:

Wyświetlenie artykułów z etykietą: Koncert

poniedziałek, 02 wrzesień 2019 01:52

Koncert "Nie pytaj o Polskę"

Z okazji upamiętnienia 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej w dniu 1 września br. na placu przed drawskim centrum kultury odbył się koncert muzyczny zespołu Fabryka. „Nie pytaj o Polskę” to główne hasło koncertu,a w programie pojawiły się covery o tematyce patriotycznej uzupełnione kilkoma utworami Fabryki.

W ramach pamięci o osobach, które walczyły podczas II wojny światowej delegacja pracowników drawskiego ratusza wraz z Zastępcą Burmistrza Drawska Pomorskiego złożyła okolicznościową wiązankę kwiatów na drawskim cmentarzu. Główne uroczystości rocznicowe odbyły się w dniu 29 sierpnia br.

Dodatkowe informacje

  • Film
  • ISSUU
sobota, 24 sierpień 2019 21:49

Bułgarskie brzmienia przed kaliskim pałacem

23 sierpnia  roku przed kaliskim pałacem wystąpił Londyński Bułgarski Chór (The London Bulgarian Choir), który przebywa w trasie koncertowej po województwie zachodniopomorskim. Wiele osób zaskoczyła nazwa chóru, wyjaśniamy – że „londyński”, ponieważ powstał w Londynie, natomiast „bułgarski” ponieważ prezentuje tradycyjną muzykę Bułgarii, bogatą w różne style techniki i barwy. Należy podkreślić, że bułgarskie pieśni charakteryzują się wieloma ornamentami i nieregularną rytmiką. W repertuar chóru wchodzą zarówno stare pieśni obrzędowe, pieśni ludowe i hymny o dawnych bohaterach, w oryginalnych i współczesnych aranżacjach, jak i kilkugłosowe pieśni i wielogłosowe kompozycje dwudziestowiecznych kompozytorów, a także współczesne kompozycje dawnych melodii. Chór ten eksploruje wszystkie techniki wokalne oraz tradycje śpiewu tego kraju.

Artyści występowali z niezwykłą charyzmą. Wykonali nawet jedną pieśń po polsku, co publiczność przyjęła nagradzając ogromnymi brawami. To multikulturowa i multinarodowa grupa, którą połączyła ze sobą miłość do bułgarskiej muzyki. Chór założony w 2000 roku przez znakomitą bułgarską śpiewaczkę Dessislavę Stefanovą. Na samym początku składał się z grona jej przyjaciół, którzy nalegali, aby Dessisława nauczyła ich unikalnych bułgarskich technik śpiewu. Dessi jest profesjonalną śpiewaczką, która zaczęła swoją karierę, jako dziecko w Zespole Pieśni i Tańca ,,Zagorche”, a następnie śpiewała w światowej sławy ,,Zespole Filipa Kuteva”. Jej profesjonalne podejście do nauki śpiewu oraz ogromny talent wokalny szybko przykuły uwagę wielu wielbicieli tradycyjnej europejskiej muzyki. Nowych członków chóru przybywało i wraz z koncertami okazało się ze chór ma wierną i rosnącą widownię, zarówno w Wielkiej Brytanii, Bułgarii ale również w wielu innych krajach Europy. Mimo iż Londyński Bułgarski Chór jest zespołem amatorskim regularnie koncertuje, nagrywa własne płyty i kolaboruje z wieloma znakomitymi muzykami. W 2007 roku wygrał tytuł chóru roku w konkursie Radia BBC 3 (BBC RADIO 3 Open Choir of the year for 2016/2017). Może się również pochwalić współpracą z takimi artystami, jak Sophie Ellis-Bexton, Cerys Matthews i Nigel Kennedy.

Chór nagrał kilka utworów do ścieżki dźwiękowej do gry Halo 4 oraz brał udział śpiewając w przedstawieniu ,,Pericles” Teatru Narodowego w Londynie. Chór nagrał też dotychczas dwa albumy ,,Alyana Galyana” oraz ,,Goro Le Goro”. W tym roku zakończył nagrywać swoją trzecią płytę, a album ukaże się pod koniec tego roku. Wydawać by się mogło, że w zespole o tak specyficznej tradycji muzycznej dominować będą śpiewacy z Bułgarii, ale w szeregach sopranów, altów i basów jest wielu obywateli innych krajów, m.in. Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Belgii, Niemiec, Czech i również z Polski. Wszystkich ich połączyła miłość do bałkańskiego śpiewu, siły głosu, unikalnych harmonii, a także chęć do odnalezienia wspólnego języka, jakim jest muzyka. Uczestnicy kaliskiego koncertu słuchając Londyńskiego Bułgarskiego Chóru mogli doświadczyć mistycznych dźwięków i przekazywanych sobie od pokoleń melodii, stulecia tradycji i siły, którą niesie ze sobą tradycyjna bułgarska muzyka. Nie brakowało również wspólnego tańca. Członkowie chóru są zachwyceni Polską i gościnnością Polaków. Koncert zakończył się brawami oraz życzeniami złożonymi przez Panią Grażynę Kowalską, Panią Anetę Olszacką, Pana Stanisława Samka i Pana Pawła Kulbackiego. Ciepłe przyjęcie chóru przez kaliską publiczność sprawiły, że Artyści również w Kaliszu Pomorskim czuli się znakomicie.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU
Dział: Kalisz Pomorski

Park Miejski, noszący dziś imię wybitnego polskiego kompozytora i pianisty Fryderyka Chopina, został założony w II połowie XIX w. (1875). Jak donoszą źródła - park miejski do 1945 roku nosił nazwę parku królowej Luizy. Prawdopodobnie około 1945 r. znikł z placu parkowego kamień pamiątkowy z wizerunkiem Luizy, jak również i inne pomniki w drawskim parku.
Po wielu latach zrodziła się myśl upamiętnienia nowego patrona parkowych alejek - Fryderyka Chopina. Jednak szczegóły nadania nazwy parku i odsłonięcia pierwotnego pomnika nie są znane. Na karcie drawskiej historii jest „biała plama”.

Nie wiadomo również co stało się z dawnym pomnikiem Fryderyka.


Warto przypomnieć, że pomysł ustawienia popiersia F. Chopina zrodził się gdy w 2015 r. W 2017 roku w czasie prac ziemnych został znaleziony granitowy blok z wyrytym napisem „Fryderyk Chopin 1810 – 1849”. Na kamieniu znajdował się też niezidentyfikowany, niemiecki napis. Przypuszcza się, że granit był częścią popiersia polskiego kompozytora, które stało kilkanaście lat temu w drawskim parku. 

16 maja 2017 ówczesny Burmistrz Drawska Pomorskiego Zbigniew Ptak spotkał się z pracownikami drawskiego urzędu miejskiego, ZUK. Tematem spotkania było omówienie koncepcji ustawienia pomnika Fryderyka Chopina w Parku Chopina. Koncepcja zagospodarowania tego terenu zakładała, że w pierwszej kolejności do 1 czerwca ustawiony zostanie granitowy blok – cokół. Prace związane z przygotowaniem terenu i ustawieniem cokołu wykona drawski ZUK. Zaplanowana zostanie również roślinność i elementy małej architektury. 

Granitowy blok po renowacji wrócił do drawskiego parku, a drawski ratusz podjął działania zmierzające do pozyskania popiersia Fryderyka Chopina.

W 2018 roku drawski ratusz zaproponował współpracę przy powstaniu nowego popiersia artystce Annie Kluzie.

Anna Kluza i popiersie Fryderyka

Anna Kluza jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, w tym m.in. dyplomu i medalu Młodego Pozytywisty Towarzystwa H. Cegielskiego w Poznaniu (2013 r.), nagrody dziekana ASP w konkursie rysunku "Gdańsk tu i teraz" (2008) oraz nagrody Rodziny Kopczyńskich w I Studenckim Biennale Małej Formy Rzeźbiarskiej im. Prof. Józefa Kopczyńskiego w Poznaniu. W 2014 r. zrealizowała pierwszy projekt w technice animacji malarskiej (teledysk "Nad ranem", studio Breakthrufilms), tego samego roku podjęła pracę przy pierwszej na świecie pełnometrażowej animacji malarskiej "Loving Vincent".
Zakład Usług Komunalnych wykonał końcowe prace polegające na połączeniu popiersia z granitowym blokiem oraz przygotowaniu miejsca przed pomnikiem.

7 lipca 2019 r. zorganizowany został koncert fortepianowy połączony z odsłonięciem nowego popiersia Fryderyka Chopina.

Podczas uroczystości Jolanta Pluto - Prądzyńska - Dyrektor Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim przybliżyła historię parku, a także pomysł utworzenia popiersia.

Uroczystego i symbolicznego odsłonięcia popiersia Fryderyka Chopina dokonał Burmistrz Drawska Pomorskiego – Krzysztof Czerwiński oraz Dyrektor Zakładu Usług Komunalnych Tomasz Budzyński.
Kolejny punktem uroczystości był godzinny koncert fortepianowy utworów Choina w wykonaniu Sławomira Wilka, utalentowanego artysty i wykładowcy.

Dodatkowe informacje

  • Film
  • ISSUU

Już w najbliższy weekend ( 5-7 lipca br. ) początek muzycznego lata w Drawsku Pomorskim, czyli Dni Drawska Pomorskiego. Będzie to na pewno najbardziej wyjątkowy weekend tego roku, gdyż organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, w tym takie, jakich jeszcze w Drawsku nie było. Imprezy rozpoczną się w piątek (5 lipca) w godzinach popołudniowych, jednak przygotowania trwają od wielu tygodni.

Ze względów bezpieczeństwa, od godz. 6.00 w tym dniu, ulica Gajowa oraz fragment ulicy Seminaryjnej wyłączone zostaną z ruchu kołowego na cały czas trwania imprez (5-7.07), co zostało zaplanowane ze względu na wymagania określone w przepisach o organizacji imprez masowych. Na teren parku Chopina będą mogły wjechać wyłącznie pojazdy organizatorów, artystów i te, które dowożą materiały niezbędne do przygotowania stoisk wystawowych i obsługujące wydarzenie na podstawie wydanych wcześniej pozwoleń. Na terenie parku pojawi się grupa pracowników ochrony, która będzie dbała o bezpieczeństwo uczestników wydarzeń i  pozostawione mienie. Obsługę gastronomiczną imprezy zapewnia Firma TWISTER Tomasz Wawrowski/ Dolina Charlotty.

W parku pojawi się też wiele plenerowych atrakcji dla dzieci: strefa zabaw i animacji, wesołe miasteczko i strefa dmuchańców.  Nie zabraknie stoisk handlowych i kiermaszowych.

Jednak główną atrakcją są oczywiście koncerty i wydarzenia im towarzyszące.

Piątek,  - 5 lipca

Dni Drawska Pomorskiego rozpoczną się od zabawy Splash of colors, czyli zbiorowego wyrzucania woreczków z kolorami holi i zabawy nimi w rytm muzyki. Początek zabawy o godz. 16.00. Od godz. 17.00 na terenie parku pojawią się dziennikarze Radia Eska i patrol ESKA SUMMER CITY, którzy poprowadzą zabawy z mieszkańcami oraz bezpośrednie relacje na antenie radiowej. Również o godz. 17.00. zapraszamy do parku najmłodszych mieszkańców  na przygotowane specjalne dla wydanie kabareciku dla dzieci.

Muzycznie wieczór wypełnią rytmy muzyki disco polo. Na scenie wystąpią zespoły Blue AngelsBaflo, Luka Rossi. Od godz. 21.00 na scenie wyjątkowe widowisko „ŚWIATŁOOGIEŃ- pokazy LED &FIRESHOW” ze Szczecina. Gwiazdą wieczoru będzie Zespół After Party,którego koncert zaplanowano na godz. 22.00. Zespół z pewnością rozbawi publiczność swoimi największymi przebojami: „Nie daj życiu się”,,,Zawsze moja wina” czy,,Ona lubi pomarańcze”. Piątkową noc zakończy dyskoteka „pod gwiazdami.

Sobota, - 6 lipca

Sobotnie wydarzenia rozpoczną się o godz. 11.00 od sportowego powitania lata na plaży miejskiej nad jeziorem Okra. W tym dniu odbędzie się turniej plażowej piłki siatkowej oraz plażowej piłki nożnej. Zorganizowane zostaną także wyścigi kajakowe.

W parku  o godz. 15.00  od zabawy z dziećmi i programu,,Morskie gadki małej piratki”. Równolegle, na pobliskim boisku Orlik, od godz. 16.00 rozpocznie się rywalizacja drużyn, które zgłosiły się do udziału w trzeciej już edycji Turnieju Wymiatacze. Zwycięzcy turnieju otrzymają nagrody finansowe, puchary i dyplomy. W tym czasie na scenie będzie trwała próba techniczna zespołu Enej, którego koncert rozpocznie się o godz. 22.00

W sobotni wieczór na scenie nie zabraknie innych atrakcji. O godz. 18.00 Robert Rozmus wraz ze swoimi „żywymi” maskotkami zaprosi na „LATO Z MLEKIEM”, energetyczny i fantastyczny show estradowy sponsorowany przez Spółdzielnię Mleczarską w Gostyniu.

Kabaret Ciach bawił będzie publiczność od godz. 20.00, a po nim energetyczni młodzi artyści  z Zespołu ENEJ.

Również tej nocy będzie można potańczyć podczas dyskoteki „pod gwiazdami”.

Niedziela, 7 lipca

W niedzielne popołudnie (godz. 17.00) w parku im. Fryderyka Chopina zabrzmią „na żywo” dźwięki muzyki tego  najsłynniejszego z polskich kompozytorów. Na fortepianie koncertowym mazurki, polonezy i etiudy  Chopina zagra pianista Sławomir Wilk. Koncert będzie połączony z odsłonięciem popiersia Fryderyka Chopina.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU

Od kilku dni Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim i drawski ratusz rozpoczynają informować co będzie się działo na początku lipca, czyli w okresie kiedy są dni Drawska Pomorskiego.

Na pierwszy ogień poszło zaproszenie do udziału w turnieju Wymiataczy, który w ubiegłym roku cieszył się powodzeniem. Samo wydarzenie jest bardzo widowiskowe. Warto wystartować i warto zobaczyć.

Dzisiaj dowiedzieliśmy się że, 6 lipca o godzinie 22. w Parku Chopina wystąpi grupa ENEJ. Będzie żywiołowo i skocznie. Enej to polsko-ukraiński zespół muzyczny wykonujący muzykę z pogranicza folku, rocka, ska, punku.

Dni Drawska Pomorskiego

Przed koncertem zespołu ENEJ na godzinę 20. Zaplanowany został występ kabaretu Ciach. Artyści pochodzą z Zielonej Góry, z tzw. Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego.

Dni Drawska Pomorskiego

Wiemy również, że 5 lipca na scenie w parku Chopina pojawią się zespoły BLUE ANGELS, BAFLO, i LUKA ROSSI. O godzinie 22 występu zespół AFTER PARTY.

Dni Drawska Pomorskiego

Więcej szczegółów wkrótce.

Dodatkowe informacje

  • Film

  • ISSUU

Niedzielny Przystanek Muzyczny to propozycja skierowana do miłośników muzyki na żywo. W niedzielne popołudnie 12 maja 2019 r. na scenie Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim rozbrzmiewały bluesowe dźwięki za sprawą świetnego złocienieckiego zespołu FALKENBLUES.

To był bardzo miły wieczór, gdzie oprócz  światowych  bluesowych klasyków, wspólnego śpiewania do znanych przebojów zespołu Dżem czy Tadeusza Nalepy, nie zabrakło też wspólnych rozmów na temat muzyki po zakończeniu koncertu.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU
Dział: Kalisz Pomorski
sobota, 30 marzec 2019 22:15

Koncert Premier – było międzyplanetarnie.

Dwa z trzech koncertów odbyły się w sobotę, 30. marca w drawskim ośrodku kultury. Trzeci  występ zaplanowany jest na niedzielę.

Koncert Premier to prezentacja grup artystycznych z Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim. Na scenie prezentują się ci najmłodsi, dla których często jest to pierwszy w życiu występ przed dużą publicznością jak i starsi artyści dla których koncert jest okazją do przedstawienia nowych form artystycznych.

Cały koncert był wyreżyserowany przez Joannę Mączkowską, która napisała również scenariusz. Wspierany przez grupę teatralną z Kalisza Pomorskiego. Było to spotkanie kosmitów z ziemianami. Ci ostatni tańczyli, śpiewali i bawili się. Kosmici tego nie rozumieli, jednak z czasem poczuli w sobie artystyczne dusze. Efektem tego była miłość między ziemianką i dowódcą obcego statku. W tej osnowie właśnie odbywały się prezentacje dziesiątek artystów z Drawska Pomorskiego, którzy na co dzień ćwiczą w centrum kultury. Koncert to efekt pracy całego zespołu Ośrodka Kultury w Drawsku Pomorskim.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej galerii z wydarzenia.

  • Realizatorzy widowiska:
  • Joanna Mączkowska : scenariusz i reżyseria
  • Irena Osoś, Jolanta Parol, Tomasz Różycki, Marta Wendykowska, Marta i Sławomir Zębała, Renata Żołądkiewicz: choreografia oraz przygotowanie pokazów tanecznych i wokalnych
  • Sebastian Groszek, Marcin Dobrowolski: realizacja akustyczno- oświetleniowa
  • Ewa Kamińska- Mikołajczyk, Marek Łukaszewski: dekoracje
  • Inspicjenci: Daria Kowalczyk, Grażyna Moraniec, Zofia Nurczyńska, Izabela Styburska, Beata Stańczykowska, Katarzyna Rumowska oraz rodzice

Dodatkowe informacje

  • ISSUU
sobota, 26 styczeń 2019 21:06

Koncert Noworoczny w Złocieńcu dla duszy

W ten weekend jest bardzo muzycznie. W drawskim ośrodku kultury w ciągu dnia odbywał się IV Powiatowy Przegląd Jasełek i Widowisk Kolędniczych, Kolęd i Pastorałek, wieczorem natomiast zaproszeni zostaliśmy na koncert do Złocieńca, który odbył się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP.

Przed publicznością wystąpili soliści Iza Sitarska i Michał Wojciechowski oraz ks. Wiesław Hnatejko Chór Canto Libro z Drawska Pomorskiego i Męski Chór Kameralny ze Złocieńca. Oba chóry pod dyrekcją Ewy Gadzina.

Koncert prowadziła Agnieszka Chwastek, która zadbała także o akompaniament i słowo o muzyce.

Jeśli nie udało się Wam być w Złocieńcu zapraszamy was na ten sam koncert w Drawsku Pomorskim w niedzielę 27 stycznia o godzinie 16:30.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU
Dział: Złocieniec
piątek, 25 styczeń 2019 00:20

Koncert na Dzień Babci i Dziadka

W poniedziałek 21 stycznia w Złocienieckim Ośrodku Kultury przygotowany został uroczy koncert z okazji Dnia Babci i Dziadka. Od progu gości witali: Emilka i Michał z Zespołu wokalnego „Chochliki” częstując ich słodkościami.
W pierwszej części programu artystycznego zaprezentował się Teatrzyk „Wesołe Moliki” w zabawnym przedstawieniu pt. „U Babciuni i Dziadziusia”. Dzieci i dorośli do występu przygotowała instruktorka Barbara Bielak z Biblioteki Publicznej w Złocieńcu.
W drugiej części programu dziadkowie mogli obejrzeć występy najmłodszych milusińskich z zespołów tanecznych: „Pinezki I” i „Pinezki II” uczących się pod kierunkiem instruktorki Dzidki Harańczyk oraz zespołów wokalnych: „Słoneczka”, „Malinki”, „Łobuzerki” oraz rodzynka czyli Mateusza Kicka, przygotowanych przez instruktorkę Wiolettę Krzemińską.


Dużą atrakcją okazał się również występ „studentek” z Uniwersytetu III Wieku, czyli Zespół „Styl” w układzie tanecznym pt. „Retro”. Zespół na co dzień również pracuje pod czujnym okiem instruktorki Dzidki Harańczyk.
Na koniec wszyscy mali i duzi artyści zaśpiewali swoim Babciom i Dziadkom „Sto Lat” a prowadząca Anna Styrska życzyła im dużo zdrowia na dalsze lata. Występy młodych artystów dostarczyły wielu wzruszeń licznie przybyłej widowni.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU
Dział: Złocieniec
poniedziałek, 21 styczeń 2019 22:11

Śpiewali w Czaplineckim Ośrodku Kultury

W niedzielne popołudnie w Czaplineckim Ośrodku Kultury spotkały się lokalne zespoły , młodzi wokaliści oraz teatr „Czapla”, aby wspólnie zaśpiewać znane kolędy i pastorałki. Warto pamiętać, że niektóre z tych pieśni śpiewano już w średniowieczu, a te najbardziej znane "W żłobie leży", "Przybieżeli do Betlejem", "Gdy śliczna Panna" , "Jezus malusieńki", "Lulajże Jezuniu" powstały w XVII i XVIII w.
Takie spotkania są niezwykle ważne w życiu miasteczka, ponieważ wykonując te piękne i stare pieśni mamy poczucie wspólnoty. W szczególny sposób łączymy się również z tymi, którzy śpiewali je przed wiekami – informuje Aleksandra Łuczyńska
Niedzielne spotkanie przepełniła miła atmosfera. Na scenie pojawiły się zespoły- „Jarzębina”, „OdNowa”, „Marianki” oraz młodzi wokaliści działający pod skrzydłami Czaplineckiego Ośrodka Kultury- Nina Meszka, Tymek Rumak, Nadia Miazga, Oliwia Małys , Kacper Smulczak, Hania Tomczak. Jasełka w wersji współczesnej z lekkością i poczuciem humoru zaprezentował Teatr „Czapla”, a piękne kolędy przywiezione do Rzepowa z bieszczadzkiej Średniej Wsi zaśpiewał „Duet Zoriuszka”. Uwieńczeniem koncertu był przepiękny występ Chóru Muzyki Chrześcijańskiej „Sela”.

W imieniu Czaplineckiego Ośrodka Kultury pragnę podziękować wszystkim osobom współtworzącym to wydarzenie – dodaje Aleksandra Łuczyńska:

  • wspaniałym artystom oraz ich instruktorom- Januszowi Kucharskiemu, Bartkowi Michalczykowi, Magdalenie Urlich, Maciejowi Łukaszewiczowi
  • Ewie Sobczak – Przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury i Sportu
  • Alinie Karolewicz za pełne pozytywnych emocji i ciepłych słów prowadzenie koncertu

Dodatkowe informacje

  • ISSUU
Dział: Czaplinek

Asia Dzieciątkowska, Diana i Mateusz Moczarscy, Piotr Sztuk oraz Maciej Wiśniewski z zespołu Incydent zaprosili dzisiaj na wspólne kolędowanie do kościoła p.w. św. Augustyna w Złocieńcu. Dla mniej zorientowanych to niewielki kościół w Budowie Rzymsko-Katolickiej Parafii Wojskowej pw. . św. Augustyna, gdzie proboszczem jest ks. por. Grzegorz LACH.

Kolędowanie w kościele p.w. św. Augustyna z zespołem Incydent

Podczas koncertu zespół, zaprezentował swoje interpretacje najpiękniejszych kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych. To dla zespołu już tradycja. W ubiegłych latach mogliśmy ich zobaczyć także w innych kościołach.

Kolędowanie w kościele p.w. św. Augustyna z zespołem Incydent
Kolędowanie w kościele p.w. św. Augustyna z zespołem Incydent

Dodatkowe informacje

  • ISSUU
Dział: Złocieniec
poniedziałek, 26 listopad 2018 21:59

Koncert „Wieczornica dla Niepodległej”

W niedzielne popołudnie dnia 25 listopada 2018 r.  w Ośrodku Kultury w Kaliszu Pomorskim odbyła się Wieczornica dla niepodległej

Sala widowiskowa dzięki artystom wypełniła się niesamowitą atmosferą, a najwierniejsi fani sekcji  wokalnej działającej w Ośrodku Kultury w kaliszu Pomorskim dopisali. Najpierw najmłodsza wokalistka Aleksandra Laska, wspaniale zaśpiewała piosenkę „Co to jest niepodległość” wprowadzając klimat zadumy i niezwykłego patriotyzmu. Następnie zespół połączonych sił wszystkich uczestników sekcji wokalnej działającej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury pod kierownictwem Bartka Michalczyka, zabrał publiczność w muzyczną podróż po historii naszego kraju.

Cudowne utwory przeplatane poezją i prozą dały widzom ogromną dawkę emocji. Owacjami na stojąco nagrodzili 1,5 godzinne występy wielopokoleniowego zespołu, którego skład tworzyli: zespół dziecięcy Wesoła Gromada, zespół Violki i zespół My Emeryci. Co ciekawe, wszyscy wokaliści wykazali wiele własnej inwencji, by przygotować stroje pasujące do patriotycznego charakteru koncertu. Dzieci i dorośli wystąpili w oryginalnych strojach i mundurach, co dało słuchaczom jeszcze ciekawszy odbiór przekazywanej treści. 

Dodatkowe informacje

  • ISSUU
Dział: Kalisz Pomorski

W sobotę 10 listopada sala widowiskowa ZOK przepełniła się wspaniałymi dźwiękami piosenek Agnieszki Osieckiej. Urzekający wokal, charyzmatyczna Joanna Ewa Zawłocka idealnie zgrana z zespołem i cudowna publiczność - lepiej być po prostu nie mogło! Widzowie mieli okazję poznania nieco innej strony autorki ponad 2 tysięcy tekstów piosenek - wokalistka wybrała utwory mniej znane, ale bardzo pogodne i porywające publiczność. Nie zabrakło też kilku przebojów, do śpiewania których włączała się cała sala. 

Dodatkowe informacje

  • ISSUU
Dział: Złocieniec

Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najbliższych sercu każdego Polaka świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj wrócił na mapy Europy jako suwerenne państwo.

Obchodząc setną rocznicę tego wydarzenia, Szkoła Podstwowa nr 1 w Drawsku Pomorskim postanowiła  przybliżyć uczniom ponad stuletnią walkę o niepodległość - ofiarność naszych rodaków, począwszy od  udziału w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, na polach bitewnych I i II wojny światowej. A także po roku 1945, kiedy wolność naszego kraju była pozorna, poprzez strajki robotnicze, aż do roku 1989, czyli obrad okrągłego stołu.

W programie artystycznym wystąpili uczniowie szkoły. Recytatorzy - pięknymi wierszami, przygotowani przez Iwonę Rogalską, chór - pieśniami, pod kierunkiem Ewy Gadziny, orkiestra pod batutą Tomasza Stawickiego oraz zespół gitarzystów i ukulele na czele z Beatą Olejnik i ks. Radosławem Występskim zabrali we wzruszającą podróż po historii Polski. Wczuć się w ducha minionych czasów pozwoliła narracja bardzo obrazowo poprowadzona przez Kamila Bielskiego, a całości dopełniła prezentacja, która stanowiła jakże znamienne tło dla poruszanych treści.

Wszystko to, działo się na scenie wywołało ogromne poruszenie i wzruszenie wśród zgromadzonych uczniów kl. I -VIII oraz ich nauczycieli, a niejednemu nawet zakręciła się łza w oku.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU

Prace nad projektem „Płyta muzycznych korzeni” są na ukończeniu. Projekt, realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura – Interwencje 2018. EtnoPolska” zakłada wydanie płyty Duetu „Zoriuszka” oraz serię koncertów promocyjnych w regionie.

Duet „Zoriuszka”  tworzą mieszkanki Czaplinka -  Alina Karolewicz i Magdalena Urlich. Od lat zajmują się one muzyką szeroko pojętej słowiańszczyzny, szczególnie zaś dawnych polskich Kresów. Zespół przywraca współczesnym słuchaczom archaiczne formy słowiańskiego śpiewu, wywodzącego się z kultury ludowej.  Wielogłosowe pieśni mają charakter obrzędowy lub liryczny, urzekają i wzruszają nie tylko melodią, ale i tekstami zawierającymi obraz dawnych wartości charakterystycznych dla duchowości środkowoeuropejskiej.

Płyta „Głosy Wschodu” jest zwieńczeniem  dwudziestu lat obcowania artystek z kulturą i muzyką polskich Kresów Wschodnich oraz Ukrainy, Białorusi i Rosji. To powroty do korzeni kulturowych obecnych mieszkańców Pomorza Zachodniego, śpiewane spotkanie z cząstką ich tożsamości, dziś już zapomnianą.

Na płycie znalazły się pieśni liryczne i obrzędowe (kupalne, weselne, zaklinania). Do spisu utworów weszła też liryczna pieśń "Oj jak tiażko meni" ze Średniej Wsi (Bieszczady) przywieziona na nasze tereny przez przesiedleńców w ramach Akcji Wisła - obecnie mieszkańców wsi Rzepowo. Jako "bonus" została dodana niezwykła kompozycja Mateusza "Gruchy" Gruszkowskiego zainspirowana pieśnią "Oj zaria".

Organizacją patronującą przedsięwzięciu jest Lokalna Organizacja Turystyczna w Czaplinku.

Serdecznie zapraszamy na koncerty promocyjne:

  • 3 listopada 2018, godz. 16:00 Dom Kultury „13 Muz” Szczecin
  • 7 listopada 2018, godz. 17:00 Miejska Biblioteka Publiczna w Bornem Sulinowie
  • 10 listopada 2018, godz. 17:00 „Dworek Tradycja”, Bełczno k/Łobza
  • 13 listopada 2018, godz. 17:00 Czaplinecki Ośrodek Kultury

Podczas koncertów będzie możliwość otrzymania płyty.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU
Dział: Czaplinek
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM