Najnowsze wiadomości z regionu

Pojezierze Drawskie i okolice

wtorek, 18 październik 2022 06:22

O wilkach w Połczynie–Zdroju. Hodowcy mówią, że wilk atakuje także w dzień

Napisane przez DSI za UM
Fot. UM Połczyn-Zdrój Fot. UM Połczyn-Zdrój

W Połczynie–Zdroju odbyło się spotkanie poświęcone tematyce bytowania wilków oraz szkód przez nie powodowanych. Spotkanie zostało zainicjowane przez Burmistrza Połczyna–Zdroju.

Zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjęli: Naczelnik Wydziału Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Złocieńcu Anna Sigiel-Dopierała, przedstawiciel Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku Grzegorz Herbaczewski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Połczyn–Zdrój Michał Argasiński, Łowczy Okręgowy z Koszalina Jan Kupczak, Kierownik Powiatowego Zespołu Doradców Rolniczych w Świdwinie Stanisław Tyszkiewicz oraz włodarze i przedstawiciele ościennych gmin, a także sołtysi z gminy Połczyn–Zdrój oraz hodowcy, którzy od dłuższego czasu ponoszą szkody związane z atakami wilków na ich hodowle.

Podczas spotkania hodowcy zwracali szczególną uwagę na fakt, iż wilk jest zwierzęciem pod ścisłą ochroną, nie boi się podchodzić pod zabudowania, a do ataków dochodzi również w ciągu dnia. Obalono w ten sposób pogląd, że wilk jest zwierzęciem atakującym w nocy. Ataki są coraz częstsze i brutalne, a stosowane zabezpieczenia w postaci ogrodzeń elektrycznych czy flader nie stanowią bariery chroniącej przed nimi. Uczestnicy spotkania kładli duży nacisk na konieczność dokonania zmian legislacyjnych w zakresie wyłączenia wilków z całościowej ochrony gatunkowej.

Błąd: Brak artykułów do wyświetlenia

Anna Sigiel–Dopierała podkreśliła, że bardzo ważne jest zgłaszanie do RDOŚ każdego incydentu z udziałem wilków bezpośrednio po ataku oraz zbieranie dowodów w postaci np. zdjęć w celu udokumentowania zdarzeń. W przypadkach szczególnych możliwe jest wydanie zezwolenia na dokonanie odstrzału, jednak w pierwszej kolejności należy wyczerpać wszystkie alternatywne możliwości, tj. np. płoszenie, zabezpieczenie hodowli ogrodzeniem elektrycznym czy fladrami.

Ze strony organizatorów spotkania i przedstawicieli instytucji padło zapewnienie o konieczności dalszej ścisłej współpracy przy szukaniu rozwiązań problemów.

Dodatkowe informacje

  • Więcej:

Informacje

DSI - Drawskie Strony Internetowe (2006-2021)
Design GavickPro
Hosting dostarcza Kylos
Wszystkie Prawa Zastrzeżone