Wojsko informuje jakie inwestycje są realizowane na drawskim poligonie

  • Napisane przez  CSWL Drawsko
Fot. Adam Cygan Fot. Adam Cygan

To, że na poligonie drawskim trwają ogromne inwestycje na setki milionów złotych, nie jest tajemnicą dla nikogo. W najbliższych latach CSWL Drawsko czekać będzie gruntowna modernizacja. Wiązać się ona będzie z powstaniem nowoczesnego Centrum Szkolenia Bojowego (skrót-CSB), które zabezpieczy szkolenie taktyczno-ogniowe pododdziałów polskich jak i sojuszniczych.

Warto nadmienić, że dalsza rozbudowa infrastruktury poligonu została ujęta we „Wspólnej Deklaracji na temat pogłębiania współpracy obronnej z dnia 23 września 2019 r.”, w której ujęto zapis, że Drawsko Pomorskie zostało wyznaczone na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego. Kolejnym dokumentem normującym rozbudowę poligonu jest „Umowa o wzmocnionej współpracy obronnej pomiędzy Polską a USA podpisana w dniu 15 sierpnia 2020 r.” przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę oraz Sekretarza Stanu USA Michael Pompeo, która opisuję rozbudowę infrastruktury pozwalającej na przyjęcie nawet do 20 tysięcy żołnierzy amerykańskich.

Wojsko informuje jakie inwestycje są realizowane na drawskim poligonie

Głównym elementem CSB Drawsko będzie kompleksowy system symulacji pola walki, który pozwoli na przeprowadzenie szkolenia w warunkach najbardziej zbliżonych do realnych działań bojowych z użyciem laserowych systemów symulacji w układzie force on force do szczebla wzmocnionego batalionu. Szkolenie pododdziałów będzie zakończone możliwością szczegółowej analizy podejmowanych w toku walki decyzji i prowadzonych działań.

Do zasadniczych elementów składowych KSSPW należy zaliczyć:
-moduł symulacji pola walki, a w tym nadajniki laserowe i detektory montowane na SpW;
-moduł łączności i pozycjonowania;
-moduł zarządzania i zobrazowania pola walki.

Dane o każdym żołnierzu i sprzęcie wojskowym biorącym udział w szkoleniu będą przetwarzane w systemie, co w efekcie pozwoli na prowadzenie ciągłego monitoringu ćwiczenia. W najbliższych latach pasy ćwiczeń taktycznych oraz inne obiekty szkoleniowe i logistyczne mają zostać zmodernizowane przez stronę polską i amerykańską. Dzięki tym inwestycjom poligon drawski stanie się najnowocześniejszym miejscem ćwiczeń taktyczno-ogniowych dla pododdziałów zmechanizowanych, zmotoryzowanych, pancernych oraz innych rodzajów wojsk.
Dodatkowo strona amerykańska planuje inwestycje na wiele milionów dolarów tak, aby dostosować obiekty szkoleniowe i logistyczne CSWL Drawsko dla potrzeb żołnierzy sił własnych oraz używanego przez nich sprzętu. Dzięki temu oddziały, które
w ramach wzmocnienia wschodniej flanki NATO przybędą do Polski, będą mogły brać udział w ćwiczeniach ramię w ramię z polskimi wojskami.

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej