Baja Poland. Program rajdu. Miasteczko rajdowe na lotnisku. 190 km odcinka specjalnego na poligonie drawskim

 • Napisane przez  Baja Poland
Baja Poland. Program rajdu. Miasteczko rajdowe na lotnisku. 190 km odcinka specjalnego na poligonie drawskim

Trzy dni walki, siedem odcinków specjalnych, ponad 444 km rajdowych zmagań - znamy pierwsze szczegóły tegorocznej edycji Wysoka Grzęda Baja Poland. Runda Pucharu Świata FIA odbędzie się w dniach 4-6 września w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim. Właśnie ruszyły zgłoszenia. Spodziewana jest gwiazdorska obsada z zawodnikami z Rajdu Dakar na czele.

Fundacja Baja Poland opublikowała regulamin i uruchomiła zgłoszenia do rundy Pucharu Świata FIA w Rajdach Terenowych Baja. To będzie najważniejsza impreza motorsportowa w tym roku w Polsce. Prawie pół roku przerwy w Pucharze Świata FIA spowodowało, że organizator rajdu spodziewa się sporej liczby zgłoszeń i czołowych rajdowych zespołów oraz gwiazd rajdów terenowych. Zawodnicy spragnieni najtrudniejszych i najdłuższych w Polsce rajdowych tras mogą się już zgłaszać do Wysoka Grzęda Baja Poland.

“Otrzymujemy liczne pytania dotyczące rajdu od zawodników z całego świata, co bardzo nas cieszy. Większość zespołów nadal chce się ścigać i planuje wystartować w Wysoka Grzęda Baja Poland. Tegoroczny sezon mocno się skurczył, co może spowodować, że lista zgłoszeń nas zaskoczy. Mamy już potwierdzone pierwsze mocne załogi- mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego Michał Kaczmarczyk.

Jeszcze więcej frajdy dla zawodników

Trasy największego rajdu baja w Polsce ponownie odwiedzą Szczecin, Dobrą i Drawsko Pomorskie. Przez trzy dni rajdu zawodnicy przejadą łącznie ponad 817 kilometrów, walcząc o najlepsze czasy na siedmiu odcinkach specjalnych o długości przekraczającej 444 kilometry.

“Piątek i niedziela będą tradycyjnymi pozycjami w harmonogramie rajdu. Zawodnicy rozpoczną zmagania od 7-kilometrowego Odcinka Kwalifikacyjnego na terenie strzelnicy 12. Brygady Zmechanizowanej przy ul. Szafera w Szczecinie. Z kolei niedziela to zakończenie rywalizacji na klasycznych “kaloryferach” obok Dobrej Szczecińskiej i  trasach w okolicach Lubieszyna i Wołczkowa przejeżdżanych dwa razy o łącznej długości 57,3 km” - mówi wicedyrektor rajdu Tomasz Brzeziński.

Tegoroczną nowością będzie lokalizacja głównego miasteczka rajdowego, która została przeniesiona na rozwijające się lotnisko Szczecin-Dąbie. Z kolei siedziba rajdu znajdować się będzie w położonym tuż obok Centrum Żeglarskim. W piątkowy poranek oraz południe na terenie okalającym lotnisko zostanie przeprowadzony Odcinek Testowy, na którym zawodnicy będą mogli zrobić sobie rozgrzewkę oraz sprawdzić swoje pojazdy przed startem.

“Spore zmiany wprowadziliśmy w konfiguracji najdłuższego 190-kilometrowego odcinka specjalnego, zlokalizowanego na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko. Trasy na poligonie w Drawsku Pomorskim to wizytówka polskich rajdów terenowych. Pozwalają nam ułożyć odcinki specjalne w taki sposób, by dawały jak najwięcej frajdy z jazdy zawodnikom i to było naszym głównym celem w tym roku.” - dodaje Brzeziński.

Z całego świata na Baja Poland

Wysoka Grzęda Baja Poland od lat przyciąga zawodników z różnych części świata i ścigających się różnorodnymi pojazdami. To nie tylko runda Pucharu Świata FIA, ale też jedna z eliminacji Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej w Rajdach Terenowych oraz czempionatów i pucharów z Polski i Czech w sporcie samochodowym i motocyklowym. A to gwarancja międzynarodowego towarzystwa i długiej listy zgłoszeń.

Kogo możemy się spodziewać na trasach w Szczecinie, Dobrej i Drawsku Pomorskim? Fabryczne zespoły Toyoty i Mini z Rajdu Dakar i Pucharu Świata FIA szykują się do startu, pojadą też czołowi motocykliści i quadowcy, a liczna powinna być grupa w pojazdach SSV, które zyskują niesamowitą popularność. Co roku gratką podczas Baja Poland są ciężarówki, które imponują tempem i sprawnością pokonywania trudnych odcinków specjalnych.

Wszystkich zawodników startujących w Wysoka Grzęda Baja Poland poznamy 28 sierpnia, gdy zostaną opublikowane listy zgłoszeń do rajdu.

Program Wysoka Grzęda Baja Poland 2020

Piątek, 28 sierpnia

 • 12:00: Publikacja listy zgłoszeń do rajdu

Piątek, 4 września

 • 09.00-15.00: Odcinek Testowy, Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie
 • 17:00: Start rajdu, Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie
 • 17.40: Prezentacja załóg, Szczecin Krzekowo-Bezrzecze, ul. Szafera
 • 18:00: QS-1 SZCZECIN – Odcinek Kwalifikacyjny, 7 km, Szczecin Krzekowo-Bezrzecze, ul. Szafera
 • 19:20: Serwis A, Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie
 • 20:45: Wybór pozycji startowych przez 10 najlepszych kierowców,iasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

Sobota, 5 września

 • 6.45: Re-start 1 etapu rajdu, Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie
 • 08:45: OS-2 DRAWSKO POMORSKIE, 190 km,Poligon Drawsko Pomorskie
 • 12:05: Serwis B, Miasteczko Rajdowe Drawsko Pomorskie - Drawsko Pomorskie ul. Toruńska
 • 14:35: OS-3 DRAWSKO POMORSKIE, 190 km, Poligon Drawsko Pomorskie
 • 17:55: Serwis C, Miasteczko Rajdowe Drawsko Pomorskie - Drawsko Pomorskie ul. Toruńska
 • 21:00: Meta 1 etapu rajdu, Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

Niedziela, 6 września

 • 8.00: Start 2 etapu rajdu,Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie
 • 08:50: OS-4 SZCZECIN-DOBRA, 18,40 km, Szczecin Krzekowo-Bezrzecze, Dobra
 • 09:30: OS-5 LUBIESZYN-DOBRA, 10,25 km, Lubieszyn, Dobra
 • 10:25: Serwis D, Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie
 • 12:30: OS-6 SZCZECIN-DOBRA, 18,40 km, Szczecin Krzekowo-Bezrzecze, Dobra
 • 13:10: OS-7 –LUBIESZYN-DOBRA, 10,25 km
 • 14:30: Ceremonia podium, Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie
 • 15:15: Meta rajdu, Miasteczko Rajdowe Szczecin - Lotnisko Szczecin-Dąbie

Dodatkowe informacje

 • Przeczytaj jeszcze:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej