Wczoraj wyruszyli. Uwaga na drogach pojawi się sporo ciężkiego sprzętu

  • Napisane przez  kpt. Błażej Łukaszewski
Fot. szer. Piotr Pytel Fot. szer. Piotr Pytel

Od jesieni zeszłego roku przygotowywali się do międzynarodowych manewrów, w marcu br. zabezpieczali przerzut wojsk amerykańskich, a wczoraj sami wyruszyli na poligon drawski – od poniedziałku 25 maja br. żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej przemieszczają się na ćwiczenie pk. DEFENDER – Europe 20 Plus.

W licznych wojskowych kolumnach są zarówno kołowe transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, Artyleryjskie Wozy Dowodzenia, Wozy Ewakuacji Medycznej, zestawy przeciwlotnicze Hibneryt, jak i specjalistyczny sprzęt logistyczny oraz łączności. Przemieszczenie 12 Brygady ze Szczecina i Stargardu rozpoczęło się w poniedziałek 25 maja br. i potrwa kilka dni.

Wczoraj wyruszyli. Uwaga na drogach pojawi się sporo ciężkiego sprzętu

Trasy i godziny przejazdów 12 Brygady zostały zaplanowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na ruch drogowy Pomorza Zachodniego. Kolejne duże przemieszczenie odbędzie się w najbliższą środę 27 maja br.
ze Stargardu, kiedy to żołnierze i sprzęt 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej wyruszą na poligon. Kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty BWP-1 będzie załadowane na transport operacyjny i koleją przemieści się ze Stargardu na poligon drawski.

12 Brygada Zmechanizowana jako jedna z największych i najnowocześniejszych jednostek Wojsk Lądowych od lat jest mocno zaangażowana w różnego rodzaju szkolenia i ćwiczenia, w szczególności w środowisku sojuszniczym.

Wczoraj wyruszyli. Uwaga na drogach pojawi się sporo ciężkiego sprzętu

Po półrocznym okresie intensywnych przygotowań do udziału w międzynarodowym ćwiczeniu pk. DEFENDER-Europe 20 PLUS żołnierze i sprzęt 12 Brygady przemieszczają się już na poligon drawski, aby wspólnie z sojusznikami realizować działania taktyczne w ramach ćwiczenia. „Błękitna” Brygada będzie głównym ćwiczącym ze strony polskiej, dlatego planuje się udział ponad tysiąca żołnierzy oraz kilkuset pojazdów wojskowych. 

Dodatkowe informacje

  • Przeczytaj jeszcze:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto