Najnowsze wiadomości z regionu

Pojezierze Drawskie i zachodniopomorskie

Jak stracić 200 tys. zł. Przykład z życia i naszego regionu

Jak stracić 200 tys. zł. Przykład z życia i naszego regionu

Do jednostki Policji w Wałczu zgłosił się mężczyzna, który został oszukany poprzez logowanie się za pomocą AnyDesk do komputera. Pokrzywdzony chciał zarobić inwestując w kryptowaluty. Warto pamiętać, że żaden bank nie poprosi nas przez telefon o pobranie oprogramowania!

Do 58 letniego mieszkańca Wałcza zatelefonował nieznany mu mężczyzna, który opowiedział w jaki sposób zarabia się pieniądze inwestując w kryptowaluty. Pokrzywdzony postanowił zainwestować i w tym celu zainstalował na swoim komputerze aplikację AnyDesk. Nieznanemu rozmówcy podał login i hasło dostępowe do swojego rachunku bankowego.

Do mężczyzny telefonowała także kilkakrotnie kobieta, która namawiała wałczanina na dokonywanie kolejnych inwestycji i przelewów, na co pokrzywdzony przystawał. Wpłat dokonywał przez pobraną wcześniej aplikację AnyDesk. W przeciągu trzy tygodniowych kontaktów ze sprawcami mężczyzna stracił ponad 200 tys. złotych. Nieznani rozmówcy nie mówili czystym polskim językiem, a ze wschodnim akcentem.

Najważniejsze o czym należy pamiętać to, że pracownicy banków jeśli do nas telefonują i oferują np. kredyt, nie będą prosić nas o podanie naszych danych, ponieważ bank je posiada.

Ponadto żaden bank ani firma nie poproszą nas przez telefon o pobranie oprogramowania! Jeśli ktoś, kogo nie znasz, prosi Cię o dostęp do któregokolwiek z Twoich urządzeń i chce, abyś pobrał określone oprogramowanie: Uważaj! Istnieje ryzyko, że możesz stać się ofiarą oszustwa. Nigdy nie ufaj rozmówcy, którego telefonu się nie spodziewałeś! Nie ufaj oferowanej "pomocy", o którą nie prosiłeś!

Pamiętaj o prostych i ważnych zasadach!

Zasada numer jeden

Nigdy nie dawaj dostępu do swoich urządzeń osobom, których nie znasz.

Zasada numer dwa

Nigdy nie udostępniaj nikomu danych logowania do bankowości internetowej ani żadnych haseł.


Drukuj   E-mail

Related Articles

Informacje

DSI - Drawskie Strony Internetowe (2006-2021)
Design GavickPro
Hosting dostarcza Kylos
Wszystkie Prawa Zastrzeżone