:

Wyświetlenie artykułów z etykietą: Rajd rowerowy

środa, 26 marzec 2014 00:00

Turystyczne powitanie wiosny

W ostatnią niedzielę (23 marca) turyści i miłośnicy aktywnego wypoczynku uczestniczyli w turystycznym rajdzie, który odbywał się pod hasłem „Witamy Wiosnę”. W ramach imprezy uczestnicy pokonali dwie trasy: pieszą na dystansie 14 km i rowerową o długości 40 km. Punktem docelowym dla obu tras była plaża nad jeziorem Brzeźniak, gdzie przy ognisku spotkali się wszyscy uczestnicy. Na wspólne ognisko dotarli także turyści z Łobza, którzy w tym dniu brali udział w rajdzie pieszym z Łobza do Brzeźniaka oraz członkowie Stowarzyszenia 4x4 Drawsko Pomorskie, uczestniczący w wyprawie off-roadowej. Łącznie w imprezie wzięło udział ok. 120 osób.

Piechurzy wędrowali z Drawska Pomorskiego przez Kłosy, Ustok i Zbrojewo. Następnie trasą niedokończonej autostrady „berlinki” dotarli nad Brzeźnicką Węgorzę, a po jej przekroczeniu leśnymi duktami doszli do grodziska zlokalizowanego na końcu półwyspu, głęboko wrzynającego się w toń jeziora Brzeźniak. Od grodziska do miejsca wspólnego spotkania było już tylko „dwa kroki” i tuż przed godz. 14-tą wszyscy byli już na miejscu.

Rowerzyści natomiast z Drawska Pomorskiego pojechali do Oleszna, gdzie zwiedzili tamtejsze grodzisko położone na przesmyku pomiędzy jeziorami Kociołek i Czaple Duże. Po krótkim postoju przy nieczynnym amfiteatrze rowerzyści wyruszyli do Ziemska, aby zwiedzić ścieżkę przyrodniczą wytyczoną wzdłuż rozlewisk zwanych „Zalewami Studnickimi”. Atrakcją na ścieżce jest wieża widokowa, skąd rozciąga się wspaniały widok na zalewy i całą okolicę. Z Ziemska trasa wiodła przez Ginawę do Brzeźniaka i dalej na plażę nad jeziorem.

Przy ognisku było gwarno i wesoło. Uczestnicy posilili się pieczonymi kiełbaskami i odpoczywali po trudach dotychczas przebytej trasy. Nie zabrakło również tradycyjnego topienia Marzanny, którą wcześniej podpaloną utopili członkowie klubów morsa z Drawska, Łobza i Ińska.

Po dłuższym odpoczynku piechurzy powędrowali do miejscowości Brzeźniak, skąd autokarem wrócili do Drawska Pomorskiego. Rowerzyści natomiast wyruszyli w drogę powrotną czarnym szlakiem rowerowym przez Kumki i Małe Jankowo.

Rajd został zorganizowany przez drawski Oddział PTTK przy wsparciu finansowym gminy Drawsko Pomorskie. Organizatorzy dziękują Sołtysowi Sołectwa Brzeźniak, za pomoc i wsparcie organizacyjne rajdu.

 

wtorek, 17 wrzesień 2013 21:10

Rowerowa wyprawa do centrum powiatu drawskiego

W niedzielę 15 września w rocznicę ustalenia matematycznie obliczonego środka powiatu drawskiego Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze Oddział w Drawsku Pomo zorganizowało rajd rowerowy „ROWERZYŚCI W ŚRODKU POWIATU DRAWSKIEGO”.

Na starcie rajdu przy czołgach w Drawsku Pomorskim stawiła się grupa 30 rowerzystów, którzy z uśmiechem na ustach pod przewodnictwem Marcina Hnatkowskiego wyruszyli w zaplanowaną trasę, wiodącą przez Dalewo, Darskowo i Złocieniec, do Stawna. Na trasie nie obyło się bez niespodzianek. Najpierw w niemalże tym samym miejscu przebite zostały trzy opony i konieczne było zrobienie dodatkowego postoju w celu dokonania napraw, później grupę zmoczył deszcz, momentami padając dość intensywnie. To jednak nie odstraszyło rajdowców, gdyż najważniejsze w tym dniu było dotarcie do celu wędrówki - najważniejszego w powiecie drawskim kamienia granicznego stanowiącego jego środek.

Na przybyłych i przemokniętych miłośników rowerowych przejażdżek czekał już Geodeta Powiatowy - Małgorzata Marcinkiewicz-Skorupa, która omówiła od strony technicznej jak wyznaczono punkt graniczny oraz zaprezentowała szkic planowanego do realizacji geodezyjnego stanowiska edukacyjnego.

W drodze powrotnej grupa rowerzystów zatrzymała się w osadzie „SIOŁO” w Stawnie, gdzie mogła się ogrzać oraz posilić gorącą grochówką i pieczoną na ognisku kiełbaską. Pani Geodeta dokonała również wręczenia przygotowanych specjalnie na tę okazję certyfikatów upamiętniających fakt przebywania w geometrycznym środku powiatu. Po poczęstunku uczestnicy rajdu przez Lubieszewo, Linowno i Gudowo dotarli do Drawska Pomorskiego, pokonując łącznie trasę o długości 50 kilometrów.

Rajd został dofinansowany ze środków Powiatu Drawskiego pod patronatem Starosty Drawskiego Stanisława Cybuli

 

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM