Wyświetlenie artykułów z etykietą: Rajd rowerowy
Poznajemy Ziemię Drawską – rajd na lądzie i wodzie
XIX rajd "Poznajemy Ziemię Drawską" już się zakończył. W niedzielę turyści, którzy podjęli się wyzwania poszli pieszo popłynęli kajakiem lub pojechali na rowerze.
Dodatkowe informacje
-
.
Piękna trasa i widoki podczas rowerowej wyprawy - fotorelacja
To był już drugi rajd rowerowy zorganizowany przez członków PTTK i Oddział w Drawsku Pomorskim. Tym razem przodownicy zaprosili turystów na piękną wycieczkę rowerową pod nazwą "Majówka na dwóch kółkach".
Dodatkowe informacje
-
.
Turyści wyruszyli powitać wiosnę na rowerach i pieszo
Wiosna w tym roku się do nas nie spieszy, dlatego turyści w Drawsku Pomorskim postanowili wyruszyć aby ją powitać. 2 maja zorganizowano dwa rajdy turystyczne: pieszy i rowerowy.
Dodatkowe informacje
-
.
Na tę ścieżkę rowerową czekają mieszkańcy i turyści. Prace ruszają w grudniu
Grupa Kapitałowa POL-DRÓG z Drawska Pomorskiego będzie wykonawcą nowej inwestycji - budowy sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego – Trasa Pojezierzy Zachodnich etap V – odcinek Ina – Kozy, Drawsko Pomorskie – Zarańsko.
Z punktu widzenia gminy Drawsko Pomorskie szczególnie istotną inwestycją jest połączenie ścieżką rowerową Drawska Pomorskiego i Zarańska.
W dniu dzisiejszym Zamawiający Województwo Zachodniopomorskie, Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie przekazał wykonawcy plac budowy wraz z dokumentacją techniczną.
W terenie dokonano przeglądu miejsc w których będzie budowana ścieżka. Prace w terenie mają rozpocząć się w grudniu, a termin zakończenia planowany jest na dzień 31 lipca 2021.
Ścieżka rowerowa będzie miała nawierzchnię bitumiczną, a jej początek będzie przy rondzie przy ul. 11 Pułku Piechoty. Przebudowany zostanie chodnik i wybudowana zostanie jednocześnie ścieżka rowerowa. Ścieżka będzie prowadziła wzdłuż ogrodzenia ogródków działkowych, a poza terenem miasta wzdłuż drogi nr 173.
Poza obszarem zabudowanym ścieżka będzie oddalona o kilka metrów od jezdni, co pozwoli bezpiecznie dotrzeć do Zarańska. W Zarańsku ścieżka zakończy się w centralnym punkcie wsi. Rowerzyści będą mogli dalej jechać w kierunku Złocieńca leśnymi drogami przeciwpożarowymi, które zostaną odpowiednio oznaczone. Realizacja ścieżki to jeden z etapów budowy ścieżek rowerowych na terenie Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu realizowanego przez Urząd Marszałkowski.
Dodatkowe informacje
-
.
Ta piękna trasa rowerowa już czynna
Przez piękne lasy, malownicze jeziora i niezapomniane miejsca. To niektóre z atrakcji czekających na Starym Kolejowym Szlaku, jednej z głównych tras rowerowych Pomorza Zachodniego. W piątek 11 września otworzyliśmy w pełni gotowy i oznakowany, liczący 69 km odcinek Białogard – Złocieniec. Był rowerowy rajd, piknik, a nawet kino pod chmurką.
W ostatni weekend wielu mieszkańców Pomorza Zachodniego zdecydowało się na rowerowe wycieczki. Świetna okazja nadarzyła się w pobliżu Połczyna - Zdrój, gdzie oficjalnie otwarto trasę rowerową Białogard – Złocieniec. Wydarzenie rozpoczęło się przejazdem rowerowym z dawnego dworca w Dziwogórze do miejscowości Zajączkowo.
- Kolejny raz, gdy otwieramy inwestycje dedykowane turystyce rowerowej, na naszych trasach widzimy tłumy rowerzystów. Konsekwencja i determinacja w działaniu, w budowaniu nowych i łączeniu istniejących szlaków, przyniosły efekty. Jestem przekonany, że Stary Kolejowy Szlak ściągnie wielu miłośników rowerowych przygód. Pogoda dopisuje, tym bardziej warto wsiąść na rower i wyruszyć na zachodniopomorskie szlaki – mówił marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Na mecie małego rowerowego rajdu przewidziano szereg atrakcji dla dzieci. Nie zabrakło konkursów i gier ruchowych oraz nauki wyplatania wianków. Była także wojskowa grochówka, a nawet konkursy ruchowe dla dorosłych. Otwarcie szlaku zakończyło się w kinie pod chmurką w Połczynie – Zdroju.
- Dziękuję naszym mieszkańcom za tak liczne przybycie. Widzieliśmy, że na otwarcie trasy przyjechały nawet zorganizowane grupy z Połczyna i Złocieńca. To tylko pokazuje jaki mamy głód rowerowy. Dziękuję za wspólnie spędzony czas i do zobaczenia na ścieżkach rowerowych – powiedział wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Tomasza Sobieraj.
Trasa Białogard – Złocieniec liczy 69 km, a wśród atrakcji są m.in. pałac w Rąbinie z początku XX wieku czy średniowieczny kościół w Lipiu z 1462 roku. Nie brakuje również restauracji oraz gospodarstw agroturystycznych. Budowa trasy została dofinansowana przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
- Podróżowanie na rowerze pozwala, by przyjrzeć się przyrodzie, odpocząć, zrelaksować się. Jeśli na co dzień brakuje nam ruchu, to rower jest chyba najlepszą opcją by to zmienić. Stwarzamy komfortowe warunki dla miłośników turystyki rowerowej i jesteśmy przekonani, że skorzystają na tym zarówno nasi mieszkańcy, jak i turyści przybywający na Pomorze Zachodnie – powiedziała członek Zarządu Województwa Anna Bańkowska.
To nie koniec inwestycji na Starym Kolejowym Szlaku, gdzie obecnie trwa projektowanie blisko 12 km łącznika, który otworzy trasę na Świdwin. Pracy wymagają również odcinki na południu i północy województwa. Część infrastruktury w okolicach Wierzchowa i Wałcza jest już gotowa, ale wymaga oznakowania, część jest już zaprojektowana, a część czeka na przygotowanie dokumentacji inwestycyjnej. Na północnym odcinku trasy, dziś bez problemów dotrzemy z Kołobrzegu do Karlina oraz z Mielna przez Koszalin do Wroniego Gniazda. Trasy wymagają jeszcze oznakowania a projektowane są łączniki w pobliżu Białogardu.
- Projektując nasze trasy zwróciliśmy szczególną uwagę, by były dostępne dla jak najszerszego grona rowerzystów. Zarówno tych najmłodszych jak i najstarszych. Zakręty są dobrze profilowane, unikamy stromych podjazdów. Dzięki temu podróż jest naprawdę komfortowa. Do zobaczenia na szlaku – przekonywał członek Zarządu Województwa Stanisław Wziątek.
Mapy przebiegu trasy są dostępne na stronie http://www.rowery.wzp.pl/stary-kolejowy-szlak-15 . W ostatnich latach w regionie dzięki funduszom europejskim powstało już 208 km tras rowerowych. Ich koszt to ponad 55 mln zł. Obecnie trwa realizacja ok. 300 km tras, których koszt to 98 mln zł. W tym roku województwo planuje rozpocząć budowę kolejnych 130 km tras. Łącznie w województwie powstanie ponad 1100 km rowerowych tras.
Dodatkowe informacje
-
.
Już wkrótce otwarcie trasy rowerowej Białogard – Złocieniec. 11 września wsiadamy na rower
Piękne lasy, malownicze jeziora i wspaniałe widok, to atrakcje czekające na Starym Kolejowym Szlaku. 11 września będziemy mogli przejechać po w pełni gotowym i oznakowanym odcinku z Białogardu do Złocieńca. Trasa liczy ponad 61 km i jest idealną propozycją dla spragnionych przygód na dwóch kółkach.
Otwarcie szlaku odbędzie się w piątek 11 września w okolicach Połczyna – Zdroju. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, dlatego warto zaplanować sobie przejażdżkę rowerową.
Szlak zostanie oficjalnie otwarty o godzinie 16. Przy starej stacji w Dziwogórze. Stamtąd wyruszy przejazd rowerzystów. O 17. wszyscy spotkają się na polanie rekreacyjnej w Zajączkowie niedaleko Połczyna-Zdroju. Przygotowany został tam piknik rekreacyjny. Będzie on okazją do zabawy, udziału w konkursach i zajęciach sportowych.
Organizatorzy: Województwo Zachodniopomorskie oraz Gmina Połczyn Zdrój zapraszają również o 19:30 na pokaz filmowy pod chmurką w amfiteatrze w połczyńskim Parku Zdrojowym.
- Konsekwencja i determinacja przynoszą efekty. Jestem przekonany, że ta Stary Kolejowy Szlak ściągnie wielu miłośników rowerowych przygód. Wakacje za nami, ale pogoda dopisuje. Tym bardziej warto wsiąść na rower i rozpocząć przygodę. Gorąco zapraszam na oficjalne otwarcie odcinka z Białogardu do Złocieńca – zachęca marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Złocieniec wyruszy grupą
Zorganizowana grupa rowerzystów wyruszy na szlak Białogard – Złocieniec tego samego dnia. Start zaplanowany został ze złocienieckiego rynku o godzinie 15. Turyści jadą do Zajączkowa i mają do pokonania około 25 km po ścieżce rowerowej.
Mapy tras rowerowych Pomorza Zachodniego już dostępne
Wraz za inwestycją przygotowania szlaków pojawiły się działania promocyjne i informacyjne. Trasy szlaków są już dostępne np. na traseo.pl i komoot.com skąd możemy używać je w smartfonach lub pobrać do zgodnych urządzeniach np. Garmin i Polar. Mapy dostępne są również w wersji papierowej:
Z przyjemnością informujemy, że są już dostępne mapy tras rowerowych Pomorza Zachodniego w wersji papierowej. Mapki dystrybuowane są nieodpłatnie w Centrum Informacji Turystycznej w Złocieńcu, ul. Stary Rynek 6. Dostępne są dwie trasy Stary Kolejowy Szlak odcinek Złocieniec-Połczyn Zdrój - Białogard oraz trasa Velo Batlica – informuje Sebastian Kuropatnicki z Urzędu Miejskiego w Złocieńcu
Trwają dalsze prace Starym Kolejowym Szlaku
To nie koniec inwestycji na Starym Kolejowym Szlaku, gdzie obecnie trwa projektowanie blisko 12 km łącznika, który otworzy trasę na Świdwin. Pracy wymagają również odcinki na południu województwa. Część infrastruktury w okolicach Wierzchowa i Wałcza jest już gotowa, ale wymaga oznakowania, część jest już zaprojektowana, a część czeka na przygotowanie dokumentacji inwestycyjnej. Na północnym odcinku trasy, dziś bez problemów dotrzemy z Kołobrzegu do Karlina oraz z Mielna przez Koszalin do Wroniego Gniazda. Trasy wymagają jeszcze oznakowania a projektowane są łączniki w pobliżu Białogardu – informuje urząd marszałkowski
Dodatkowe informacje
-
.
Trzy szlaki na koniec lata – już dziś zaplanuj rowerowe przygody. Otwarcie szlaku Białogard – Złocieniec 11 września.
Białogard – Złocieniec, Dźwirzyno – Marszewo oraz Barlinek – Choszczno. Lada moment te kilkudziesięciokilometrowe odcinki tras rowerowych będą gotowe, oznakowane i zostaną oficjalnie oddane mieszkańcom oraz turystom. To idealne propozycje dla planujących rowerowe wycieczki. Na Pomorzu Zachodnim przybywa kolejnych kilometrów dobrej infrastruktury dla rowerowych turystów, a następne odcinki są już projektowane.
- Wrzesień i październik to miesiące, w których oddamy kolejne niezwykle ważne odcinki naszych tras rowerowych. W wielu miejscach już dziś widać rzesze mieszkańców i turystów. Tak jest za każdym razem i potwierdza słuszność podjętej przez nas przed kilku laty odważnej decyzji o stworzeniu wielkiej sieci tras rowerowych. Z oddaniem każdego nowego odcinka rośnie zainteresowanie naszymi szlakami. Widzimy także, że zainteresowanie turystyką na rowerze mocno wzrosło po wybuchu pandemii. Rower kojarzy się z wolnością i przygodą, do takiego wypoczynku na Pomorzu Zachodnim zachęcamy – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
Otwarcie 100km odcinka na przełomie października i listopada
Poprzez wydmy, wzdłuż bałtyckich plaż. Jeszcze w tym roku otrzymamy ponad 100 km gotowej i oznakowanej trasy od Dźwirzyna, aż za Marszewo na granicy Pomorza Zachodniego z województwem Pomorskim. To niemal połowa szlaku Velo Baltica prowadzącego przez nasz region. Aktualnie kończone są inwestycje w Bukowie Morskim (0,5 km nowej trasy), Darłowie (ponad kilometr trasy wzdłuż ulic Mickiewicza i Sowińskiego oraz ul. Morskiej), a także ponad 1,5 km szlaku za miejscowością Marszewo. Na finiszu są także prace związane z oznakowywaniem tego odcinka Velo Baltica. Podczas tegorocznych wakacji trasa nadmorska cieszy się olbrzymią popularnością i przyciąga rzesze rowerzystów jadących w kierunku Świnoujścia lub na Hel.
Otwarcie szlaku Velo Baltica z Dźwirzyna do Marszewa jest wstępnie planowane na przełom października i listopada br. Poprawy wymaga jeszcze niespełna 6km szlak pomiędzy Mielnem a Unieściem, który w najbliższych latach z szutrowego zmieni się na asfaltowy. Stworzenie ponad 100 km odcinka jest możliwe dzięki wielu oddanym w ostatnich latach inwestycjom. Velo Baltica liczy w zachodniopomorskiem 240 km. Na zachód od Dźwirzyna bezproblemowo dojedziemy aż do Łukęcina, trasa wymaga jeszcze oznakowana. Obecnie trwa budowa m.in. odcinków w gminach Trzebiatów, Rewal, Dziwnów i Międzyzdroje, które poprawią wygodę i bezpieczeństwo na trasie.

Stary Kolejowy Szlak: Białogard – Złocieniec,
Otwarcie ponad 61 km odcinka – 11 września br.
Piękne lasy, malownicze jeziora i wspaniałe widok, to atrakcje czekające na Starym Kolejowym Szlaku. 11 września będziemy mogli przejechać po w pełni gotowym i oznakowanym odcinku z Białogardu do Złocieńca. Trasa liczy ponad 61 km i jest idealną propozycją dla spragnionych przygód na dwóch kółkach.
To nie koniec inwestycji na Starym Kolejowym Szlaku, gdzie obecnie trwa projektowanie blisko 12 km łącznika, który otworzy trasę na Świdwin. Pracy wymagają również odcinki na południu województwa. Część infrastruktury w okolicach Wierzchowa i Wałcza jest już gotowa, ale wymaga oznakowania, część jest już zaprojektowana, a część czeka na przygotowanie dokumentacji inwestycyjnej. Na północnym odcinku trasy, dziś bez problemów dotrzemy z Kołobrzegu do Karlina oraz z Mielna przez Koszalin do Wroniego Gniazda. Trasy wymagają jeszcze oznakowania a projektowane są łączniki w pobliżu Białogardu.
Trasa Pojezierzy Zachodnich: Barlinek – Choszczno,
Otwarcie 27km odcinka na przełomie października i listopada
Unikalna przyroda parków krajobrazowych, piękno pojezierzy Choszczeńskiego czy Ińskiego. To niektóre z atrakcji jakie będą czekać na liczącym ponad 27 km odcinku Barlinek – Choszczno. Aktualnie prowadzone są prace wykończeniowe przy przejściu przez Barlinek a także na szlaku z Pełczyc do Choszczna (14km). Dokumentacja dla wyjazdu z Barlinka jest już gotowa a inwestycję zrealizuje w przyszłości Gmina. Obecnie trwają ostatnie prace na dojeździe do Pełczyc oraz w centrum tej miejscowości. Trasa zostanie również oznakowana. Otwarcie odcinka szlaku nastąpi na przełomie października i listopada.
To nie jedyne prace prowadzone na Trasie Pojezierzy Zachodnich, która liczy łącznie ponad 420 km. Szlak prowadzi przez malownicze obszary pojezierzy Myśliborskiego, Choszczeńskiego, Ińskiego, Drawskiego i Szczecineckiego. Trasa ma dwie odnogi. Południowa, prowadzi od Siekierek do Białego Boru. Już dziś, od modernizowanego mostu na Odrze można dojechać nową, liczącą 36 km trasą do Trzcińska-Zdrój. Dalej, szlak wiedzie do Myśliborza, Barlinka i Choszczna. Aktualnie na finiszu jest także realizacja odcinków Sulimierz – Mostkowo (2,9km). Zostały już ogłoszone przetargi na budowę brakujących odcinków pomiędzy Trzcińskiem-Zdrój a Barlinkiem. Jeśli terminy zostaną dochowane, to w przyszłym roku w bardzo komfortowych warunkach powinniśmy móc dojechać na rowerze od Siekierek aż do Choszczna. Trasa prowadzi do Ińska, gdzie łączy się z odnogą „szczecińską”. Dalej przebiega przez Drawsko Pomorskie, Złocieniec, Czaplinek do Szczecinka i w gminie Biały Bór dochodzi do granicy z województwem pomorskim.
Jak może wyglądać Twoja rowerowa przygoda na Pomorzu Zachodnim? Może tak?
Dodatkowe informacje
-
.
Rowerowy rajd przyjaźni – zobacz relację DSI (foto i film)
W niedzielę, 19 lipca Burmistrzowie Drawska Pomorskiego i Złocieńca (Krzysztof Czerwiński i Krzysztof Zacharzewski) zaprosili mieszkańców i turystów na wspólny rajd rowerowy, który nazwany został ROERWOYM RAJDEM PRZYJAŹNI.
Z aktywnego sposobu wypoczynku skorzystało ponad 200 rowerzystów. Rajd był jednak odmienny. Zaczynał się w dwóch miejscach. Drawsko Pomorskie wyruszyło spod czołgów w Drawsku Pomorskim a turyści ze Złocieńca rozpoczęli przy złocienieckim ratuszu.
Wielkie spotkanie miało miejsce w Darskowie o godzinie 12. Było lekkie opóźnienie, jednak to nie przeszkodziło jednak wspólnemu spotkaniu przy ognisku, zabawom i konkursom. W Darskowie przywitał ich zespół Darskowiacy oraz Sołtys wraz z poczęstunkiem. Razem przejechali przez kilka granicznych miejscowości łączących gminy: Kosobudy, Linowno i Lubieszewo.
Na pamiątkę rowerzyści otrzymali pamiątkowe butony, mogli również wygrać atrakcyjne nagrody w konkursach.
Zobaczcie naszą relację foto i video
Dodatkowe informacje
-
.
Rowerem przez historię
W obecny deszczowy weekend wspominamy ten poprzedni, całkiem inny, bo słoneczny i wypełniony pozytywną energią i opowiadaniami o historii okolic Kalisza Pomorskiego. W poprzednią sobotę odbył się rajd rowerowy organizowany przez kaliskich "Lodołamaczy" pod przewodnictwem państwa Grzegorza i Bożeny Furman oraz miłośnika lokalnej historii, Mariusza Garbacza
Inicjatywa rajdu rowerowego pojawiła się w marcu, w czasie największego strachu przed wirusem i w nadziei, że wydarzenie w ogóle dojdzie do skutku. I tak się też stało! Trasa obejmująca 44 kilometry prowadziła przez historyczne zakątki gminy Kalisz Pomorski. W Białym Zdroju, który był naszym pierwszym przystankiem, zwiedziliśmy kościół z 1826 roku zaprojektowany przez europejskiej sławy pruskiego architekta Karla Friedricha Schinkla. Giżyno ugościło nas w jednym z najstarszych kościołów okolicy (z przełomu XVII i XVIII wieku), który mimo licznych zmian nadał zachował swój stary barokowy klimat. Poźrzadło Wielkie dało nam możliwość schłodzenia się w XVIII-wiecznym kościele – dawniej parafialnym ewangelickim, a obecnie filialnym katolickim. Część uczestników wycieczki zdecydowała się zobaczyć w niedostępnej na co dzień wieży jeden z najcenniejszych zabytków powiatu – gotycki dzwon odlany w 1560 roku w Stargardzie na polecenie miejscowej ewangelickiej rady parafialnej przez mistrza ludwisarskiego Josta van Westena. Ten wyjątkowy instrument jest dziś najstarszym ruchomym zabytkiem gminy Kalisz Pomorski, a kilka lat temu był częścią wnikliwych badań stargardzkiego historyka prof. Marcina Majewskiego nad ludwisarstwem stargardzkim.
Trudny odcinek z Poźrzadła Wielkiego do Ślizna, który obejmował częściowo popularną trasę z Poznania nad morze, wynagrodził nam chłodem i spokojem pałacowy park w Śliźnie i opowieści o mieszkającej tam dawniej rodzinie Modrow, które dokończone zostały w Jasnopolu, gdzie mieszkała druga część tego klanu. Tam też odwiedziliśmy cmentarz rodowy ukryty na niedostępnym pagórku wśród wiekowych buków. Położone równie na uboczu Suchowo przyjęło nas w niezwykle zadbanym kościółku z 1860 roku. W tej miejscowości wojenne lata spędziła popularna niemiecka pisarka, Christine Brückner, która wspomnienia z majątku zarządzanego przez wuja wplatała w swoją późniejszą twórczość. Przed samym Kaliszem Pomorskim zboczyliśmy z trasy przejazdu, by zobaczyć ukryte wśród drzew relikty średniowiecznego grodu. Ostatnim przystankiem był kaliski stadion, gdzie czekało nas nas ognisko, przy którym upiekliśmy kiełbaski i jeden po drugiem, rozjechaliśmy się do swoich domów.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji rajdu: księdzu proboszczowi Kazimierzowi Serafinowi, za pozwolenie na zwiedzanie okolicznych świątyń, a także dostępnym na miejscu ich opiekunom, którzy udostępniali je do zwiedzania: pani Mazur z Białego Zdroju, panu Maciakowi z Giżyna, paniom Krauz i Olszackej z Białego Zdroju, pani Padewskiej z Borowa. Serdeczne podziękowania składamy państwu Moller-Nielsen ze Ślizna za możliowść zwiedzenia terenu pałacu; państwu Skórskim z Jasnopola za możliwość pozostawienia rowerów na ich posesji podczas spaceru po okolicy oraz pani Kołodziejskiej z Kalisza Pomorskiego za przygotowanie ogniska kończącego rajd.
Dodatkowe informacje
-
.
Przybywa kilometrów na rowerowych szlakach Pomorza Zachodniego
Kolejne kilometry tras rowerowych oddane, następne w budowie. W mijającym roku Województwo Zachodniopomorskie realizowało odcinki szlaków rowerowych o łącznej długości przekraczającej 200 km. Przybyło infrastruktury w pasie nadmorskim, coraz bliżej oddania jest ta w głębi Pomorza Zachodniego, rozpoczęła się także m.in. modernizacja mostu Siekierki-Neurüdnitz. Słowem, dzieje się wiele, by można było zwiedzać region na rowerze.
Piękne i urokliwe. Wśród miłośników turystyki rowerowej nie brakuje zachwytów nad szlakami powstającymi wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Takie recenzje zbiera m.in. oddany we wrześniu 2019 r. odcinek Pleśna – Mielno. Zrealizowana przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie (inwestor większości tras rowerowych) inwestycja liczy ok. 18 km, z czego blisko 9 km trasy powstało od zera. Teraz na rowerze można przejechać przez Mielno, Chłopy, Sarbinowo, Gąski, Ustronie Morskie i Sianożęty. Zadanie kosztowało ponad 7,3 mln zł, z czego 6,1 mln zł stanowiło dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014 - 2020.
- Stworzenie sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego, to projekt który wymaga od nas konsekwentnego działania i wytrwałości. Tylko w roku 2019 realizujemy szlaki o długości ponad 200 km, z czego większość zakończy się w przyszłym roku. Planów nie brakuje, sporo tras jest projektowanych, sporo wymaga tylko oznakowania. Nie ukrywam, że mobilizują nas głosy płynące od miłośników turystyki rowerowej i to nie tylko z naszego regionu. Dziękujemy, że tak nam kibicujecie i trzymajcie za nas kciuki – podsumował marszałek Olgierd Geblewicz.
Velo Baltica
Szlak rowerowy wzdłuż Bałtyku, na Pomorzu Zachodnim liczy ok. 240 km. Najprościej go opisać dzieląc na 5 etapów. Pierwszy prowadzi ze Świnoujścia do Łukęcina, a obecnie znaczna jego część jest projektowana. Drugi etap, z Łukęcina do Ustronia Morskiego, dzięki inwestycjom w latach ubiegłych w większości jest gotowy i poza niewielkimi fragmentami wymaga jedynie oznakowania. Dalej, dzięki oddaniu inwestycji Pleśna – Mielno, z Ustronia Morskiego dotrzemy już do Darłowa, a także dalej do granicy województwa w pobliżu Jarosławca. W przyszłym roku ten fragment szlaku powinien zostać w całości ukończony. Jeszcze pod koniec 2019 roku wybrano wykonawców dla stworzenia półkilometrowego odcinka w Bukowie Morskim, oznakowania odcinków Gleźnówko – Dąbki oraz Darłowo – Wicie, a także zbudowania w Darłowie brakującej trasy wzdłuż ulic Mickiewicza i Sowińskiego (0,8 km) oraz ul Morskiej ( 0,25 km). W przyszłym roku także w gminie Postomino powstaną dwa nowe odcinki Velo Baltica, biegnące po nieczynnej linii kolejowej na wysokości miejscowości Marszewo i Złakowo.
Stary Kolejowy Szlak
Ta trasa przecina region z północy na południe i zaczyna się na bałtyckim wybrzeżu w Kołobrzegu oraz Mielnie. Z tych dwóch miejscowości poprzez węzeł w Białogardzie, szlak prowadzi aż do Wałcza. Dziś, bez problemów dotrzemy z Kołobrzegu do Karlina, oraz z Mielna przez Koszalin do Wroniego Gniazda. Trasy wymagają jedynie oznakowania. Obecnie projektowane są odcinki, które obie odnogi doprowadzą do Białogardu. Zarówno ta prowadząca z Karlina, jak i z Wroniego Gniazda do Żeleźna, a także z Klępina do Białogard.
Na Starym Kolejowym Szlaku prowadzone są aktualnie prace pomiędzy Białogardem a Złocieńcem. Cały, liczący ponad 61 km odcinek jest oznakowywany, a dla 5 km trasy w pobliżu Połczyna-Zdrój trwa przygotowywanie koryta i prowadzone są roboty mostowe. W dalszych latach inwestycje obejmą trasę od Złocieńca do Wałcza, która jest obecnie projektowana.
Trasa Pojezierzy Zachodnich
Łącznie będzie mieć ponad 420 km długości i przebiegnie przez malownicze obszary Pojezierzy Myśliborskiego, Choszczeńskiego, Ińskiego, Drawskiego i Szczecineckiego. Podobnie jak Stary Kolejowy Szlak, również ta trasa ma dwie odnogi. Południowa, rozpoczyna się w pobliżu Siekierek i prowadzi do Białego Boru. Właśnie tu jest obecnie realizowana największa liczba inwestycji. W grudniu 2019 r. ruszyła modernizacja mostu Siekierki - Neurüdnitz (inwestorem jest Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego), który połączy trasę pojezierną z systemem niemieckich tras rowerowych w Brandenburgii.
Już dziś, od mostu w Siekierkach można dojechać nową, liczącą 36 km trasą do Trzcińska Zdrój. Dalej, szlak wiedzie drogami gminnymi i leśnymi przez Dobropole, Góralice i Tchórzno do Myśliborza. Część trasy jest tu gotowa, część wymaga oznakowania, część jest projektowana. Trasę pojezierną na odcinku Myślibórz – Barlinek - Pełczyce – Choszczno, zaplanowano po nasypie dawnej linii kolejowej. Na fragmencie Sulimierz – Mostkowo przygotowywany jest teren pod inwestycję, w Barlinku oznakowane będzie 1,8 km wzdłuż ulic 31 stycznia, Jeziornej, Szpitalnej, Mickiewicza oraz Pełczyckiej. Pomiędzy Pełczycami a Płotnem niemal zakończono kładzenie asfaltu, a w części Płotno – Choszczno trwa przygotowywanie koryta drogi. Z Choszczna trasa biegnie przez Dobrzany i wieś Kozy do Ińska. Tu szlak łączy się z odnogą północną prowadzącą od Szczecina. Z początkiem 2020 roku powinny ruszyć prace pomiędzy Kijewem a Jezierzycami (inwestorem jest miasto Szczecin). Dalej, w kierunku Stargardu i Marianowa trasa wymaga głównie oznakowania, a w projektowaniu jest ostatni fragment Marianowo – Kozy. Za Ińskiem, gdzie odnogi Trasy Pojezierzy Zachodnich łączą się w jeden nurt, powstaje fragment pomiędzy Storkowem a Wiewieckiem. Dalej szlak wiedzie po drogach gminnych i leśnych, przez Złocieniec, Borne Sulinowo, Szczecinek do Białego Boru. Trasa jest w znacznej części gotowa i wymaga głównie oznakowania.
Blue Velo
Ten szlak połączy w przyszłości wybrzeże Bałtyku z polsko-czeską granicą, a trasa będzie liczyć aż 1 tys. kilometrów. Blue Velo na Pomorzu Zachodnim ma 275 km. Szlak rozpoczyna się w Międzyzdrojach, a jego pierwszy etap prowadzący przez Wolin do Skoszewa zostanie w znacznej części zrealizowany dzięki środkom programu Interreg Va. Prace już ruszają, a łącznie będzie to 10 odrębnych odcinków, 5 inwestycyjnych oraz 5 do oznakowania szlaków rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. Z uwagi na problemy wykonawców wydłuża się zakończenie inwestycji na trasach wzdłuż Zalewu Szczecińskiego: Skoszewo-Czarnocin, Modrzewie – Lubczyna i Lubczyna Dąbie. Przygotowywany jest przetarg na dokończenie robót budowlanych.
Dalej, istniejącymi trasami możemy przejechać przez Szczecin i zmierzając w kierunku Kołbaskowa przekroczyć granicę, a podróż kontynuować niemieckimi drogami. Dzięki temu komfortowo dojedziemy aż do mostu w Mescherin i Gryfina. Dzięki oddanym w ubiegłym roku inwestycjom, dalej poprowadzi nas liczący 45 km odcinek do Trzcińska Zdrój. Od tego miejsca, aż do Dargomyśla trasa wymaga jeszcze oznakowania. Ostatni fragment szlaku Blue Velo na Pomorzu Zachodnim, prowadzący do Chwarszczan już istnieje. W regionie na 38% długości tej trasy będą nowe drogi rowerowe, pozostałe odcinki poprowadzą po istniejących drogach rowerowych, drogach leśnych i mało uczęszczanych drogach lokalnych.
Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego i jeszcze więcej
Realizowany przez Województwo Zachodniopomorskie projekt Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego, to prawdziwa rowerowa rewolucja, która docelowo będzie liczyła 1100 km szlaków. Nowobudowane odcinki łączą się ze ścieżkami rowerowymi, które zostały zbudowane, bądź są budowane przez lokalne samorządy. Równocześnie są przygotowywane kolejne zadania, jak np. projekt „Pętla wokół Zalewu”, który wykorzystuje istniejącą oraz tworzoną infrastrukturę w ramach szlaków Velo Baltica ze Świnoujścia do Międzyzdrojów i Blue Velo, z Międzyzdrojów do Szczecina. Pętla połączy zachodniopomorskie szlaki z tymi w Meklemburgii Pomorzu Przednim. Trasa została wytyczona po obu stronach polsko-niemieckiej granicy i liczy około 272 km. Po stronie niemieckiej prowadzi najczęściej po ścieżkach rowerowych, natomiast w części polskiej drogami publicznymi. Projekt, obejmuje aż cztery obszary chronione - Woliński Park Narodowy i trzy obszary Natura 2000 - „Wolin i Uznam”, Obszar Specjalnej Ochrony Ptaków „Zalew Szczeciński” i Obszar Specjalnej Ochrony Siedlisk „Ujście Odry i Zalew Szczeciński”. Główną częścią są wspominane już inwestycje pomiędzy Międzyzdrojami a Skoszewem. Za Szczecinem pętlę po stronie polskiej domknie prowadzona aktualnie przebudowa i rozbudowa przejścia drogi woj. nr 115 przez Tanowo w powiecie polickim.
Warto przypomnieć, że z końcem 2019 r. zostanie zakończona budowa Modelowego Miejsca Odpoczynku Rowerzystów w Mrzeżynie na trasie Velo Baltica, który jest realizowany w ramach projektu „Biking South Baltic”, Promocja i rozwój Trasy Rowerowej Morza Bałtyckiego (EuroVelo10) w Danii, Niemczech, Litwie, Polsce i Szwecji” realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Południowy Bałtyk”. Wcześniej projekt umożliwił m.in. na zainstalowanie nowoczesnych boksów rowerowych, czujników do zliczania rowerzystów (w Świnoujściu, Rogowie oraz Żukowie Morskim), a także pozwolił na przeszkolenie nadmorskich punktów informacji turystycznej pod kątem potrzeb turystyki rowerowej. Tzw. działania miękkie, które pomagają rozwijać lokalną turystykę i tworzoną infrastrukturę, to stały element prowadzonych inwestycji. Podobne szkolenia towarzyszą m.in. modernizacji mostu Siekierki – Neurüdnitz.
Dodatkowe informacje
-
.
Słoneczny rajd pieszy i rowerowy – zobaczcie jak było
Pogoda się spisała podczas niedzielnego siedemnastego już rajdu rodzinnego organizowanego przez drawski Oddział PTTK i gminę Drawsko Pomorskie.
Z trzech zaplanowanych wypraw (kajakowej, rowerowej i pieszej) odbyły się dwie. Spływ kajakowy organizatorzy odwołali z uwagi na niewielka ilość zapisanych uczestników. Na trasach pieszej i rowerowej stawiło się około 40 uczestników.
Rajd pieszy miał długość 13 km i wiódł przez tereny Rzepowa, Głęboczka, Cieszyna i Złocieńca. Prowadzili go przodownicy PTTK Jan Kalinowski i Marcin Hnatkowski. Wyruszyli o 8 rano.
Rowerzyści, którym towarzyszyło DSI i drawskopomorskie.com rozpoczęli o godzinie 10. Tradycyjnie już spod „Czołgów”. Rajd poprowadził Dariusz Konwa. Turyści mieli do pokonania troszkę ponad 50 km zróżnicowanej trasy. Były szutry, bruk, leśne dukty i trochę asfaltu. Trasę pokonali w czasie netto 3h.
Wszyscy spotkali się na Jędrkowym Zakolu zaproszeni przez organizatorów na poczęstunek regeneracyjny.
Zobaczcie na zdjęciach jak słonecznie było podczas dzisiejszego rajdu.
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
XIII Gminny Rajd Rowerowy Kalisza Pomorskiego – z zaproszenia skorzystało ponad 100. rowerzystów
Ponad 100. rowerzystów wzięło udział w XIII Gminnym Rajdzie Rowerowym. Uczestnicy pokonali w niedzielę 1 września trasę liczącą 22 kilometry, która wiodła przez Biały Zdrój i okolice Dębska. Rowerzyści wyruszyli w drogę w pięciu grupach spod Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim. Przed wyjazdem wszyscy otrzymali kamizelki odblaskowe, wodę, a najmłodsi także słodką niespodziankę.
Pierwszy postój zaplanowano w Białym Zdroju, gdzie na cyklistów czekały lody ufundowane przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego Janusza Garbacza. Po chwili ochłody wszyscy ochoczo ruszyli w kierunku Dębska, a następnie droga wiodła już na stadion miejski, gdzie czekała kawa, herbata, przepyszne ciasto oraz ognisko z kiełbaskami. Dla tych którym wystarczyło siły i odwagi przygotowano konkurencje sportowe, takie jak: “bieg z balonem”, “kręciołek”, “ciuciubabka z woreczkami” czy “kartka i słomka”.
Pomimo upalnej pogody atmosfera i dobre humory dopisały wszystkim uczestnikom, a wyprawa jak zwykle połączyła pokolenia. Wśród rowerzystów byli zarówno kilkulatkowie, spośród których najmłodsi przejechali trasę w fotelikach swoich rodziców, jak również wiele starsi wiekiem, ale wciąż młodzi duchem. Tradycyjnie jak każdego roku, uhonorowano najmłodszego (jadącego samodzielnie) i najstarszego uczestnika rajdu oraz najliczniejszą rajdową rodzinę. Puchary ufundowane przez Burmistrza Kalisza Pomorskiego i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim zdobyli: Regina Koprucha (najstarsza uczestniczka), Alicja Budzyńska (najmłodsza uczestniczka) oraz rodzina Państwa Drzewieckich (najliczniejsza rajdowa rodzina). Uroczystego wręczenia nagród i pucharów dokonali: Zastępca Burmistrza Kalisza Pomorskiego Stanisław Samek oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Kaliszu Pomorskim Paweł Kulbacki.
Na zakończenie imprezy wśród uczestników rozlosowano drobne upominki oraz nagrodę główną – rower, który trafił w tym roku w ręce Aleksandra Romaniuka.
Nad sprawnym przeprowadzeniem i bezpieczeństwem uczestników czuwali pracownicy Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim oraz strażnicy Straży Miejskiej w Kaliszu Pomorskim, którzy serdecznie dziękują wszystkim rowerzystom za odpowiedzialne zachowanie przez cały czas trwania rajdu. Dziękujemy również gospodarzom stadionu miejskiego Pani Edycie i Panu Jarosławowi oraz Pani Eli za fachową opiekę medyczną.
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
Zakończył się Rowerowy Poligon – rajd, który do łatwych nie należy, ale daje dużo frajdy – zdjęcia
To już kolejny rok, jak drawski oddział PTTK organizuje rajd pod nazwą ROWEROWY POLIGON. Impreza trwała od 12 do 14 lipca.
W tym roku do Drawska Pomorskiego przyjechało kilkudziesięciu rowerzystów z całej Polski. Wstęp na poligon drawski jest zabroniony, ale właśnie z przewodnikami z Drawska Pomorskiego podczas tego niecodziennego rajdu można jechać rowerem przez pasy taktyczne poligonu.
Były to niewątpliwie prawdziwe manewry, etapami odcinkami drogi czołgowej, było wszystko to co potrzeba, piach, błoto, deszcz i słońce. Ciekawostką było spotkanie z archeologami z Uniwersytetu Warszawskiego i Muzeum w Koszalinie na stanowisku archeologicznym na poligonie. Właśnie tam rowerzyści zobaczyli ich podczas pracy. Podczas prologu rowerzyści zobaczyli bunkry:
Rajd nr 1
- "Konotop" - ok. 35 km: Drawsko Pom. - Mielenko Dr. - Dzikowo – schrony w okolicy Karwic – jez. Jelenie – obozowisko Konotop – Żółta Trybuna – Droga Słowińska – kolonia Mielenko Dr. – Drawsko Pom. Wędrówka z latarkami po bunkrach w okolicach Karwic
Rajd nr 2
- „PCT Góra Hetmańska” - ok. 80 km: Drawsko Pom. - Mielenko Dr. - Oleszno – wjazd na teren poligonu – Bucierz – przeprawa Zły Łęg – most na Drawie – Góra Hetmańska – Poźrzadło Wlk. – Stara Studnica – Sienica - Karwice - Dzikowo - Mielenko Dr. – Drawsko Pom., zwiedzanie pałacu w Karwicach
Rajd nr 3
- „jezioro Ostrowiec” - ok. 40 km: Drawsko Pom. - Mielenko Dr. – Oleszno – jezioro Ostrowieckie - Ziemsko - lotnisko – Oleszno - Mielenko Dr. – Drawsko Pom. Przejazd głównym pasem startowym lotniska wojskowego
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
Rowerowy Dzień Ziemi
Rowerzyści z PTTK Odział w Drawsku Pomorskim, zaprosili w niedzielę na rajd rowerowy z okazji Dnia Ziemi.
Trasę zaplanowano na 31 kilometrów. Prowadziła ona: Drawsko Pom. – Zarańsko – Żółte – Rydzewo - Przytoń – Dołgie – Drawsko Pom. Rowerzyści spotkali się rano o 10. przy drawskich czołgach, gdzie po pamiątkowym zdjęciu, odprawie i wręczeniu odznak ruszyli w trasę. Odwiedzili także jarmark wielkanocny organizowany przez Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim.
Na trasie zaplanowano sprzątanie, a efekty działania rowerzystów możecie sprawdzić na zdjęciach.
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
Rajd "Iński Park Krajobrazowy" – rowerzyści oficjalnie zakończyli sezon
W ostatnią niedzielę (7 października) drawski Oddział PTTK zorganizował ostatni już w tym sezonie rajd rowerowy. Trasa rajdu wiodła fragmentami po terenie Ińskiego Parku Krajobrazowego, a rowerzyści pokonali łącznie ok 52 km. Choć pogoda nie była zbyt sprzyjająca (wiało i co chwilę padał deszcz) to i tak w rajdzie wzięło udział 15 najwytrwalszych turystów.
Po krótkiej odprawie przy drawskich czołgach grupa wyruszyła w trasę. Jadąc przez Małe Jankowo, Kumki i Zbrojewo rowerzyści dotarli nad rzekę Brzeźnicką Węgorzę, gdzie odbył się pierwszy krótki postój. Następnie przez Brzeźniak i Wiewiecko grupa dojechała do miejscowości Granica. Przejazd przez tą rozrzuconą na obszarze kilku kilometrów miejscowość był chyba najładniejszym fragmentem trasy rajdu.
Rajd odbył się przy wsparciu finansowym gminy Drawsko Pomorskie w ramach realizacji zadania publicznego pn. Organizacja masowych imprez turystyki aktywnej oraz wspierania działań w zakresie upowszechniania krajoznawstwa”.
Dodatkowe informacje
-
ISSUU
