Ratownicy z Czaplinka na ósmej lokacie w kraju

  • Napisane przez  Dawid Siwek

W dniach 6-8 czerwca w Łodzi odbył się finał Mistrzostw Pierwszej Pomocy PCK. W zmaganiach wzięło udział 16 najlepszych drużyn z całej Polski, wśród których znaleźli się licealiści z czaplineckiej grupy RESCUE-ZDR TEAM. Jako mistrzowie województwa reprezentowali w zawodach Pomorze Zachodnie.

Ekipa wystąpiła w składzie: Klaudia Dębowska (kapitan), Sylwia Płokita, Ewa Małkowska, Dawid Siwek i Damian Mróz. wraz z nimi w Łodzi był opiekun i instruktor grupy Jarosław Tarnowski. Wszystkie zespoły rywalizowały nie tylko o miejsca na podium, lecz także o puchar Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.Działania ratownicze podczas zawodów trwały około sześciu godzin, podczas których uczestnicy musieli przejść 16 przygotowanych stacji. Wśród nich znalazło się 12 pozoracji wypadków oraz 4 stanowiska relaksacyjne, gdzie zawodnicy mogli złapać oddech przed kolejnymi akcjami ratowniczymi, a przy okazji sprawdzić swoją wiedzę o grzybach leśnych, kleszczach i zagrożeniach związanych z nieprzestrzeganiem zasad bezpieczeństwa, na temat historii PCK oraz krwiodawstwa. Dodatkowo punktowanym zadaniem było wypełnienie testu związanego z pierwszą pomocą. 

Młodzi ratownicy musieli udzielić pomocy poszkodowanym m.in. w wypadku autobusu komunikacji miejskiej, grupie znajomych imprezujących na squacie, rowerzystom po zderzeniu się, turystkom niemówiącym po polsku po zażyciu nieznanych substancji. Oprócz tego zadaniem uczestników było stawienie czoła poparzonym, osobie zadławionej, a także pozorantom po upadku z wysokości czy rannym w wyniku serii niefortunnych zdarzeń na torze do paintballa. 

Po kilkugodzinnych zmaganiach nastąpiło ogłoszenie wyników. Pierwotne rezultaty, w wyniku pomyłki sędziów, uległy niewielkiej zmianie dzień później. Ostatecznie ratownicy z ZSP w Czaplinku reprezentujący województwo zachodniopomorskie zajęli ósme miejsce (awans z dziewiątego po korekcie) spośród szesnastu startujących ekip. Jest to tym większy sukces, że czaplineccy licealiści pojawili się po raz pierwszy na ogólnopolskim finale tej imprezy. Pierwsze miejsce zajęła ekipa z Bydgoszczy, podium uzupełnili ratownicy z Płocka oraz – ex aequo na trzeciej pozycji – z Kościerzyny i Chełma. 

- Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli naszej ekipie w organizacji i przygotowaniach do wyjazdu na Mistrzostwa Polski, a są to: Starostwo Powiatowe w Drawsku Pom., Gmina Czaplinek, Kabel-Technik-Polska Sp. z o.o., Agrofreeze S.A., panie Alina Szymukowicz i Renata Kowalczyk, pan Tadeusz Dębowski. Dzięki Państwa wsparciu mogliśmy uczestniczyć w imprezie, reprezentując Czaplinek, powiat drawski oraz województwo zachodniopomorskie – mówi Robert Patrzyński, Dyrektor ZSP w Czaplinku. 

 

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej