Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Młodzi żeglarze próbowali swoich sił na jeziorze Siecino

 • Napisane przez  DSI, Anna Kamińska
Fot. Ania i Artur Palka Fot. Ania i Artur Palka

Dwa dni zmagali się młodzi żeglarze na jeziorze Siecino niedaleko Złocieńca walcząc nie tylko z własnymi słabościami i konkurentami. Przeciwko nim stanął również wiatr, którego czasem potrafiło zabraknąć. Również przez to organizatorzy zmuszeni byli przesuwać starty poszczególnych konkurencji.

W drugi sierpniowy weekend odbyły się regaty na jeziorze Siecino, których organizatorem był Uczniowski Klub Sportowy „SZKWAŁ” Złocieniec. Były to zawody w randze Mistrzostw Polski Polskiej Floty klasy ISA 407, o Puchar Starosty DRAWSKIEGO Mistrzostwa PSKO w klasie Optimist do lat 11 oraz o Puchar Burmistrza Złocieńca w klasie LASER 4.7.

Żeglarze walczyli o puchary zgodnie z przepisami zdefiniowanymi w Przepisach Regatowych Żeglarstwa Word Saiing PZŻ oraz przepisami klasowymi regulaminem PSKO 2020 i Instrukcją Żeglugi.

Regaty otworzyła Prezes UKS Szkwał  Anna Kamińska oraz Zastępca Burmistrza Złocieńca Natan Fiutowski. Przywitano wszystkich uczestników regat, trenerów, zaproszonych gości oraz przybyłych  sympatyków. Nad regatami czuwał przedstawiciel PSKO  Arek Komorowski i prowadzący Regaty Sędzia Główny Roman Gryglewski. Po powitaniu gości, poczet sztandarowy wciągnął flagę na maszt.

Do rywalizacji zgłosiło się łącznie 170 zawodników z 30 klubów z całej Polski, z 2 klubów z Czech i 1 ze Słowacji.

Zawodnicy klas Optimist, ISA 407 oraz Laser 4.7 rozpoczęli wyścigi zgodnie z programem. Pierwszego dnia panowały dobre warunki żeglarskie, rozegrano trzy wyścigi w klasie Optimist chłopców, dwa wyścigi w kategorii dziewcząt, cztery wyścigi w klasie ISA 407 i Laser 4.7. Wiatr
o sile do 3,5 m/s pozwolił na wykorzystanie całego akwenu jeziora Siecino. Z uwagi na dużą ilość uczestników młodzi żeglarze zostali podzieleni na trzy grupy, jedna grupa dziewcząt i dwie grupy chłopców.

Wieczorem organizator regat przygotował dla wszystkich uczestników tradycyjnego grilla oraz zupę gulaszową. Odbył się koncert zespołu muzycznego The Max Family.                      
W trakcie koncertu rozlosowano nagrodę specjalną – rower ufundowany przez Starostę Drawskiego (wylosowała go zawodniczka klubu KS AZS AWFiS Gdańsk Emilia Paszek) oraz inne nagrody rzeczowe, jak również dwa vochery upominkowe dla trenerów (w Pensjonacie Stary Drahim      w Starym Drawsku wylosował Pan Arek Komorowski z Gdyni i w Zajeździe Restauracji Pomorska w Czaplinku wylosował trener Pan Michał Maśkiewicz z Iławy).

W drugi dzień regat tj. w sobotę 8 sierpnia z uwagi na bardzo słaby i zmienny wiatr oraz niesamowity upał, nie odbyły się zaplanowane wyścigi.

Udało się natomiast przeprowadzić konkurencje na wodzie dla najmłodszych zawodników klasy Optimist grupa C. Dzieci startowały w wyścigach na sterze młodsi i starsi, z powodu braku wiatru nie udało się przeprowadzić wyścigów na żaglach. Udział wzięło 17 młodych adeptów żeglarstwa. Wszyscy ukończyli wyścigi ku uciesze rodziców i organizatora. Aby zachęcić młodsze dzieci do przygody z wodą, otrzymali puchar lub medal oraz nagrodę rzeczową. Dla najmłodszych uczestników grupy C ufundowane zostały maskotki handmade i otrzymali je Ania Kowalik lat 4 i Mikołaj Jankowski lat 5, oboje z UKS Szkwał Złocieniec.

W południe wszyscy uczestnicy regat wraz z trenerami zostali ugoszczeni zupą pomidorową. Wieczorem ponownie został zorganizowany grill dla wszystkich uczestników regat oraz koncert piosenki turystycznej w wykonaniu zespołu The Max Family. W trakcie koncertu rozlosowano nagrodę specjalną od zespołu oraz od Salonu kosmetycznego „Dotyk piękna” z Przecławia – Karolina Makson oraz Aleksander Łazuga.

W sobotni wieczór rozlosowane zostały kolejne vochery upominkowe dla trenerów (na Ośrodku Margip w Lubieszewie wylosował Pan Sławomir Januszewski z LKS Charzykowy i w Folwarku na Półwyspie, na wyspie Uraz wylosowała Pani Olga Malitowska z KW LOK Gliwice). Kolejną niespodzianką było losowanie nagród w każdej z klas regatowych Optimist Chłopców, Dziewcząt, ISA 407 i Laser 4.7. W ten wieczór wśród uczestników dominowała radość wywołana ogromem prezentów. Były głośniki, walizki, słuchawki, krówki od Państwa Ewy i Jarosława Kilian.

W ostatnim dniu regat, tj. niedzielę 9 sierpnia pomimo podziału na złotą i srebrną grupę wśród chłopców, planowane wyścigi nie odbyły się z uwagi na brak wiatru, upał i burzę. Była podjęta próba kolejnego wyścigu w klasie Optimist Dziewcząt, jednakże próba nie powiodła się
z uwagi na brak wiatru.

W regatach zawodnicy walczyli o tytuły (medale, puchary i dyplomy) Mistrzów PSKO do lat 11 na rok 2020. Z uwagi na rozegranie wśród dziewcząt tylko 2 wyścigów, a wymagane były co najmniej 3, nie wyłoniono Mistrzyni PSKO do lat 11. Dodatkową atrakcją zawodów były nagrody rzeczowe, upominki dla każdego zawodnika, który ukończył wyścig.

Uroczyste zakończenie regat odbyło się o godz. 15:00. Zakończenie regat uatrakcyjnił swoją obecnością Wicestarosta Powiatu Drawskiego Pan Waldemar Włodarczyk, Przewodnicząca Rady Powiatu Pani Urszula Ptak, przedstawiciel PSKO Pan Arek Komorowski oraz lekarz regat
Pan Józef Szuniewicz.

Tradycyjnie na naszych regatach zostali wyróżnieni najmłodsi uczestnicy, dla których zostały ufundowane maskotki handmade przez radną Rady Miejskiej w Złocieńcu Panią Grażynę Kozak. Najmłodsza zawodniczka regat to Maja Miernik z klubu UKS Szkwał Złocieniec, a najmłodszy uczestnik regat to Oskar Zagajewski, również z klubu UKS Szkwał Złocieniec.

Puchar dla najliczniejszej drużyny trafił do klubów UKŻ OPTI CWM Gdynia i JKW Poznań.

Puchar dla drużyny z najdalszego miejsca przypadł dla klubów YC Limar ze Słowacji i YC Vysoke Myto z Czech.

Dodatkowe nagrody - dwa rowery ufundowane przez Urząd Miejski w Złocieńcu oraz Zachodniopomorski Okręgowy Związek Żeglarski Szczecin rozlosowano wśród wszystkich zawodników regat, którzy ukończyli przynajmniej jeden wyścig i ubrani byli w koszulkę regat. Rowery otrzymali: zawodnik klubu KŻ Horn Kraków Mateusz Piskorz oraz Natasza Micewicz z YKP Gdynia.

Prezes UKS Szkwał pragnie podziękować Powiatowej Straży Pożarnej w Drawsku Pomorskim za fachowe i miłe zabezpieczenie regat. Podziękowania kierujemy także dla Straży Miejskiej w Złocieńcu i Komendy Powiatowej Policji w Drawsku Pomorskim. Szczególne podziękowania kierujemy do firmy Algida reprezentowanej przez Pana Piotra Chęckiewicza i Pana Krzysztofa Synowca za obdarowanie wszystkich uczestników regat lodami. Organizatorzy serdecznie dziękują fundatorom nagród, sponsorom oraz  rodzicom zawodników UKS SZKWAŁ za pomoc w przygotowaniu regat.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji regat, w szczególności:

 • Poseł RP Pan Dariusz Wieczorek
 • Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim
 • Urząd Miejski w Złocieńcu
 • Radna Rady Miejskiej – Pani Grażyna Kozak
 • Gminny Ośrodek Kultury w Złocieńcu
 • Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Złocieńcu
 • Zakład Ciepłownictwa Sp. z o.o. w Złocieńcu
 • Straż Miejska w Złocieńcu
 • Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Wierzchowie
 • Pan Sławomir Baranowski
 • Pan Łukasz Formella – New Blue Rytel
 • Firma Algida – Pan Piotr Chęckiewicz i Pan Krzysztof Synowiec
 • Pan Frederic Fontaine – Bricomarche Złocieniec
 • Pan Jarosław Kilian – Flow Technics Sp. z o. o. Złocieniec
 • Pan Mirosław Szmidt – MS Argo Złocieniec
 • Pan Grzegorz Maciejasz –Adniral
 • PKS Złocieniec
 • Pan Józef Szuniewicz – lekarz
 • Państwo Danuta i Stanisław Balińscy
 • Pan Zbigniew Gawrysiak – Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe ELBIT Złocieniec
 • Pan Roman Beńko – Zakład Produkcyjno – Handlowy
 • Pan Karol Skrocki – Folwark na Półwyspie Nowe Worowo
 • Pan Józef Błażejewicz – Margip w Lubieszewie
 • Państwo Agnieszka i Piotr Max Makson
 • Pan Andrzej Daniłowicz – Danpol
 • Państwo Anna i Rafał Karpińscy – Firma Usługowa Handlowa Drawsko Pomorskie
 • Pani Urszula Religa – Rogowska, WEBB – Blachy sp. cywilna
 • Pan Andrzej Cogiel – Zajazd Restauracja Pomorska Czaplinek
 • Pan Ryszard Swęd – Pensjonat Stary Drahim ze Starego Drawska
 • Państwo Magdalena i Hubert Miernik Firma Instalacje, serwis kotłów gazowych Vaillant Czaplinek
 • Salon kosmetyczny „Dotyk piękna” z Przecławia – Pani Karolina Makson oraz Aleksander Łazuga
 • ŻAGLOWNIA T&J SAILS Jarosław Wolowicz Giżycko

 

W Y N I K I

Mistrzostwa Polski Polskiej Floty Klasy ISA 407

Wyniki ISA 407 do lat 18

Dziewcząt

 1. KORNELIA DOBACZEWSKA, MKŻ ŻNIN

 2. JULIA ŻMUDZIŃSKA, MKŻ ŻNIN

Wyniki ISA 407 do lat 18

Chłopcy

 1. ADAM JAROSZ, KSW BYDGOSZCZ

 2. MATEUSZ COGIEL, UKS SZKWAŁ ZŁOCIENIEC

 3. KONRAD PACHURA, KWS BYDGOSZCZ

 4. SZYMON JANKOWSKI, UKS SZKWAŁ ZŁOCIENIEC

 5. NIKODEM KOWALEWSKI, UKS SZKWAŁ ZŁOCIENIEC

 6. HIERONIM NORKIEWICZ, UKS SZKWAŁ ZŁOCIENIEC

 

Mistrzostwa Polski Polskiej Floty Klasy ISA 407 Senior Open

Wyniki ISA 407 seniorzy

Kobiety

 1. WERONIKA FOLMER, KST ELEKTRYK GRUDZIĄDZ

Wyniki ISA 407 seniorzy

Mężczyźni

 1. PIOTR KRZYSTOFORSKI, UKŻ KEJA MIROSŁAWIEC

 2. MICHAŁ ŚLUSARCZYK, UKS SZKWAŁ ZŁOCIENIEC

 3. BARTOSZ POLONIS, UKS SZKWAŁ ZŁOCIENIEC

 4. GRZEGORZ DUDRYŃ, UKS SZKWAŁ ZŁOCIENIEC

 5. SEBASTIAN KOWALIK, UKS SZKWAŁ ZŁOCIENIEC

Puchar Burmistrza Złocieńca Laser 4.7

Wyniki Laser 4.7

Dziewczęta

 1. ZUZANNA ZIELIŃSKA, MKŻ ŻNIN

 2. ANGELINA ZUZEL, MKŻ ŻNIN

 3. MATYLDA BRELIŃSKA, MKŻ ŻNIN

 4. JUSTYNA JURKOWSKA, MKŻ ŻNIN

 5. EMILIA MAZIARZ, KS ENERGETYK

Wyniki Laser 4.7

Chłopcy

 1. DOMINIK POPIELARZ, MKŻ ŻNIN

 2. KACPER KLUCZNIK, KST ELEKTRYK GRUDZIĄDZ

 3. MACIEJ MALITOWSKI, KW LOK GLIWICE

 4. ANTONI JAROSZ, UKS SZKWAŁ ZŁOCIENIEC

Mistrzostwa PSKO do lat 11 

Wyniki Optymist do lat 11

Chłopcy

 1. JAN MARJAŃSKI, KS AZS AWFiS GDAŃSK

 2. MAURYCY KOSMOWSKI, KS AZS AWFiS GDAŃSK

 3. FRANTISEK BURDA, JK CESKA LIPA

 4. ADAM SZYMANKIEWICZ, ŻMKS POZNAŃ

 5. ADAM PAKULSKI, NAUTICUS YACHT CLUB OLSZTYN

 6. PIOTR SOŁTYSIAK, CHKŻ CHOJNICE

W związku z regulaminem PSKO zawodnik z Czech Frantisek Burda JK Ceska Lipa otrzymał puchar za III miejsce ufundowany przez Prezesa UKS Szkwał Złocieniec Panią Annę Kamińską, natomiast zawodnik Adam Szymankiewicz ŻKMS Poznań wraz z trenerem otrzymali brązowy medal Mistrzostw PSKO do lat 11.

Wyniki Optymist do lat 11

 Dziewczęta

 1. JULIA AGNIESZCZAK, SSW MOS IŁAWA

 2. EMILIA PASZEK, KS AZS AWFiS GDAŃSK

 3. NATASZA MICEWICZ, YKP GDYNIA

 4. MARTA GJDZIŃSKA, AZS OŚ POZNAŃ

 5. MAJA FILIPSKA, YK STAL GDYNIA

 6. LILIANA DYMKOWA, YC VYSOKE MYTO

Z uwagi na rozegranie wśród dziewcząt tylko 2 wyścigów, a wymagane były co najmniej 3, nie wyłoniono Mistrzyni PSKO do lat 11.


W Mistrzostwach PSKO Klasy Optymist do lat 11 zostali wyróżnieni zawodnicy do lat 9-u
w kategorii :

Dziewczęta

 1. EMILA BRDULAK, KS SPÓJNIA WARSZAWA

Chłopcy

 1. ADAM SZYMANKIEWICZ, ŻMKS POZNAŃ

Puchary i nagrody dla zawodników zostały ufundowane przez Prezesa UKS Szkwał Złocieniec – Annę Kamińską.

Dodatkowe informacje

 • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej