Rusza wyjątkowy konkurs – skierowany do aktywnych gmin i powiatów Pomorza Zachodniego. Po raz dziesiąty Urząd Marszałkowski nagrodzi samorządy, które najefektywniej współpracują z organizacjami pozarządowymi. Najlepsze JST otrzymają nagrody finansowe na dalsze działania w tym zakresie. Do 6 czerwca 2022 r. Urząd Marszałkowski przyjmuje zgłoszenia.
Przypomnijmy, że w 2021 w konkursie Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego „Samorządowy Lider Współpracy z NGO 2021”. Powiat Drawski w kategorii Powiaty otrzymał wyróżnienie.
– Tym konkursem podkreślamy znaczenie współpracy między lokalnymi samorządami, a funkcjonującymi na ich terenie organizacjami pozarządowymi. Po raz dziesiąty pokażemy dobre praktyki z zakresu współpracy administracji samorządowej z NGO na Pomorzu Zachodnim. Będziemy też upowszechniać najlepsze rozwiązania w celu ich adaptacji na terenie całego województwa zachodniopomorskiego. Zachęcam do udziału – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Tego będzie szukać komisja konkursowa
Przedmiotem oceny będzie współpraca prowadzona z organizacjami pozarządowymi od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. Komisja konkursowa zwróci uwagę m.in. na efekty zrealizowanych inicjatyw, współpracę z organizacjami pozarządowymi, wolontariuszkami i wolontariuszami czy mieszkańcami, wprowadzanie rozwiązań odpowiadającego na potrzeby społeczne, w tym niecodzienne podejście do realizacji, a także znaczenie dla Pomorza Zachodniego (budowanie tożsamości lokalnej i regionalnej, poczucia odpowiedzialności za społeczność).
Zgłoszenie do udziału w konkursie marszałka może być dokonane zarówno z inicjatywy jednostki samorządu terytorialnego, jak i organizacji pozarządowej. Niezależnie, kto jest inicjatorem zgłoszenia musi być ono podpisane przez obie strony współpracy. Oferty oceniać będzie komisja konkursowa składająca się z przedstawicielek i przedstawicieli: Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Zachodniopomorskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego (w tym przedstawiciel/ka organizacji pozarządowej i Sejmiku Województwa) oraz przedstawicieli zeszłorocznych laureatów – nagrodzonych JST.
Nagroda na dalsze działania
Ubiegłoroczni zwycięzcy
W kategorii „Powiaty” zwyciężył po raz pierwszy w historii konkursu Powiat Pyrzycki. Doceniono, że samorząd wykazywał szczególną przychylność i wsparcie dla inicjatyw mających na celu integrację społeczną. Dzięki współpracy z organizacjami pozarządowymi, które zdecydowały się realizować przedsięwzięcia pomimo trudnych warunków związanych z pandemią przeprowadzono szereg akcji, takich jak: festiwal muzyki letniej, kino plenerowe, czy też spotkania poetyckie skierowane do młodzieży i dzieci. Nie zabrakło wykorzystania lokalnego potencjału w postaci akcji szycia maseczek, które rozdawano podczas lokalnych wydarzeń.
Gmina Pyrzyce zwyciężyła natomiast w kategorii „Gminy liczące 15 - 40 tys. mieszkańców”. Samorząd od lat konsekwentnie rozwija współpracę z organizacjami pozarządowymi prowadzącymi działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym. W 2020 roku w partnerstwie współorganizowano Jubileusz 15-lecia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pyrzycach oraz przekazano pomieszczenia na siedziby dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów Oddział Pyrzyce. Podczas pandemii gmina współdziałała z lokalną ochotniczą strażą pożarną na rzecz poprawienia bezpieczeństwa mieszkańców gminy.
Gmina Świeszyno od wielu lat, we współpracy z partnerami lokalnymi, rozwija świadomość ekologiczną mieszkańców, co owocuje zaangażowaniem zarówno młodszych, jak i starszych w działania podejmowane w gminie – akcje ekologiczne, warsztaty, zawody wykorzystujące potencjał przyrodniczy miejsca. Podczas pandemii lokalne koła gospodyń wiejskich w myśl zasady ,,wszystkie ręce na pokład” włączyły się do akcji mającej na celu szycie środków ochrony osobistej z materiałów dostarczanych przez gminę. I z tych względów samorząd ten zwyciężył w kategorii Gminy liczące poniżej 15 tys. mieszkańców.