Najnowsze wiadomości z regionu

Pojezierze Drawskie i zachodniopomorskie

Drogą Hannibala z Żagania w stronę poligonu w Drawsku

Ruszyło ćwiczenie Bóbr 2022, w którym biorą udział żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa. 25 kwietnia br. w godzinach porannych kolumna pojazdów wyruszyła z Żagania w stronę poligonu w Drawsku Pomorskim.

Wyznaczona trasa była trudna i wymagająca. Ciągle unoszący się kurz znacząco ograniczał widoczność, kierowcy oraz dowódcy musieli cały czas czuwać nad bezpieczeństwem, by nie zderzyć się z innym pojazdem w kolumnie. Pancerniacy najpierw mieli za zadanie przejechać trasę poligonu żagańskiego, następnie po dotarciu do miejscowości Biała Góra stanęli przed wyzwaniem pokonania szerokiej przeszkody wodnej. W pierwszej kolejności, wykorzystując pływające transportery gąsienicowe PTS z 5 Kresowego batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego, żołnierze przemieścili się na drugi brzeg, gdzie po zajęciu dogodnych przyczółków zabezpieczyli teren do pokonania Odry przez czołgi  Leopard 2PL i BWP-1.

Nad bezpieczeństwem załóg czuwały zespoły ratownicze pływające w łodziach. Rzeka Odra ma w tym miejscu głębokość maksymalną 3.60m, prędkość nurtu to 1.07m na sekundę, więc czołgi Leopard bez problemu mogły pokonać przeszkodę wodną. Szybkość wykonania zadania przez kawalerzystów może mieć wpływ na wynik starcia z przeciwnikiem, dlatego tak ważne jest sprawne współdziałanie z innymi jednostkami wojskowymi. Pancerniacy mają do pokonania około 350 kilometrową drogę. Należy w tym miejscu wspomnieć o społecznym aspekcie funkcjonowania drogi Hannibala.

Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

Kierując ruch wojska na drogę czołgową, zmniejszamy obciążenie lokalnych dróg powiatu co jest niezwykle ważne dla ruchu małych miast. Po dotarciu do Drawska Pomorskiego żołnierze wezmą udział w dalszym szkoleniu poligonowym.

Tekst: por. Agata Zawal

Zdjęcia: st. szer. Natalia Wawrzyniak


Drukuj   E-mail

Informacje

DSI - Drawskie Strony Internetowe (2006-2021)
Design GavickPro
Hosting dostarcza Kylos
Wszystkie Prawa Zastrzeżone