W tym miejscu delegacja wyłoniona z uczestników wyjazdu złożyła hołd poległych poprzez zapalenie symbolicznego znicza.

Wał Pomorski ponownie okryty przez mieszkańców Drawska Pomorskiego

W Muzeum Wału Pomorskiego członkowie Stowarzyszenia Grup Warownych Pojezierza Wałeckiego oprowadzili uczestników po ekspozycji ukazującej wyposażenie wojskowe, broń, a także pojazdy z okresu drugiej wojny światowej oraz PRL.

Wyjazd na Wał Pomorski był jednym z cyklu wyjazdów tematycznych umożliwiających mieszkańcom gminy Drawsko Pomorskie nieodpłatne skorzystanie z oferty kulturalnej i edukacyjnej teatrów, filharmonii, opery, muzeów, biblioteki czy kina, zorganizowanych przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim w ramach zadania pn. „Rusza autobus kulturalny – miejsce w nim czeka na Ciebie!”. Zadanie jest całkowicie sfinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej