Najnowsze wiadomości z regionu

Pojezierze Drawskie i zachodniopomorskie

213 rannych w wypadkach, a 14 osób poniosło śmierć - policja podsumowała wakacje w zachodniopomorskim

213 rannych w wypadkach, a 14 osób poniosło śmierć - policja podsumowała wakacje w zachodniopomorskim

Policja zachodniopomorska podsumowała bezpieczeństwo w województwie o okresie wakacji. Jak to wygląda w liczbach.

Od początku wakacji tj. od 24 czerwca do 31 sierpnia br. na drogach naszego województwa według wstępnych danych, doszło do ponad 187 wypadków, w których rannych zostało 213 osób, a śmierć poniosło 14. W porównaniu do poprzedniego roku nastąpiła duża poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Spadek wypadków nastąpił o około 27%, mniej ofiar śmiertelnych o ponad 42% i o 30% mniej osób rannych. Jednocześnie spadła liczba kolizji drogowych o 17%. Głównymi przyczynami wypadków drogowych w minionym sezonie było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Pomimo wielu apeli oraz prowadzonych działań profilaktycznych, podczas działań „Bezpieczne wakacje 2022” na zachodniopomorskich drogach zatrzymano ponad 1170 nietrzeźwych kierujących tj. tych co odpowiedzą za przestępstwo, za które grozi do dwóch lat pozbawienia wolności. Funkcjonariusze podczas działań „Bezpieczne wakacje 2022”, kontrolowali prędkość pojazdów, stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów. Mundurowi w białych czapkach szczegółowo sprawdzali także autobusy przewożące dzieci na kolonie czy obozy. Przez minione dwa miesiące w sumie skontrolowano ponad 320 autobusów, z których 4 nie dopuszczono do dalszej jazdy.

Oprócz wzmożonych działań na głównych ciągach komunikacyjnych i drogach dojazdowych do miejsc letniego wypoczynku, to również większa ilość służb w popularnych miejscach naszego regionu. W szczycie sezonu turystycznego zachodniopomorskich policjantów w pasie nadmorskim wspierali funkcjonariusze z innych jednostek w kraju.

Niezmiernie ważne jest też bezpieczeństwo osób przebywających nad wodą i związana z tym profilaktyka tj. uwrażliwienie najmłodszych oraz ich najbliższych na zagrożenia oraz zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa. W tym celu policjanci odwiedzali miejsca wypoczynku dla dzieci i młodzieży, gdzie poprzez zabawę i pogadankę, rozmawiali z uczestnikami o zagrożeniach i o tym jak chronić się przed nimi.

Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

Oprócz wymienionych kolejne wykonywane przez nas dodatkowe obowiązki to kontrole przeprowadzane wspólnie z innymi służbami w placówkach letniego wypoczynku (obozy).

Wakacje to także czas imprez masowych na terenie województwa zachodniopomorskiego, które zabezpieczali nasi policjanci oraz koledzy z innych garnizonów. W lipcu i sierpniu na terenie Pomorza Zachodniego odbyło się kilkadziesiąt imprez masowych, w tym Pol’and’Rock festiwal w Czaplinku. Policjanci czuwali również nad bezpieczeństwem uczestników lokalnych imprez plenerowych m. in. festynów, dni miast czy dożynek. Przy okazji angażowali się w różnego rodzaju pikniki, festyny i imprezy promujące bezpieczeństwo. Przy stoiskach policyjnych odbywały się gry, zabawy i mini turnieje prowadzone przez funkcjonariuszy.

Okres wakacyjny sprzyja zwiększonej liczbie osób wypoczywających na terenach przywodnych i akwenach. Stróże prawa przez cały okres wakacji podejmowali liczne przedsięwzięcia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą. Policyjni wodniacy dbając o bezpieczeństwo kontrolowali akweny, zwracając szczególną uwagę na dzikie kąpieliska. Od początku wakacji na terenie naszego województwa utonęło 15 osób. W tym samym czasie w ubiegłym roku utopiło się 10 osób.


Drukuj   E-mail

Related Articles

Informacje

DSI - Drawskie Strony Internetowe (2006-2021)
Design GavickPro
Hosting dostarcza Kylos
Wszystkie Prawa Zastrzeżone