Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

W Budowie uroczystość. Nowy wojskowy obelisk na mapie powiatu

  • Napisane przez  Zbigniew Dudor
Fot, vid. Adam Cygan Fot, vid. Adam Cygan

Nowy turystyczny punkt informacyjny na mapie Powiatu Drawskiego. Ufundowanie „obelisku” jednostek wojskowych na Osiedlu Budowo.

12 września 2020r. został odsłonięty i udostępniony dla lokalnej społeczności, osób przebywających w naszym regionie oraz turystów tzw. obelisk jednostek wojskowych w Garnizonie Złocieniec na Osiedlu Budowo. Inicjatywa ufundowania takiego obiektu pochodzi od byłych żołnierzy WP i pracowników wojska, którzy pełnili służbę i pracowali w jednostkach wojskowych stacjonujących w garnizonie Budów-Złocieniec.

Obelisk w swojej istocie ma charakter informacyjny. Miejsce, w którym można zapoznać się ze specyfiką Budowa. Generalnie obiekt przedstawia historię m. Budów, jako garnizonu wojskowego. Jest to element historii wojskowości na naszym terenie. Odnosi się on do jednostek wojskowych i instytucji, które na przestrzeni lat 1951 – 2001 (a niektóre w późniejszym okresie) stacjonowały w Garnizonie Wojskowym Budów-Złocieniec. Aktualnie żadna z tych jednostek nie funkcjonuje. Zostały one rozformowane lub przeformowane, a cześć infrastruktury została zniszczona, rozebrana, lub przekazana poza resort obrony narodowej. Wybór miejsca jest nieprzypadkowy. Złocieniec, a w szczególności m. Budów (Budowo) zawsze było garnizonem wojskowym. Szkoła Podstawowa nosi imię Żołnierza Polskiego. W 1995 roku Rada Miejska Złocieńca swoją uchwałą nadała prawo posługiwania się w swojej nazwie tytułem „Złocieniecka” przez 12 Złocieniecką Brygadę Kawalerii Pancernej im. gen. Ludwika Kmicic – Skrzyńskiego. Jednostki Wojska Polskiego utrzymywały ścisły kontakt i współpracę z lokalnymi władzami samorządowymi powiatu i gmin oraz wspierały lokalne instytucje. Wielu z byłych żołnierzy i pracowników wojska związało się z regionem. Wielu z nich po latach nieobecności odwiedza to miejsce. Ale także osoby ciekawe historii naszego regionu, turyści. 

Obiekt wykonany został z głazu polnego z przytwierdzoną do niego tablicą
z wyszczególnionymi na niej nazwami JW. i instytucji garnizonowych. Ponadto została ustawiona w bezpośredniej bliskości tablica zawierająca rozmieszczenie JW w koszarach, i obiektach na terenie m. Budów wraz z krótką charakterystyką garnizonu. Pokazano na niej rozmieszczenie nieistniejących obiektów nad rz. Drawą, nad jez. Krosino i przy ul. Nadrzecznej.

Obiekt został wzniesiony zgodnie z obowiązującym przepisami. Wykonawcy w trakcie realizacji projektu zasięgali opinii m.in. Rady Osiedla Budowo, Zarządu Dróg Powiatowych w Drawsku Pomorskim, Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych WP Koło nr 15.

Transmisja na żywo w wydarzenia

Wykonawcami projektu są Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Słupsku wraz z Komitetem Społecznym Ufundowania Obelisku Jednostek Wojskowych w Złocieńcu. Środki finansowe na budowę obelisku pochodzą z dobrowolnych składek od byłych żołnierzy i pracowników wojska z tychże JW.

Intencją wykonawców projektu jest, aby choć w minimalnym zakresie spełnił zapotrzebowanie na informacje w kwestii historii JW na Ziemi Drawskiej, a w szczególności Budowa. Nieograniczona dostępność dla miejscowej ludności i turystów może spowodować, że obiekt stanie się atrakcją turystyczną na mapie powiatu i gminy. Liczą, że przez to poprawi się estetyka tego skweru na Osiedlu Budowo.

Padła propozycja, by spotykać się corocznie w drugi weekend września! Sobota 12.00 przy obelisku. Do zobaczenia za rok! Póki my żyjemy...

Z upoważnienia Społecznego Komitetu Ufundowania Obelisku  Jednostek Wojskowych w Złocieńcu Zbigniew Dudor

Dodatkowe informacje

  • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej