poniedziałek, 19 lipiec 2021 09:59

Fundusz autobusowy - IV nabór na 2021 rok

Napisane przez ZUW
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

36 mln zł, to środki, które samorządy mogą wykorzystać jeszcze w tym roku na uruchomienie przewozów autobusowych. Gminy, powiaty i samorząd województwa do 30 lipca mogą ubiegać się o dopłaty z Funduszu Autobusowego. Wojewoda ogłosił IV nabór wniosków na 2021 rok.

Dopłata do 1 wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej może wynieść nawet 3 zł. Wystarczy, że samorząd pokryje chociaż 10% ceny usługi w zakresie transportu publicznego.

Wnioski o dopłatę mogą składać: gminy, związki międzygminne, powiaty, związki powiatów, związki powiatowo-gminne oraz samorząd województwa.

- Na dofinansowanie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej w 2021 dla województwa zachodniopomorskiego rząd przeznaczył 47,6 mln zł. Do tej pory samorządy wykorzystały niespełna 25 procent tej kwoty – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki. – Chciałbym, aby samorządowcy, których rolą jest dbanie o lokalne społeczności – w tym o osoby, które nie mają własnych środków transportu, wykorzystali szansę na uruchamianie kolejnych połączeń autobusowych i sięgali po rządowe dotacje – podkreśla wojewoda.

O podziale środków decyduje nabór wniosków. Na 2021 r. wojewoda zachodniopomorski przeprowadził już trzy nabory. W pierwszym samorządy uzyskały 7 mln 984 tys. zł, w drugim złożyły wnioski na łączną kwotę ok 2,3 mln zł, a w trzecim blisko 1,2 mln zł. Dzięki dotacjom z funduszu gminy i powiaty uruchomiły 144 linie o łącznej długości 5859 km.

Dodatkowe informacje

  • Więcej: