Wyświetlenie artykułów z etykietą: Łowiectwo
Radosław Dominowski i Andrzej Bejger zdominowali jubileuszowy konkurs im. Włodzimierza Puchalskiego!
To historyczny sukces dla fotografików ze Złocieńca i ogromny triumf lokalnych pasjonatów fotografii przyrodniczej. W XXX jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego im. Włodzimierza Puchalskiego aż cztery z siedmiu głównych nagród trafiły do Złocieńca! Grand Prix zdobył Radosław Dominowski, a Andrzej Bejger triumfował w kategorii „Ruch”.
Dodatkowe informacje
-
.
Polski Związek Łowiecki reaguje na sprawę zastrzelonej samicy rysia. Otrzymaliśmy w tej sprawie komunikat od PZŁ
Polski Związek Łowiecki przekazał redakcji DSI komunikat dotyczący działań podjętych po postawieniu zarzutów myśliwemu, który w 2022 roku zastrzelił rysicę w Kaliszu Pomorskim. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Krośnie.
Dodatkowe informacje
-
.
Festyn „Po sąsiedzku” – relacja Radosława Dominowskiego
Pełen wspaniałych niespodzianek, humoru, uśmiechów i dobrej zabawy festyn „Po sąsiedzku” , to nazwa cyklicznej imprezy organizowanej w okresie wakacji przez sołectwo wsi Cieszyno oraz myśliwych z miejscowego koła łowieckiego „Żbik-Budowo”.
Dodatkowe informacje
-
.
Koło Łowieckie Żbik-Budowo zaprosiło uczniów ze złocienieckiej podstawówki do lasu. Zdjęcia
Po blisko dwóch latach nieobecności spowodowanej pandemią, w piątkowe pochmurne popołudnie siedzibę Koła Łowieckiego „Żbik-Budowo” odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 3 w Złocieńcu. Wizyta miała na celu przybliżenie uczniom zagadnień związanych z czynną ochroną przyrody.
Dodatkowe informacje
-
.
Myśliwi z Koła Łowieckiego Żbik-Budowo obchodzili swoje święto
3 listopada o godzinie 18.00 w miejscowości Cieszyno, myśliwi Koła Łowieckiego Żbik-Budowo jak co roku zebrali się w miejscowym kościele, po to by Mszą Świętą zainaugurować tegoroczne obchody Święta Myśliwych.
Dodatkowe informacje
-
.
„Myśliwska paczka” od Koła Łowieckiego „Żbik-Budowo” oraz Stowarzyszenia Przyrodników Ostoja Pomorska
„Myśliwska paczka” to świąteczna akcja skierowana do wszystkich kół łowieckich zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim. Koła same wybierają osoby lub placówki, które chcą wesprzeć, a z ich przedstawicielami ustalają listę najpotrzebniejszych rzeczy, które znajdą się w paczkach. Tak tez było i tym razem w Cieszynie, gdzie siedzibę ma miejscowe koło łowieckie „Żbik-Budowo”.
By wesprzeć chorującą ciężko od kilku lat Panią Joannę z Cieszyna, postanowiliśmy wraz ze Stowarzyszeniem Przyrodników Ostoja Pomorska z siedzibą w Złocieńcu ustalić listę najpotrzebniejszych artykułów i podarować je w „Myśliwskiej paczce” - informują
Społecznicy przekazali między innymi: krzesło obrotowe, czajnik bezprzewodowy, nowe oświetlenie czy niezbędne farby potrzebne do odnowienia mieszkania.
- Cieszę się że do pomocy udało nam się zachęcić Stowarzyszenie Przyrodników Ostoja Pomorska. Święta Bożego Narodzenia to czas dzielenia się z bliźnimi i okazywania im wsparcia. Świetnie, że wspólnie możemy pokazać, iż nasze lokalne społeczności mogą na nas liczyć. Chcemy aby ten magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia był czasem radości i spokoju, nawet w tak trudnym czasie jaki obecnie przeżywamy – mówi łowczy koła Łowieckiego „Żbik-Budowo” Radosław Dominowski
Dodatkowe informacje
-
.
„Żbik w obiektywie”
Już po raz czwarty w „Galerii na ścianie” Złocienieckiego Ośrodka Kultury można było podziwiać wystawę fotograficzną ”Żbik w obiektywie” zorganizowaną przez Koło Łowieckie „Żbik-Budowo”.
To zbiór unikatowych zdjęć z dorobku artystycznego łowczego koła kolegi Radosława Dominowskiego który w postaci przedstawionych fotografii opowiada o ludziach z pasją, którzy swoją ciężką pracą , pasją i zamiłowaniem do przyrody śmiało mogą obalić stereotyp tego „złego myśliwego” kreowanego przez niektóre organizacje ekologiczne . Prezes Koła Kolega Radosław Bosiacki skomentował to wydarzenie następującymi słowami: „Jednym z najważniejszych kierunków działalności naszego koła jest współpraca i integracja z lokalną społecznością. Zdjęcia te , to piękna przyroda okolicy Złocieńca, a także niewielka historia minionego sezonu pokazująca jak wiele wysiłku i pracy wkładają nasi myśliwi w edukację, oraz zakrojonych na szeroką skalę działań zmierzających do poprawy wizerunku myśliwych w społeczeństwie. Misją Koła jest kultywowanie tradycji i zwyczajów łowieckich, działalność edukacyjna, a przede wszystkim ochrona zwierzyny i zasobów naturalnych dzikiej przyrody, a także propagowanie naturalnego stylu życia w zgodzie z naturą. ”
Wystawę będzie można oglądać w Złocienieckim Ośrodku Kultury. Jednakże główna uroczystość przypadła na dzień 10 marca. Wtedy to o godzinie 18.00 Członkowie zarządu koła uroczyście w obecności znamienitych gości podziękowali za obecność w tej jak ważnej dla nas uroczystości jakim jest patronowany przez koło wernisaż wystawy fotograficznej.
W trakcie wernisażu Łowczy Okręgowy kolega Janusz Rynkiewicz za wydajną i długotrwałą pracę organizacyjną w organach i innych strukturach PZŁ odznaczył zasłużonych myśliwych Medalami Zasługi Łowieckiej nadawanymi przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich w Warszawie.
Po przemówieniach Łowczego Okręgowego, Burmistrza Złocieńca , Przewodniczącej Rady Powiatu i członków zarządu koła odbył się poczęstunek w ramach którego można było spróbować fantastycznych i zdrowych potraw z dziczyzny .
Koło Łowieckie „Żbik-Budowo” od lat współpracuje z przedszkolami, Szkołą Podstawową nr 3 w Złocieńcu, Ośrodkiem Wspierania Dziecka i Rodziny w Drawsku Pomorskim a także Zespołem Placówek Edukacyjno Terapeutycznych w Bobrowie, organizując leśne lekcje ekologii oraz zajęcia edukacyjne. Współpracujemy również ze Złocienieckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, oraz z innymi lokalnymi stowarzyszeniami. W ostatnich latach, w ramach programu współfinansowanego przez WFOŚiGW w oparciu o obiekt świetlicy w Cieszynie powstał ośrodek edukacji ekologicznej „Gawra Cieszyńska” który dostępny jest dla wszystkich mieszkańców. Koło jest fundatorem tablicy edukacyjnej w Szkole podstawowej nr 3 w Złocieńcu, witraża bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia w kościele garnizonowym w Złocieńcu, przepięknego obrazu Św. Huberta który znajduje się w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Cieszynie. W ramach poprawy ekosystemu przez kilka lat prowadziliśmy akcję reintrodukcji kuropatwy wpuszczając do łowiska około 1200 sztuk kuropatwy szarej, a także 100 sztuk zająca szaraka. W ramach wzmocnienia bytującej w naszym łowisku populacji daniela, zakupiono i wpuszczono 6 danieli ( pięć łań i jednego byka). W okolicach Cieszyna wybudowano kapliczkę Św. Huberta, obelisk okolicznościowy oraz tablicę pamiątkowa z figurką Diany. Organizujemy tzw. „myśliwskie gotowanie” w którym mieszkańcy regionu mogą skosztować i docenić wspaniałe walory smakowe i zdrowotne dziczyzny. Organizujemy festyny i mecze z lokalną społecznością. Uczestniczymy również w imprezach organizowanych przez miasto takich jak Święto Drawy czy śpiewy historyczne.
Koło zostało odznaczone Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej w dniu 27 sierpnia 2011 roku. Odznaczenie zostało nadane za osiąganie wysokich wyników w działalności statutowej. W 2012 roku władze samorządowe Złocieńca nadały Kołu tytuł „LIDERA 2012”. Z okazji jubileuszu Koło zostało uhonorowane przez Kapitułę Odznaczeń Polskiego Związku Łowieckiego najwyższym odznaczeniem w Polskim Związku Łowieckim - Honorowym Żetonem Zasługi ZŁOM. Odznaczenie zostało nadane za całokształt działalności statutowej w okresie ostatnich siedmiu lat. W szczególności dotyczy to zaangażowania Koła w realizację zadań statutowych oraz edukacyjnych na rzecz lokalnej społeczności. Zarząd Koła wielokrotnie prezentował realizację przedsięwzięć edukacyjnych na łamach lokalnej i regionalnej prasy łowieckiej.
Na wniosek Burmistrza Złocieńca, po pozytywnym zaopiniowaniu przez kapitułę, radni podjęli Uchwałę nr XLV/391/2018 Rady Miejskiej w Złocieńcu z dnia 22 lutego 2018 r. w sprawie nadania Kołu Łowieckiemu „Żbik-Budowo” tytułu Zasłużony dla Miasta i Gminy Złocieniec.
Darz Bór
Dodatkowe informacje
-
.
