Najnowsze wiadomości z regionu

Pojezierze Drawskie i okolice

piątek, 21 październik 2022 14:05

Świdwin - Starogard. Kolejne droga wojewódzka w naszym regionie w przebudowie

Napisane przez WZP
Fot. WZP Fot. WZP
Ponad 16-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 152 zyska nową jakość - będzie równiej, szerzej, bezpieczniej. Wartość inwestycji to 114,5 mln złotych. W piątek w południe odbyło się przekazanie placu budowy wykonawcy. 
Przebudowa DW 152 na zachód od Świdwina obejmie prawie 16,32 km. Prace rozpoczną się w miejscowości Starogard (gm. Resko) i właśnie tam odbyło się oficjalne przekazanie placu budowy i spotkanie z mediami. Szczegóły inwestycji przedstawili Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj i dyrektor ZZDW Michał Żuber.
 
Zakres robót obejmie m.in. rozbiórkę istniejącej nawierzchni jezdni, chodników, zatok autobusowych, wykonanie nowych warstw konstrukcyjnych jezdni, wykonanie ulepszonego pobocza, zmianę przebiegu drogi w miejscach korekty łuków, a także budowę ciągów pieszych, a lokalnie pieszo-rowerowych.
- Bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego jest priorytetem  - podkreśla wicemarszałek Tomasz Sobieraj. - Zakres przebudowy i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań inżynierskich gwarantuje zupełnie nową jakość tej drogi.
Zmodernizowane zostaną też istniejące skrzyżowania i zjazdy, sieć kanalizacji deszczowej w miejscowościach, rowy przydrożne i przepusty. Pojawi się nowe oświetlenie uliczne, oznakowanie poziomie i pionowe oraz elementy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ponadto w Świdwinie zaplanowano budowę zbiornika retencyjno-rozsączającego.
 
Kiedy przebudowany odcinek będzie gotowy? Umowa przewiduje 650 dni na realizację robót budowlanych. Ich koszty to ponad 89,4 mln zł. A wartość całej inwestycji sięga 114,5 mln zł.
Wykonawcą prac jest firma Budimex.
 

Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

Omawiana inwestycja to jedno z trzech zadań realizowanych przez ZZDW, które mają być współfinansowane z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. 
 
Do 2024 roku DW 152 zyska wyższy standard na dwóch kilkunastokilometrowych odcinkach, ponieważ w sierpniu br. ruszyła przebudowa tej wojewódzkiej trasy również na wschód od Świdwina, w kierunku Połczyna Zdroju. Modernizacja 16,6 km drogi ma być współfinansowana z Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniopomorskiego 2021-2027.
 
Droga wojewódzka nr 152 ma długość prawie 58 km. Przebiega przez powiaty gryficki, łobeski, świdwiński. W miejscowości Płoty łączy się z trasą S6, a wschodni kraniec sięga okolic Połczyna Zdroju i łączy się z DW 163.

Dodatkowe informacje

  • Więcej:

Informacje

DSI - Drawskie Strony Internetowe (2006-2021)
Design GavickPro
Hosting dostarcza Kylos
Wszystkie Prawa Zastrzeżone