wtorek, 18 kwiecień 2023 12:55

Jesteś budowlańcem i chcesz fotografować pomieszczenia gdzie realizujesz swoją pracę? Zajrzyj tutaj, aby wiedzieć jak się do tego przygotować

Oceń ten artykuł
(1 głos)
Obraz Barry D z Pixabay Obraz Barry D z Pixabay

Nie tylko projektanci i architekci promują się w Internecie pokazując swoje prace. Teraz bardzo często robią to nawet najmniejsi wykonawcy budowalni: płytkarze, murarze czy nawet stolarze i montażyści mebli. To specjaliści w swoim fachu, często jednak nie radzą sobie z pokazywaniem swojej pracy. Jak to zrobić dobrze ? Poniżej kilka porad, które mogą pomóc.

Dobrze zrobione zdjęcia wykonanej pracy wewnątrz budynku, zakończony remont, zainstalowana nowa umeblowana kuchnia czy perfekcyjnie przygotowane pomieszczenie kotłowni z nowoczesną pompą ciepła to coś czym warto pochwalić się na swoim Instagramie, czy Facebooku. Warto to robić, bo ludzie, którzy są na podobnym etapie budowy szukają inspiracji i lubią zaglądać do cudzych domów. Właśnie wtedy można pozyskać nowe zlecenia.

Trudniej jednak jeśli materiały są rozmazane, a często są antyreklamą pracy. O zadbać ?

Przygotuj miejsce

Jedną z rzeczy jest przygotowanie miejsca po zakończonej pracy. Choć czasem to trudne i nie ma na to siły trzeba je uprzątnąć z niepotrzebnych rzeczy. Nic nie niszczy efektu jak kupka gruzu, czy porozwalane śmieci w kadrze.

Kadruj aby uniknąć przeszkadzaczy

Niestety większość z nas jeśli już fotografuje to wykonuje zdjęcia z miejsca, w którym stoi. Trzeba jednak przyjąć założenie, że to my musimy się ustawić do zdjęcia, bo przecież pomieszczenie się nie przesunie. Patrz chwilę w ekran smartfona lub aparatu zerkając co w nim widać. Kadruj tak aby uniknąć niepotrzebnych rzeczy, a „linie” w kadrze były jak najbardziej proste. Przy tym pamiętaj aby robić zdjęcia zarówno poziome jak i pionowe. Pozwoli Ci to na późniejsze dobranie w zależności od tego co chcesz osiągnąć w socialmediach.

Zadbaj o czystość sprzętu

Na budowie bardzo często o to trudno, zawłaszcza w przypadku, gdy używamy telefon do spraw codziennych w pracy. Brudny lub co  gorsza porysowany obiektyw może diametralnie pogorszyć jakość zdjęć. Dlatego zadbaj o jego czystość, a jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie posiadanie dodatkowego telefonu lub co lepsze aparatu. Taki sprzęt warto trzymać w dedykowanym etui i korzystać właśnie jako sprzęt do takich rzeczy.

Przejdź na wyższy poziom

Jak już wspomnieliśmy o aparacie to trzeba zaznaczyć, że taki sprzęt dużo lepiej pokaże walory naszej realizacji. Wymaga jednak od nas dużo więcej pracy podczas przygotowania materiałów. Jeśli to jest lustrzanka lub aparat bezusterkowy to możemy tworzyć również dzięki wykorzystaniu różnych obiektywów.

Obiektywy typowo do wnętrz to tzw. Obiektywy szerokokątne.  Są one niezwykle popularne również wśród fotografów krajobrazowych, architekturalnych i ulicznych. Pozwalają one na uchwycenie szerszego pola widzenia, co oznacza, że można zrobić zdjęcia, na których zmieści się więcej elementów. Oznacza to również, że obiektywy te pozwalają na uchwycenie większej przestrzeni, co jest szczególnie ważne w przypadku fotografii wnętrz.

Zwracając uwagę jednym z najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze obiektywu szerokokątnego, jest jego ogniskowa. Im krótsza ogniskowa, tym szersze pole widzenia. Na przykład, obiektyw o ogniskowej 10 mm będzie miał znacznie szersze pole widzenia niż obiektyw o ogniskowej 24 mm. Jednakże, im krótsza ogniskowa, tym większe zniekształcenia mogą wystąpić na krawędziach zdjęcia.

Jesteś budowlańcem i chcesz fotografować pomieszczenia gdzie realizujesz swoją pracę? Zajrzyj tutaj, aby wiedzieć jak się do tego przygotować

Popularne obiektywy szerokokątne:

  • Canon EF 16-35mm f/4L IS USM - ten obiektyw o ogniskowej 16-35mm jest popularnym wyborem wśród fotografów krajobrazowych i architekturalnych. Posiada stabilizację obrazu i jest dość lekki i poręczny.
  • Nikon AF-S Nikkor 14-24mm f/2.8G ED - ten obiektyw o ogniskowej 14-24mm jest uznawany za jednego z najlepszych obiektywów szerokokątnych dostępnych na rynku. Posiada bardzo szerokie pole widzenia i doskonałą jakość obrazu.
  • Sigma 10-20mm f/3.5 EX DC HSM - ten obiektyw o ogniskowej 10-20mm jest stosunkowo tani w porównaniu do innych obiektywów szerokokątnych. Posiada szybki autofocus i dobry stosunek jakości do ceny.

A co z teleobiektywami?

Teleobiektywy to obiektywy, które pozwalają na uchwycenie obiektów znajdujących się na dużej odległości, co jest szczególnie ważne w przypadku fotografii sportowej, przyrody lub dzikiej fauny. Dzięki temu, że teleobiektywy pozwalają na zbliżenie się do obiektu bez konieczności jego fizycznego zbliżania się, pozwalają one na uchwycenie szczegółów, których nie dałoby się zobaczyć z bliska. Jednak i one mają tutaj zaletę. Często pozwalają uchwycić szczegóły i czasem mogą się przydać.

Jesteś budowlańcem i chcesz fotografować pomieszczenia gdzie realizujesz swoją pracę? Zajrzyj tutaj, aby wiedzieć jak się do tego przygotować
Szczegół

Zadbaj o światło

To chyba jeszcze jedna rada. Bardzo często na budowie i tak dysponujemy dodatkowym światłem. Użyj go jeśli pomieszczenie jest ciemne. To pozwoli uniknąć szumów i małej ilości szczegółów. Właśnie takie zniszczone zdjęcia szczególnie przez telefony najbardziej odpychają potencjalnych klientów. 

Rób zdjęcia zawsze w największej rozdzielczości

Dzięki temu, że zrobisz zdjęcia z maksymalną dla sprzętu rozdzielczością pozwoli to na to aby lepiej je wykorzystywać, a czasem nawet poddać obróbce. Jeśli zapełnia Ci się miejsce zadbaj o dodatkową i dobrą kartę pamięci w telefonie lub aparacie. Dobrym wyborem mogą być karty pamięci microSDHC.

Karta pamięci umożliwia łatwe przenoszenie danych między różnymi urządzeniami. Można na przykład skopiować pliki z karty pamięci w telefonie i przenieść je na komputer lub inny smartfon, bez potrzeby korzystania z kabla USB lub innych narzędzi. A co ważne w razie awarii urządzenia, awarii systemu dane na karcie pamięci mogą pozostać bezpieczne i można je będzie łatwo odzyskać.

Informacje

DSI - Drawskie Strony Internetowe (2006-2021)
Design GavickPro
Hosting dostarcza Kylos
Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Zobacz:

Praca Drawsko Pomorskie

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM