sobota, 05 czerwiec 2021 07:49

Czy wiesz jak „Polski Ład” wpłynie na Twoją pensję. Łatwo to sprawdzisz

Napisane przez DSI
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Obraz 22594 z Pixabay Obraz 22594 z Pixabay

Czy zyskasz, czy stracisz na zmianach w podatkach zaproponowanych w rządowym programie „Polski Ład” ? Zgodnie z założeniami nowy gospodarczy Polski Ład zakłada podniesienie 2. progu podatkowego do 120 tys. zł i kwoty wolnej do 30 tys. zł. Korzyści dla rodzin i emerytów. Inwestycje i ulgi podatkowe.

Są też tacy, którzy na nim stracą, na pewno Ci najlepiej zarabiający.

Jest kalkulator

Kalkulator wynagrodzeń przygotowany przez Ministerstwo Finansów pozwala oszacować wysokości pensji netto w ujęciu miesięcznym, z uwzględnieniem założeń rządowego programu „Polski Ład”.

Zgodnie z założeniami programu Polski Ład m.in.:

  • podniesiona zostanie kwota wolna od podatku do wysokości 30 tys. zł;
  • do 120 tys. zł wzrośnie próg, po przekroczeniu którego trzeba będzie płacić 32% podatek (obecnie 32% podatku płaci się po przekroczeniu dochodów w wysokości 85 528 zł);
  • prowadzona zostanie tzw. „ulga dla klasy średniej” (osób, których roczne wynagrodzenie brutto znajduje się w przedziale od 68,6 tyś. zł do 133,6 tyś. zł);
  • nie będzie możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku

Wprowadzenie tzw. „ulgi dla klasy średniej” spowoduje, że skutki zmian podatkowych będą neutralne dla tej grupy pracowników.

Jak korzystać z kalkulatora wynagrodzeń

Aby ustalić wysokość pensji netto, należy wpisać miesięczne wynagrodzenie brutto.

Wynagrodzenie brutto to Twoja pensja wskazana w umowie o pracę, przed odliczeniem składek na ubezpieczenia społeczne (składek ZUS) i podatków.

Dodatkowo kalkulator pozwala uwzględnić:

  • pracę poza miejscem zamieszkania – w przypadku gdy miejsce zamieszkania pracownika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, pracownikowi przysługują koszty uzyskania przychodów w wysokości - 300,00 zł miesięcznie (zamiast 250 zł miesięcznie);
  • wpłaty do PPK – wpłaty do PPK finansowane przez podmiot zatrudniający podwyższają podstawę opodatkowania. Wpłaty do PPK finansowane przez pracownika są odliczane z jego wynagrodzenia netto.

 

Dodatkowe informacje

  • Więcej: