sobota, 04 wrzesień 2021 07:25

Nowa atrakcja w regionie: Kolejny lokalny „Kopernik” powstał w regionie. Świdwin ma Centrum Popularyzujące Naukę

Napisane przez WZP
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Fot. WZP Fot. WZP
Nie tylko w Wałczu, ale także w Świdwinie powstało nowoczesne centrum naukowe. Lokalny „Kopernik” to warsztaty, sale i laboratoria dla takich dziedzin jak matematyka, przyroda, medycyna czy automatyka. Budowa obiektu była możliwa, bo blisko 4 mln zł dla Powiatu Świdwińskiego przekazał  z eurofunduszowej puli RPO WZ 2014-2020 Urząd Marszałkowski. W  piątek, 3 września 2021 roku nastąpiło oficjalne otwarcie przestrzeni, które połączono z Piknikiem Naukowym. W wydarzeniu uczestniczyła członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska. Gospodarzem uroczystości był starosta świdwiński Mirosław Majka.
 
Centrum Popularyzujące Naukę „Cordis” mieści się przy ul. Mieszka I 17 A. Utworzono w nim specjalistyczne laboratoria, pokoje doświadczalne oraz zakupiono nowoczesne wyposażenie.  Zainteresowani znajdą w CPN wiele atrakcji. To m.in. sale do nauki podstaw programowania, automatyki i robotyki, laboratorium audiowizualne i cyfrowe, pokoje doświadczania i stymulacji zmysłów czy wirtualnej rzeczywistości.
 
Nowoczesna infrastruktura wprowadzać będzie w wiedzę związaną z matematyką, przyrodą, medycyną, rynkiem pracy, chemią, biologią astronomią, geografią, informatyką oraz automatyką. Skorzystać z CPN będą mogły przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, techników, liceów, szkół branżowych i policealnych. Placówka będzie współpracować z innymi instytucjami tego typu, m.in. powstającym w Szczecinie Morskim Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha.
 
– Cieszy fakt, że w regionie powstają lokalne, niezwykle atrakcyjne, a przede wszystkim innowacyjne przestrzenie edukacyjne. To miejsca, które uczą przez zabawę i eksperyment. Nie ma lepszego sposobu na przyswajanie wiedzy niż możliwość doświadczenia jej w praktyce – mówiła członkini Zarządu Województwa Anna Bańkowska
Całkowity koszt projektu realizowanego przez Starostwo Świdwińskie wyniósł prawie 6 mln zł. Urząd Marszałkowski przeznaczył na powstanie CPN prawie 4 mln zł. To środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Zagwarantowała je umowa podpisana pod koniec 2017 roku. Od tego momentu rozpoczęły się również prace przy stworzeniu innowacyjnej przestrzeni edukacyjnej.
 
Zadanie wpisało się w założenia 9 Osi Priorytetowej RPO WZ 2014-2020 „Infrastruktura publiczna”, działanie 9.7 „Ośrodki popularyzujące naukę w ramach Kontraktów Samorządowych”.

Dodatkowe informacje

  • Więcej:

Informacje

DSI - Drawskie Strony Internetowe (2006-2021)
Design GavickPro
Hosting dostarcza Kylos
Wszystkie Prawa Zastrzeżone

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM