Najnowsze wiadomości z regionu

Pojezierze Drawskie i zachodniopomorskie

Drogówka sprawdza odległości między pojazdami - z regionu

Dzisiaj policjanci wałeckiej drogówki sprawdzali, czy kierowcy stosują się do nowych przepisów i utrzymują prawidłowy odstęp pomiędzy pojazdami. Pomiar prowadzili na drodze ekspresowej „S 10”. W tym celu mundurowi korzystali z nowego narzędzia do pracy czyli laserowego miernika prędkości z funkcją pomiaru odległości między pojazdami. Niezachowanie odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na drogach.

W czerwcu ubiegłego roku zmieniły się przepisy dotyczące obowiązku zachowania odstępu między pojazdami. Jazda na tzw. zderzaku stanowi zagrożenie w ruchu drogowym, a zwłaszcza dla kierujących motocyklami. Nowe regulacje wprowadzono celem ukrócenia tego zachowania przez kierujących.

Niezachowanie odpowiedniego odstępu od poprzedzającego pojazdu jest jedną z najczęstszych przyczyn wypadków na drogach. Mundurowi działania prowadzili na obwodnicy Wałcza- drodze ekspresowej „S10”. Policjanci z wałeckiej drogówki w tym celu wykorzystywali laserowy miernik prędkości z funkcją pomiaru odległości między pojazdami.

Ma on mierzyć tyle metrów, ile wynosi połowa wartości prędkości wyrażonej w km/h. Gdy jedziemy 140 km/h, odstęp powinien wynieść 70 m, gdy poruszamy się 120 km/h – 60 m. W ciągu jednej godziny prowadzonej akcji dwóch kierowców pojazdów ciężarowych jechało na tzw. zderzaku. Za tego typu jazdę mandat wynosi nawet 500 złotych. Odstęp pomiędzy pojazdami wyrażony jest w metrach i nie może być mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość poprzedzającego pojazdu, wyrażonej w kilometrach na godzinę.

Zgodnie z art. 19 pkt 3a Ustawy Prawo o ruchu drogowym: „Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu.


Drukuj   E-mail

Related Articles

Informacje

DSI - Drawskie Strony Internetowe (2006-2021)
Design GavickPro
Hosting dostarcza Kylos
Wszystkie Prawa Zastrzeżone