niedziela, 21 kwiecień 2024 21:08

Czy komputer stacjonarny ma jeszcze sens? Przecież teraz rządzą laptopy i inne mobilne urządzenia

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Jeszcze kilka dobrych lat temu na praktycznie na każdym studenckim biurku w akademiku i domowym biurku można było znaleźć taki tradycyjny pecet w obudowie. Te większe jednostki stały często pod biurkiem. Nie było ważne to czy korzystałeś z niego do pisania w edytorze tekstu do grania, a może do ambitniejszych zadań. Takie po prostu były czasy, że laptopy można było zobaczyć w gazetach komputerowych.

Teraz wszystko się zmieniło. Z czasem komputery stacjonarne wypierały coraz bardziej dostępne i przystępne cenowo laptopy. Zajmowały mniej miejsca, były bardziej mobile i wielu przypadkach dawały wystarczająca moc aby z nich korzystać na co dzień do zadań. Pojawiły się również takie, które radzą sobie z profesjonalnymi wyzwaniami.

Teraz możemy sobie właśnie zadać pytanie czy taki komputer w obudowie ma jeszcze sens. I tak coraz częściej można zadać sobie pytanie czy laptop ma jeszcze sens bo to tez już się zmienia. Jednak wróćmy do pierwszego pytania.

No dobra, to czemu na naszym biurku lub pod miałby stać tradycyjny pecet zamiast innego urządzenia?

Okazuje się komputery stacjonarne nadal mają swoje miejsce w dzisiejszym świecie technologicznym, choć ich popularność może wydawać się mniejsza w porównaniu z laptopami i tabletami lub AIO mają kilka zalet z którymi jak na razie ciężko wygrać urządzeniom mobilnych.

Zalety komputerów stacjonarnych:

Zazwyczaj wyższa wydajność: Komputery stacjonarne mogą posiadać mocniejsze procesory, karty graficzne i większą ilości pamięci RAM niż ich przenośne odpowiedniki. Dzięki temu są bardziej odpowiednie do zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej, takich jak renderowanie wideo, projektowanie grafiki 3D czy gaming. Weźmy np. taką kartę jak rtx 4060 ti.

Możliwość rozbudowy: Jedną z głównych zalet komputerów stacjonarnych jest możliwość rozbudowy ich podzespołów. Użytkownicy mogą łatwo wymieniać procesory, karty graficzne, dyski twarde czy pamięć RAM, co pozwala na dostosowanie sprzętu do zmieniających się potrzeb i zwiększenie jego żywotności.

Ergonomia: Ze względu na większe obudowy i monitory, komputery stacjonarne mogą być bardziej ergonomiczne w użyciu. Duże ekrany mogą zmniejszyć zmęczenie oczu, a wygodne klawiatury i myszy mogą poprawić ogólną wydajność i komfort pracy.

Cichsza praca: Takie urządzenia nie muszą posiadać kompromisów pomiędzy wydajnością a chłodzeniem. Dlatego wentylatory są większe co wpływa na ich mniejszą wartość obrotową. Mogą mieć również chłodzenie wodne lub nawet ciekłym azotem.

Ale musimy być uczciwi i powiedzieć o ich wadach:

Brak mobilności: Tego nawet nie trzeba wyjaśniać. Jedną z największych wad komputerów stacjonarnych jest ich brak mobilności. Są one zazwyczaj zainstalowane w jednym miejscu i trudno je przemieszczać.

Zajmują więcej miejsca: Komputery stacjonarne zajmują więcej miejsca niż laptopy czy tablety. Potrzebują też dodatkowej przestrzeni dla monitora, klawiatury, czy klawiatury bezprzewodowe, myszy i innych akcesoriów.

Wyższe koszty energii: Ze względu na większą moc obliczeniową i częstotliwość pracy, komputery stacjonarne mogą zużywać więcej energii niż ich przenośne odpowiedniki, co przekłada się na wyższe rachunki za prąd.

Jest jednak jeszcze jedna ważna zaleta komputerów stacjonarnych, na którą często nawet nie zwracamy. To właśnie to, że komputer możemy złożyć sami. Dlaczego jest to zaletą?

Wyobraź sobie, że możesz wybrać każdy, ale pasujący podzespół zgodnie z własnymi preferencjami i potrzebami. To pozwala na stworzenie komputera dokładnie dopasowanego do Twoich wymagań, czy to pod kątem mocy obliczeniowej, a może mocy karty graficznej.

To również oszczędność pieniędzy: W wielu przypadkach złożenie komputera samodzielnie może być tańsze niż zakup gotowego zestawu od producenta. Jednoczenie masz kontrolę nad wyborem komponentów i ich cenami.

Zaletą jest to, że uczysz się. Samodzielna budowa komputera od podstaw musi zostać poprzedzona nauką. To pozwala na lepsze zrozumienie jego działania oraz zależności między poszczególnymi podzespołami. Możesz lepiej zrozumieć, jak działa sprzęt, co jest przydatne w przypadku ewentualnych problemów czy konieczności rozbudowy. I tu dochodzimy do tego, że samodzielnie złożony komputer jest zwykle łatwiejszy do rozbudowy i aktualizacji w przyszłości.

Tym samym samodzielne złożenie komputera daje większą kontrolę nad wyborem podzespołów, co pozwala na dostęp do bardziej zaawansowanych funkcji i technologii, które mogą być niedostępne w gotowych zestawach.

Nie można zapominać o satysfakcji i indywidualnych preferencjach.

Wielu ludzi czerpie radość z tworzenia czegoś własnoręcznie. Podobnie jest z komputerami. Niektóre obudowy do komputera to prawdziwe dzieła sztuki. Ich indywidualny wygląd może być wyróżnikiem, a nawet ozdobnikiem pomieszczenia.

Pamiętaj jednak, że samodzielne złożenie komputera wymaga pewnej wiedzy technicznej oraz czasu i cierpliwości, szczególnie jeśli jesteś początkującym w tym temacie.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM