Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Już wkrótce będzie można wyruszyć rowerem Trasą Pojezierzy Zachodnich i Starym Kolejowym Szlakiem

 • Napisane przez  DSI
Trasa, która powstaje w okolicach Połczyna-Zdroju. Fot. FB/Rowerem przez Pomorze Zachodnie Trasa, która powstaje w okolicach Połczyna-Zdroju. Fot. FB/Rowerem przez Pomorze Zachodnie

Trasa Pojezierzy Zachodnich i Stary Kolejowy Szlak to dwa szlaki rowerowe, a zarazem ciekawe propozycje atrakcyjnych wycieczek dla cyklistów, którzy uwielbiają spędzać wolny czas bardzo aktywnie. Prace przy powstaniu tras trwają. Po ich zakończeniu drogi staną się ważnym elementem infrastruktury turystycznej naszych terenów.

Urząd Marszałkowski pracuje nad realizacją projektu „Rowerem przez Pomorze Zachodnie”. Obejmuje on budowę i oznakowanie trzech długich tras rowerowych w województwie zachodniopomorskim. Są to:

 • Trasa Pojezierzy Zachodnich
 • Velo Baltica (EuroVelo 10/13)
 • Stary Kolejowy Szlak
 • Blue Velo
Już wkrótce będzie można wyruszyć rowerem Trasą Pojezierzy Zachodnich i Starym Kolejowym Szlakiem

Grafika WZP

Naszą szczególną uwagę zwracają dwa szlaki: Trasa Pojezierzy Zachodnich i Stary Kolejowy Szlak. Wiodą bowiem one przez tereny powiatu drawskiego i Pojezierza Drawskiego.

Trasa Pojezierzy Zachodnich

Trasa Pojezierzy Zachodnich liczy łącznie ponad 420 km. Rozpoczynają ją dwie odnogi w zachodniej części województwa - jedna biegnąca od granicy z Niemcami przez Szczecin i Stargard w kierunku Pojezierza Ińskiego oraz druga od granicy z Niemcami w okolicach Cedyni przez Myślibórz, Barlinek, Choszczno w kierunku Ińska, gdzie łączy się z odnogą „szczecińską”. Dalej trasa prowadzi przez nasze tereny i przebiega przez Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Czaplinek do Szczecinka. W gminie Biały Bór dochodzi do granicy z województwem pomorskim.

Szlak dzielony jest na etapy:

 • I Siekierki - Trzcińsko-Zdrój - Myślibórz
 • II Myślibórz - Barlinek – Choszczno
 • III Choszczno - Ińsko - Drawsko Pomorskie
 • IV Drawsko  Pomorskie - Czaplinek - Borne Sulinowo
 • V Borne Sulinowo -Szczecinek - Biały Bór
 • IA Dobra Szczecińska - Szczecin – Stargard
 • IIA Stargard – Ińsko

Jak postępują prace?

Aktualnie trwa budowa trzeciego etapu drogi rowerowej w ramach Trasy Pojezierzy Zachodnich, na odcinku Storkowo-Ginawa.  Planowany termin zakończenia robót budowlanych na tym odcinku, to 30 września bieżącego roku. Prace prowadzone są zgodnie z założonym harmonogramem. Droga rowerowa na odcinku Storkowo – Ginawa realizowana jest w ramach projektu współfinansowanego środkami UE w ramach RPO WZ  „Budowa sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego - Trasa Pojezierzy Zachodnich etap III”, w ramach którego realizowane są również odcinki: Storkowo – Ginawa, Mosina – Ińsko, Szczecin – Płonia. Wartość projektu 21 239 330 zł, z czego dofinansowanie środkami UE wynosi 13 135 677 zł. Projekt współfinansowany jest również środkami jednostek samorządu terytorialnego przez które przebiegają poszczególne odcinki tras. Dla odcinka Storkowo - Ginawa wartość robót budowlanych wynosi 3 945 594 zł, które finansowane są środkami budżetu województwa, środkami UE oraz środkami powiatu łobeskiego i stargardzkiego – informuje pełnomocnik Marszałka ds. komunikacji rowerowej Wanda Nowotarska.

Infrastruktura rowerowa to jedne z kilku inwestycji, które obecnie prowadzi samorząd województwa lub podległe mu jednostki. Mimo kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa czynione są starania, aby roboty przebiegały zgodnie z przyjętymi harmonogramami.  

Nie wstrzymujemy naszych inwestycji, gdyż nie chcemy pogłębiać kryzysu ekonomicznego, który będzie skutkiem pandemii koronawirusa. Uważamy, że inwestycje publiczne powinny być wciąż kołem zamachowym gospodarki. Bardzo cenimy sobie te inwestycje, które są realizowane przez nasze zachodniopomorskie firmy -  podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Rowerowe działania prowadzone są już blisko naszego powiatu. Patrząc na mapę szlaków największą uwagę przykuwają niektóre projektowane fragmenty szlaku.

Na jakim etapie są prace w powiecie drawskim, a w szczególności na odcinkach: Brzeźniak – Kumki, Drawsko Pomorskie – Zarańsko, Parku Żubra w Złocieńcu, okolic Bobrowa oraz Starego Kaleńska?

Mapa szlaków

Odcinek Brzeźniak – Kumki – Drawsko

Odcinek ten jest na etapie planowania. Zgodnie z obecną koncepcją jego realizacji na odc. Ginawa – Brzeźniak trasa zostanie oznakowana po istniejącej drodze o niewielkim natężeniu ruchu, podobnie na odcinku Kumki – Drawsko Pomorskie. Odcinek leśny zaplanowano jako inwestycyjny. Jednakże z uwagi na często występujące trudności z realizacją inwestycji na tego typu terenach, brane pod uwagę są inne warianty przebiegu trasy na tym odcinku. Warianty te zostaną przedyskutowane z partnerami projektu oraz właścicielami gruntów, celem wyboru najlepszego rozwiązania. Realizację inwestycji planuje się do 2023 roku, zależy to jednak od przychylności właścicieli gruntów oraz sytuacji epidemiologicznej. Obecnie z uwagi na sytuację epidemiologiczną prace nad przygotowaniem realizacji tego odcinka zostały wstrzymane– informuje pełnomocnik Marszałka ds. komunikacji rowerowej Wanda Nowotarska.

Odcinek Drawsko – Zarańsko

Zakończono prace projektowe dla tego odcinka. Obecnie przygotowywany jest przetarg na budowę drogi rowerowej. Prace rozpoczną się w tym roku, a zakończą w przyszłym.

Odcinek przez park Żubra oraz koło Bobrowa – trwają prace projektowe. Z uwagi na powiązanie planowanych inwestycji z inwestycjami Gminy, prace projektowe przeciągają się w czasie. Na chwilę obecną nie możemy precyzyjnie wskazać terminu ich zakończenia.

Odcinek przy Starym Kaleńsku – prace projektowe dla tego odcinka rozpoczęły się stosunkowo niedawno. Termin ich zakończenia planuje się na II połowę bieżącego roku.

Projekt jest realizowany przy stałej współpracy z Gminami, która rozpoczęła się już podczas uzgadniania przebiegu tras na etapie pierwszych planów. Współpraca ta jest kontynuowana w całym procesie projektowym. – wskazuje Wanda Nowotarska.

Spotkanie konsultacyjne w drawskim samorządzie Podczas spotkania ustalono m.in. przebieg trasy z Drawska do Zarańska

Fot. Adam Cygan. Spotkanie konsultacyjne w drawskim samorządzie Podczas spotkania ustalono m.in. przebieg trasy z Drawska do Zarańska (2018r)

Stary Kolejowy Szlak

Trasa ma dwie odnogi w północnej części województwa, które zbiegają się w Białogardzie. Jedna prowadzi z Mielna przez Koszalin; natomiast druga bierze swój początek w Kołobrzegu i w większości biegnie po nasypie dawnej linii kolejowej przez Gościno i Karlino. Za Białogardem trasa wiedzie na południe do Wałcza. Od Połczyna-Zdrój do Złocieńca prowadzi po nasypie dawnej linii kolejowej. W Złocieńcu droga będzie krzyżowała się z Trasą Pojezierzy Zachodnich stanowiąc „pomost” pomiędzy Pojezierzem a Bałtykiem. Po dawnej magistrali kolejowej trasa będzie także biegła od Wierzchowa do Wałcza. Zakończy się zaś w miejscowości Dobino. Być może w przyszłości konturowana na południe Polski, w szczególności do Poznania.

Już wkrótce będzie można wyruszyć rowerem Trasą Pojezierzy Zachodnich i Starym Kolejowym Szlakiem

Fot. FB/Rowerem przez Pomorze Zachodnie. Trasa Połczyn-Złocieniec

Trasa składa się z następujących etapów:

 • I Kołobrzeg - Białogard ok. 55km
 • IA  Mielno - Koszalin - Białogard ok. 46km
 • II Białogard - Złocieniec ok. 69km
 • III Złocieniec - Wałcz - Skrzatusz ok. 77km

Mapa szlaku

Wiele odcinków tej trasy powstawało przez lata siłami samorządów, ze wsparciem funduszy przedakcesyjnych oraz europejskich.  Dlatego teraz głównym zadaniem Województwa jest połączenie istniejących fragmentów w spójnie oznakowany szlak oraz budowa brakujących odcinków jak na przykład obecnie realizowana droga rowerowa Połczyn-Wardyń – zauważa pełnomocnik Marszałka ds. komunikacji rowerowej Wanda Nowotarska.

Na mapie widzimy fragment niezaprojektowanej trasy na odcinku Złocieniec Bobrowo. Jaki jest postęp prac na tym odcinku ?

Na odcinku Złocieniec – Bobrowo trwają prace projektowe, planuje się oznakowanie szlaku oraz budowę drogi rowerowej na wjeździe do Bobrowa– wskazuje Wanda Nowotarska.

Już wkrótce będzie można wyruszyć rowerem Trasą Pojezierzy Zachodnich i Starym Kolejowym Szlakiem

Fot. FB/Tomasz Sobieraj. Wicemarszałek Tomasz Sobieraj z dyrektorem Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Michałem Żuberem na budowanej ścieżce rowerowej

Zadowolenia z budowanego szlaku nie ukrywają amatorzy kolarskich wycieczek w Połczynie Zdroju. Rowerowy Połczyn Zdrój pokazuje jak wygląda oznakowanie na ścieżce rowerowej "Szlakiem Zwiniętych Torów"

Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego to ogromne przedsięwzięcie inwestycyjne.

Szlaki docelowo będą liczyły 1100 km. Nowo budowane odcinki łączą się ze ścieżkami rowerowymi, które zostały zbudowane bądź są budowane przez lokalne samorządy – wyjaśnia wicemarszałek województwa Tomasz Sobieraj.

 

Trasa rowerowa Białogard – Złocieniec.

Radości z nowej infrastruktury nie ukrywają rowerzyści powiatu drawskiego.

Osobiście uważam, że to bardzo dobra inicjatywa. Wielkim plusem jest to, że realizacji podjęła się jedna instytucja. Już wiać efekty w okolicach Storkowa i Ginawy. Kolejny plus, za to że szlaki połączą województwo a trasą będzie można przejechać cały region. Powstanie nowa infrastruktura, a to przyciąga turystów. Będzie to turystyka dłuższa, na kilka dni, często dzielona na etapy. Cieszy mnie że w końcu ktoś się za to wziął – mówi Paweł Górzyński, prezes klubu turystyki rowerowej oddziału PPTK w Drawsku Pomorskim.

Kilka zdjęć z tras i inwestycji. Fot. WZP

Dodatkowe informacje

 • .:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej