środa, 09 czerwiec 2021 05:50

Zaćmienie Słońca w czwartek. Kilka szczegółów

Napisane przez DSI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Obraz Randy McGuire z Pixabay Obraz Randy McGuire z Pixabay

Już w najbliższy czwartek będziemy mogli obserwować zaćmienie Słońca. Niestety całkowite zaćmienie będzie widoczne z obszarów Grenlandii, Rosi i Kanady. Jednak w Polsce będziemy zobaczyć zaćmienie częściowe.

Im dalej na północ, tym bardziej wyraźne będzie zaćmienie Słońca. W Polsce można będzie zaobserwować wyłącznie zaćmienie częściowe, które występuje, gdy obserwator nie znajduje się w cieniu, a w półcieniu Księżyca – podaje gazeta.pl

U nas po 11:30

Jako pierwsi zaćmienie zaobserwują mieszkańcy północno-zachodniej Polski. Będzie ono dla nich widoczne już o godzinie 11:38. Czym dalej w stronę południowej Polski tym ten czas będzie się przesuwał.

Uważajcie

Oglądanie zaćmienia Słońca bez odpowiedniego sprzętu może być niebezpieczne dla naszego wzroku. Do tego trzeba się uzbroić w odpowiednie filtry lub okulary zaćmieniowe.

Okazja

Na następne zaćmienie Słońca przyjdzie nam poczekać ponad rok, do 25 października 2022 r. – podaje Onet - Problem w obserwacji może jednak stanowić pogoda, która o tej porze roku często jest pochmurna. Natomiast zaćmienie całkowite pojawi się dopiero latem 2026 r., ale nie zobaczymy go w Polsce. W naszym kraju wystąpi ono 7 października 2135 r.

Dodatkowe informacje

  • Więcej: