Świetlica w Chlebowie jak nowa, ale problemy dalej są

  • Napisał 
  • Galeria
Wejście do budynku. Fot. Internauta Wejście do budynku. Fot. Internauta

W lutym gmina Ostrowice ogłosiła przetarg na przebudowę, remont i modernizację świetlicy wiejskiej w miejscowości Chlebowo. Dziś po zakończeniu remontu stała się ona przedmiotem sporu. 

Świetlica wiejska w Chlebowie jest niewielka, jej powierzchnia wynosi 147,74 m2, a powierzchnia użytkowa 117,03 m2. Budynek został wybudowany w latach 20. minionego wieku. 


6 sierpnia na skrzynkę pocztową DSI (do wiadomości) wpłynęło pismo mieszkańców sołectwa do Starosty Drawskiego z prośbą o interwencję. Poniżej treść prośby:

Szanowny Panie Starosto, jako mieszkańcy Powiatu Drawskiego zwracamy się z prośbą o interwencję w sprawie remontu świetlicy wiejskiej w Chlebowie. Firma wykonująca remont wiele elementów wykonała źle, co nie godzi się z możliwością normalnego, a co najważniejsze bezpiecznego użytkowania budynku.

Prośba o interwencję kierowana jest w szczególności do Pana, gdyż Pan jako Starosta Drawski zarządza podległymi wydziałami jakim jest Wydział Architektoniczno-Budowlany. Jak można odebrać budynek po remoncie w którym zwykli ludzie zauważają błędy nie tylko wykonania jak również błędy w projekcie. 

Przykłady:

  • 1. toaleta w wyremontowanej świetlicy - zaprojektowano i wstawiono drzwi pomiędzy pomieszczeniem z kompaktem WC, a pomieszczeniem ze zlewem. Niby wszystko dobrze, lecz drzwi się nie da otworzyć, gdyż przeszkadza w tym zamontowany zlew.
  • 2. Kratka wentylacyjna w kuchni. kratka została wstawiona w zabudowę zbiornika wyrównawczego od ogrzewania wykonanego z płyty regipsowej. Problem taki iż ta kratka nie ma połączenia z żadnym kanałem wentylacyjnym. Pracownicy firmy twierdzą, że tak być musi i jest dobrze. Gdzie był kominiarz, który powinien sprawdzić czy jest cyrkulacja powietrza przez kratkę wentylacyjną.
  • 3. Montaż kranu w kuchni na wysokości nie pozwalającej normalne użytkowanie. W projekcie jest na innej wysokości, a w rzeczywistości na innej. Walka z wiatrakami.
  • Pewnie jest więcej niedociągnięć. Jak może być iż w projektant, który sam odbierał obiekt zgadza się na niewykonanie go? Jak można zaprojektować toaletę dla osób niepełnosprawnych, a nie zaprojektować podjazdu do budynku dla tych osób? Proszę o pomoc.

Mieszkańcy Sołectwa Chlebowo

Oprócz DSI wiadomość otrzymali również: Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Szczecinie oraz Głos Koszaliński. Z uwagi na to, że inwestora i właściciela świetlicy nie było na liście treść korespondencji przesłana została przez nas do Janiny Januszkiewicz, Sekretarza gminy Ostrowice. Dziś otrzymaliśmy odpowiedź, którą przygotował Przemysław Wiśniewski Podinspektor ds. planowania przestrzennego, gospodarki komunalnej i inwestycji w urzędzie gminy Ostrowice. Poniżej przytaczamy treść: 


 

Wyjaśnienia dotyczące wątpliwości Mieszkańców Sołectwa Chlebowo.

Pragnę wyjaśnić, że remont świetlicy wiejskiej w miejscowości Chlebowo gm. Ostrowice wykonany został w oparciu o projekt budowlany sporządzony przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej. Starostwo właściwe miejscowo wydało pozwolenie na budowę w oparciu o przedmiotowy projekt. Organ nie dopatrzył się żadnych uchybień w dokumentacji wydając pozwolenie na budowę. Odnosząc się do wymienionych rzekomych wad/błędów pragnę wyjaśnić: zbiornik naczynia wyrównawczego instalacji c.o. został zabudowany płytą kartonowo-gipsową ze względów estetycznych. Wstawiona kratka umożliwia jedynie dostęp do naczynia i nie pełni funkcji wentylacyjnej; bateria została zamontowana w kuchni na wysokości ponad wysokość standardowej szafki zlewozmywakowej. Przedmiotowa bateria wyposażona jest w przepływowy podgrzewacz zgodnie z dokumentacją projektową. Kran działa zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Pani Sołtys wsi Chlebowo podważyła wysokość, na której zamontowano kran stwierdzając, że garnka do zlewu się nie włoży. Sugestia Pani Sołtys zostanie uwzględniona podczas przyszłotygodniowej wizyty hydraulika, który zostanie przysłany przez Wykonawcę remontu w ramach gwarancji. W jednej w toalet zamontowano na wysokości zgodnej w projektem drzwi oddzielające WC od części gdzie znajduje się umywalka. Okazało się jednak, iż umywalkę o wymiarach podanych w przedmiarze robót należy zamontować bliżej środka pomieszczenia, ponieważ zmniejszy światło drzwi wejściowych. Skutkiem tego jest zaistniała sytuacja, w której drzwi wewnątrz pomieszczenia łazienki kolidują ze umywalką. Wykonawca zaproponował w celu rozwiązania zaistniałej sytuacji instalacje mniejszej umywalki lub montaż drzwi przesuwnych, co zostanie uzgodnione z Panią Sołtys. W dniu wczorajszym tj. w dniu 6 sierpnia 2014 r. i dzisiejszym pracownicy Wykonawcy usunęli rożnego rodzaju usterki prac wykończeniowych, takich jak pęknięcia gładzi na ścianach i suficie budynku świetlicy. W projekcie zaplanowano dwie łazienki w tym jedna dla osób niepełnosprawnych. W projekcie zachowano odpowiednie odległości oraz zaprojektowano specjalne poręcze ułatwiające poruszanie się wewnątrz pomieszczenia osobom niepełnosprawnym. Z uwagi na fakt, że drzwi wejściowe do budynku są niemal na równi z utwardzonym podłożem na zewnątrz, w projekcie mowa jest jedynie, o tym żeby całość posadzek w poziomie parteru przystosować do wjazdu osób niepełnosprawnych. Wykonawca wykonał dodatkowo stopień przed drzwiami wejściowymi wraz ze spadkiem umożliwiający dostęp osób niepełnosprawnych, który zostanie wykończony. Na całość robót Wykonawca udzielił trzyletniej gwarancji.

 

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto