Interia, Onet podają: Eksterytorialność baz i wyłączenie żołnierzy USA spod polskiego prawa. Minister MON: to fake

  • Napisane przez  DSI
Konotop, Fot. DSI Archiwum Konotop, Fot. DSI Archiwum

Interia, a wcześniej Onet podają informacje o zapisach umowy Polski z Amerykanami, która ma dotyczyć amerykańskich baz w Polsce.

Zwiększenie amerykańskiej obecności na terytorium Polski było w ostatnim czasie głównym zadaniem szefa MON Mariusza Błaszczaka. Negocjacje nad nową umową dobiegły końca, dokument czeka na ratyfikację

Prawda czy Fake ?

Portale podają informacje, że żołnierze armii USA mogą zostać wyłączeni spod polskiego prawa, co oznacza, że w przypadku popełnienia przestępstwa zostałby on odesłany do USA i tam sadzony.

Drugim przytaczanym przez portale tematem jest eksterytorialność baz. W przypadku takich zapisów w umowie Polacy nie będą mogli wkraczać na ich teren bez zgody Amerykanów.

Zaskakującą informacją jest również ta, że według ogólnopolskich mediów Amerykanie wynegocjowali przekazanie im niektórych polskich obiektów wojskowych, np. część poligonu w Drawsku Pomorskim. Co ciekawe Polacy mieliby sfinansować budowę i remonty obiektów, w których będzie stacjonować amerykańska armia.

Minister MON Mariusz Błaszczak

W poniedziałek, 3 sierpnia Minister Obrony Narodowej odniósł się o tematu baz amerykańskich i jak napisał:

Pojawiające się informacje dotyczące zasad stacjonowania żołnierzy Sił Zbrojnych USA w Polsce są nieprawdziwe. Umowę przedstawię po jej podpisaniu. Dezinformowanie szkodzi bezpieczeństwu Polski!

Interia, Onet podają:  Eksterytorialność baz i wyłączenie żołnierzy USA spod polskiego prawa  – minister MON zaprzecza

Onet, Interia

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej