Najnowsze wiadomości z regionu

Pojezierze Drawskie i okolice

poniedziałek, 01 listopad 2021 07:45

Emeryci mogą już sprawdzać czy na koncie jest 14 emerytura.

Napisał

W piątek pierwsi emeryci i renciści mają otrzymać wypłaty dodatkowych świadczeń. Łącznie 14. emerytura trafi do ponad 9 milionów świadczeniobiorców. Na wypłaty przeznaczymy blisko 11 miliardów złotych - podał Rząd w piątek 29 października

„Czternastka” wypłacana jest z urzędu w terminie płatności listopadowych świadczeń. Wypłaty są realizowane na ogólnych zasadach przyjętych do wypłaty świadczeń, gdy termin płatności wypada w sobotę, niedzielę lub w inne dni ustawowo wolne od pracy. Ze względu na fakt, że 1 listopada jest dniem wolnym od pracy, pierwsze świadczenia trafią do emerytów i rencistów już 29 października, to 869 tys. osób.

Komu przysługuje czternasta emerytura

Świadczenia będzie zastosowane do emerytur i rent w systemie powszechnym, rolników, służb mundurowych, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

W przeciwieństwie do „trzynastki”, która trafi do każdego emeryta i rencisty, przy wypłacie czternastej emerytury obowiązuje kryterium dochodowe. To 2900 zł brutto, ale co ważne – zastosowana zostanie tu zasada złotówka za złotówkę. Zdecydowana większość, ok. 8 mln osób, otrzyma świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 1,2 mln osób – w wysokości proporcjonalnie pomniejszonej.

Czternasta emerytura wypłacana z urzędu

„Czternastka” wypłacana jest z urzędu, co oznacza, że emeryci i renciści nie muszą składać żadnych dodatkowych wniosków.

Z kwoty czternastej emerytury nie są dokonywane potrącenia i egzekucje, nie jest też ona wliczana do dochodu. Oznacza to, że kwota dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie ma wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub inne wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną).

Dodatkowe informacje

  • Więcej:

Informacje

DSI - Drawskie Strony Internetowe (2006-2021)
Design GavickPro
Hosting dostarcza Kylos
Wszystkie Prawa Zastrzeżone