poniedziałek, 13 maj 2024 21:53

Czy można przyspieszyć działanie komputera. Jakie mamy możliwości?

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Dysk HDD. Fot. Pixabay Dysk HDD. Fot. Pixabay

Irytacja związana z wolnym działaniem komputera może doprowadzić niejedną osobę do ostateczności. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy większość naszych codziennych czynności jest zależna od sprawnego działania technologii. Kiedy komputer zaczyna działać wolno, może to znacząco utrudnić wykonywanie nawet najprostszych zadań, prowokując frustrację i zniechęcenie. W takich momentach czujemy się jakbyśmy tracili cenny czas i energię, które moglibyśmy poświęcić na inne, bardziej produktywne działania. To, że komputer chodzi wolno, może być wywołane przez różne czynniki, od przeciążonego dysku twardego po zdezaktualizowane oprogramowanie. Bez względu jednak na przyczynę, jest to doświadczenie, które wielu z nas zna z własnego doświadczenia i które chętnie bylibyśmy uniknąć. Jak więc to zrobić ? Sprawdźmy możliwe opcje.

Pierwsze od czego powinniśmy zacząć to to, że warto orientować się jak technologicznie stary jest nasz komputer oraz to do czego jest używany. Jeśli aplikacje biurowe działają normalnie, oglądamy na nim spokojnie filmy a problem mamy z wymagającymi grami powodem może być wydajność komponentów. To chyba najgorsza dla nas opcja i niewiele mamy możliwości.

Inna sprawa to taka kiedy sam komputer już uruchamia się wolno. Zainstalowany system strasznie się muli a załadowanie czegokolwiek graniczy z cudem. Poniżej podamy podstawową checklistę tego na co warto spojrzeć przy ratowaniu swojego komputera.

Zaopatrz się w proste narzędzia i zacznij od wyczyszczenia komputera

To pierwsze od czego warto zacząć. Zarówno w przypadku laptopa jak i PC. Pozbądź się kurzu. Warto to zrobić za pomocą sprężonego powietrza i miękkiej szczotki. Bądź przy tym ostrożny. Sprawdź wentylatory w komputerze, czy nie są zablokowane kurzem, co może prowadzić do przegrzewania się komponentów. Jeśli są zabrudzone, oczyść je delikatnie sprężonym powietrzem. Przewiej również zasilacz. Bądź przy tym ostrożny. Zawsze odłączaj komputer od zasilania i wyjmuj baterię. W niektórych laptopach jest jeszcze druga wewnętrzna bateria. Sprawdź u siebie jeśli potrzeba wyłącz ją w biosie. Tak jest np. w leciwym Lenovo ThinkPad T450. W zasilaczu PC nigdy nie dotykaj – może panować tam wysokie napięcie nawet po odłączeniu zasilania.

Wymień pastę termoprzewodząca

Pasta termoprzewodząca jest substancją używaną do zwiększenia przewodnictwa cieplnego między procesorem komputera a chłodzeniem. Wymiana pasty termoprzewodzącej może być konieczna z powodu tego, że się starzeje i wtedy traci swoje właściwości. Gdy staje się sucha i twarda praktycznie nie działa.

Czasami jej wymiana zajmuje kilka minut, czasem to dłuższy proces, szczególnie w zależności od budowy niektórych laptopów. Tu również warto być ostrożnym i koniecznie poszukaj filmiku jeśli nie masz doświadczenia. Często do modelu swojego laptopa znajdziesz go np. na Youtube

Po zakończeniu tych dwóch czynności zobacz jak teraz zachowuje się komputer. Być może to wystarczy aby zaczął chodzić szybciej lub nie zwalniał kiedy się nagrzeje.

Jeśli to nie pomogło. Czekają Cię inwestycje.

Sprawdź specyfikację Twojego komputera. Zobacz ile ma RAM-u, ile wolnych slotów na kości pamięci. Jakie zainstalowane ma dyski i ile może przyjąć maksymalnie RAM. Zerknij również na to jaki masz procesor. Być może uda się go wymienić na wyższy model.

Wymiana dysku na szybszy.

Windows 10 i jego młodszy brat bardzo nie lubią dysków HDD. Systemy postawiona na takich dyskach działają bardzo wolno, dlatego można rozważyć wymianę na dysk SSD. Zwróć uwagę że szukasz dysków 2,5 cala a nie ssd m2. Wymiana tradycyjnego dysku twardego na dysk Solid State Drive to jedna z najskuteczniejszych metod przyspieszenia działania komputera oraz poprawy ogólnej wydajności. Dyski SSD są znacznie szybsze od tradycyjnych dysków HDD. Dzięki braku ruchomych części mechanicznych, odczyt i zapis danych są znacznie szybsze, co skutkuje szybszym uruchamianiem systemu operacyjnego, aplikacji oraz szybszym czasem ładowania się plików.

Sama wymiana na np. dyski SSD 1tb jest stosunkowo prostym procesem, który można przeprowadzić samodzielnie, szczególnie jeśli umiesz przenosić dane lub samodzielnie instalować system operacyjny.

Zwiększ ilość RAM, i/lub wymień kości pamięci

Jeśli okaże się że masz zbyt mało pamięci RAM system nie może pracować optymalnie i cały czas wykonuje „zrzut” danych na dysk. To spowalnia wszystko co działa. Tu można doposażyć sprzęt w więcej pamięci. Musisz przed tym sprawdzić ile płyta Twojego komputera przyjmie RAM-u. Może się również okazać, że kości które masz zainstalowane są wolniejsze od maksymalnych, które jest wstanie obsłużyć płyta główna. Operacja wymiany kości pamięci jest zazwyczaj bardzo prosta. Musisz uważać natomiast na to aby uziemić siebie i nie doprowadzić do przeskoku ładunków, co może uszkodzić elektronikę. „Rozładować” możesz się np. dotykając metalowego kaloryfera.

Wymiana procesora

Szczególnie w PC wymiana procesora może być skutecznym sposobem na zwiększenie wydajności komputera. W tym przypadku najważniejsza jest wiedza o tym jakie procesory można zastosować do posiadanej płyty głównej. W laptopach to już trudne, bo większość ma wlutowane procesory na stałe. Tu szczególnie warto zwrócić na możliwości posiadanego chłodzenia i TDP procesora.

Karta graficzna

Także wymiana karty graficznej może znacząco poprawić wydajność. Nowa karta graficzna może zapewnić lepszą jakość obrazu, wyższe detale graficzne i wyższe wskaźniki klatek na sekundę (FPS).

Codzienność

Do sprawnego działania sprzętu jest podobnie jak w domu dbanie o porządek w systemie. Warto sprawdzać jakie mamy uruchamiane programy. Co jest uruchamiane w autostarcie i czy aktualizujemy oprogramowanie oraz co oczywiste czy nie mamy jakiś niechcianych gości w komputerze. Jeśli sprawdzimy wszystkie podane kroki istnieje szansa, że komputer posłuży nam dużo dłużej. Jeśli jednak nie nowe np. laptopy Dell znajdziesz w Ceneo.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM