sobota, 11 wrzesień 2021 06:59

Rusza punkt Kontroli Granicznej na terminalu Cargo w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów

Napisane przez ZUW
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fot.  Zbigniew Bogucki Fot. Zbigniew Bogucki

Od 10 września na terenie Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów działa Punkt Kontroli Granicznej, w którym pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa przeprowadzają kontrole przesyłek roślin, produktów roślinnych i przedmiotów wprowadzanych na teren Unii Europejskiej z krajów trzecich.

Punkt powstał na terminalu Cargo na wniosek wojewody zachodniopomorskiego, po otrzymaniu ze strony UE potwierdzenia spełnienia wymagań dla punktu kontroli fitosanitarnych.

- To dopiero trzeci taki punkt kontroli granicznej zlokalizowany na terenie lotniska w Polsce – pozostałe dwa znajdują się w Warszawie i Rzeszowie. Ze względu na odległość podmioty z województwa zachodniopomorskiego i Zachodniej Polski często były zmuszone korzystać z kontroli na terenie Niemiec – powiedział wojewoda Zbigniew Bogucki. – Uruchomienie punktu kontroli w Porcie Lotniczym Szczecin-Goleniów to również impuls rozwojowy dla naszego regionu i samego lotniska. Zachęcamy podmioty zajmujące się obrotem roślinami, sadzonkami, owocami i warzywami, które podlegają kontroli fitosanitarnej do korzystania z punktu przy porcie Szczecin-Goleniów – dodał wojewoda Bogucki.

- Głównym celem działania punktu jest zapobieganie wprowadzania na teren Unii Europejskiej agrofagów, czyli patogenów, szkodników i chwastów obniżających plony roślin uprawnych – powiedziała Barbara Hawrył, wojewódzka inspektor ochrony roślin i nasiennictwa.

- Dziękuję Panu wojewodzie i urzędowi wojewódzkiemu za wsparcie. Liczymy na to, ze otwarcie punktu ożywi ruch i zaczną pojawiać się tu samoloty z towarami fitosanitarnymi – powiedział prezes zarządu Portu Lotniczego Szczecin-Goleniów Maciej Dziadosz. – Wszystkie służby niezbędne do wykonywania odpraw teraz znajdują się na terenie lotniska, co czyni port bardziej atrakcyjnym dla importerów – zaznaczył prezes Dziadosz.

Dodatkowe informacje

  • Więcej:

Informacje

DSI - Drawskie Strony Internetowe (2006-2021)
Design GavickPro
Hosting dostarcza Kylos
Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM