sobota, 19 czerwiec 2021 07:13

Znów akcja oszustw na OLX. Zobacz jak działają oszuści?

Napisane przez Policja
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Obraz Elchinator z Pixabay Obraz Elchinator z Pixabay

Policjanci z całej Polski Policjanci otrzymują zgłoszenia, dotyczące oszustwa przy pomocy portalu OLX. Oszuści działający w Internecie wymyślają nowe metody wyłudzenia pieniędzy. Przełamują zabezpieczenia kont na portalach społecznościowych i podszywają się pod ich właścicieli. W powiecie wałeckim kolejna ofiara tego przestępstwa.

Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić pieniądze. Oszuści działający w internecie wymyślają nowe metody wyłudzania pieniędzy. Niedawno ofiarą oszusta padła wałczanka. Kobieta wystawiła na znanym portalu OLX ogłoszenie dotyczące sprzedaży kurtki.

Feralnego dnia postanowiła uaktualnić ogłoszenie i wtedy pojawiło się zapytanie o sprzedawaną rzecz. Nieświadoma zagrożenia ofiara potwierdziła aktualność sprzedaży za pomocą WhatsAppa, a kupujący wyraził chęć kupna rzeczy i poinformował kobietę, że dokonał płatności.

Natomiast sprzedająca miała otworzyć podany link aby pobrać zapłatę. Niestety straciła niemałą kwotę pieniędzy ze swojego konta bankowego. Metoda oszustwa polega na tym, że przestępcy najpierw kontaktują się z osobą sprzedającą rzeczy w internecie przez WhatsAppa. Wysyłają link do strony udającej witrynę OLX, gdzie można przeprowadzić finalizację transakcji. Tam należy podać dane swojej karty, na którą mają rzekomo wpłynąć środki za przedmiot z ogłoszenia. W rzeczywistości- oszuści uzyskują dostęp do zasobów finansowych na karcie.

Pamiętajmy, że nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, haseł do konta lub danych karty. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak i każdą inną stronę, również naszą. Dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Na terenie powiatu wałeckiego od początku roku odnotowano 8 przestępstw tego oszustwa. Wszystkie o podobnym działaniu. W 3 przypadkach ofiary zorientowały się o podstępnym działaniu sprawców. Apelujemy o rozwagę i zachowanie ostrożności.

Jak działają oszuści?

  • Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp.

  • Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link. Uwaga! Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane karty. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.
  • Teraz oszust wysyła Ci linka. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych Twojej karty i stan Twojego konta. Wypełniasz formularz. Przychodzi do Ciebie SMS z banku, z kodem do autoryzacji. Ty nie czytasz go uważnie i wpisujesz kod do formularza. W SMS-ie jest jasno napisane, że autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay lub Apple Pay. Oszust Cię okrada. Płaci Twoją kartą za pomocą aplikacji płatniczej lub wypłaca nią gotówkę w bankomacie.
  • Twoje konto jest PUSTE. Koniec

Dodatkowe informacje

  • Więcej:

Informacje

DSI - Drawskie Strony Internetowe (2006-2021)
Design GavickPro
Hosting dostarcza Kylos
Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM