:

Wyświetlenie artykułów z etykietą: Łowiectwo

To historyczny sukces dla fotografików ze Złocieńca i ogromny triumf lokalnych pasjonatów fotografii przyrodniczej. W XXX jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fotograficznego im. Włodzimierza Puchalskiego aż cztery z siedmiu głównych nagród trafiły do Złocieńca! Grand Prix zdobył Radosław Dominowski, a Andrzej Bejger triumfował w kategorii „Ruch”.

Dodatkowe informacje

  • .
Dział: Złocieniec

Polski Związek Łowiecki przekazał redakcji DSI komunikat dotyczący działań podjętych po postawieniu zarzutów myśliwemu, który w 2022 roku zastrzelił rysicę w Kaliszu Pomorskim. Sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Krośnie.

Dodatkowe informacje

  • .
Dział: Kalisz Pomorski

Pełen  wspaniałych niespodzianek, humoru, uśmiechów i dobrej zabawy  festyn „Po sąsiedzku” , to nazwa cyklicznej imprezy organizowanej w okresie wakacji przez sołectwo wsi Cieszyno oraz myśliwych z  miejscowego koła łowieckiego „Żbik-Budowo”.

Dodatkowe informacje

  • .
Dział: Złocieniec

Po blisko dwóch latach nieobecności spowodowanej  pandemią,  w piątkowe  pochmurne popołudnie siedzibę Koła Łowieckiego „Żbik-Budowo” odwiedzili  uczniowie  Szkoły Podstawowej nr 3 w Złocieńcu. Wizyta miała na celu przybliżenie uczniom zagadnień związanych z czynną ochroną przyrody.

Dodatkowe informacje

  • .
Dział: Złocieniec

3 listopada o godzinie 18.00 w miejscowości Cieszyno, myśliwi Koła Łowieckiego Żbik-Budowo jak co roku zebrali się w miejscowym kościele, po to by Mszą Świętą zainaugurować tegoroczne obchody Święta Myśliwych.

Dodatkowe informacje

  • .
Dział: Złocieniec

„Myśliwska paczka” to świąteczna akcja skierowana do wszystkich kół łowieckich zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim. Koła same wybierają osoby lub placówki, które chcą wesprzeć, a z ich przedstawicielami ustalają listę najpotrzebniejszych rzeczy, które znajdą się w paczkach. Tak tez było i tym razem w Cieszynie,  gdzie siedzibę ma miejscowe koło łowieckie „Żbik-Budowo”.

By wesprzeć chorującą ciężko od kilku lat Panią Joannę z Cieszyna, postanowiliśmy wraz ze Stowarzyszeniem Przyrodników Ostoja Pomorska z siedzibą w Złocieńcu ustalić listę najpotrzebniejszych artykułów i podarować je w „Myśliwskiej paczce” - informują  

Społecznicy przekazali między innymi: krzesło obrotowe, czajnik bezprzewodowy, nowe oświetlenie czy niezbędne farby potrzebne do odnowienia mieszkania.

„Myśliwska  paczka” od Koła Łowieckiego  „Żbik-Budowo” oraz Stowarzyszenia Przyrodników Ostoja Pomorska

-  Cieszę się że do pomocy udało nam się zachęcić Stowarzyszenie Przyrodników Ostoja Pomorska. Święta Bożego Narodzenia to czas dzielenia się z bliźnimi i okazywania im wsparcia. Świetnie, że wspólnie możemy pokazać,  iż  nasze lokalne społeczności mogą na nas liczyć.  Chcemy aby ten magiczny czas Świąt Bożego Narodzenia był czasem radości i spokoju, nawet w tak trudnym czasie jaki obecnie przeżywamy – mówi łowczy koła Łowieckiego „Żbik-Budowo” Radosław Dominowski

Dodatkowe informacje

  • .
Dział: Złocieniec
piątek, 13 marzec 2020 06:05

„Żbik w obiektywie”

Już po raz czwarty w „Galerii na ścianie” Złocienieckiego Ośrodka Kultury można było podziwiać wystawę fotograficzną ”Żbik w obiektywie”  zorganizowaną przez Koło Łowieckie „Żbik-Budowo”.

To zbiór unikatowych zdjęć z dorobku artystycznego łowczego koła kolegi Radosława Dominowskiego który w postaci przedstawionych  fotografii opowiada o ludziach z pasją, którzy swoją ciężką pracą , pasją i zamiłowaniem do przyrody śmiało mogą  obalić stereotyp  tego „złego myśliwego” kreowanego przez niektóre organizacje ekologiczne . Prezes Koła Kolega Radosław Bosiacki skomentował to wydarzenie następującymi słowami: „Jednym z najważniejszych kierunków działalności naszego koła jest współpraca i integracja z lokalną społecznością. Zdjęcia te , to piękna przyroda okolicy Złocieńca, a także niewielka historia minionego  sezonu pokazująca  jak wiele wysiłku i pracy wkładają nasi myśliwi w edukację, oraz zakrojonych na szeroką skalę działań zmierzających do poprawy wizerunku myśliwych w społeczeństwie. Misją Koła jest kultywowanie tradycji i zwyczajów łowieckich, działalność edukacyjna, a przede wszystkim ochrona zwierzyny i zasobów naturalnych dzikiej przyrody, a także propagowanie naturalnego stylu życia w zgodzie z naturą. ”

Wystawę będzie można oglądać w Złocienieckim Ośrodku Kultury. Jednakże główna uroczystość przypadła na dzień 10 marca. Wtedy to o godzinie 18.00 Członkowie zarządu koła uroczyście w obecności znamienitych gości podziękowali za obecność w tej jak ważnej dla nas uroczystości jakim jest patronowany przez koło wernisaż wystawy fotograficznej.

W trakcie wernisażu Łowczy Okręgowy kolega Janusz Rynkiewicz  za wydajną i długotrwałą pracę organizacyjną w organach i innych strukturach PZŁ odznaczył zasłużonych myśliwych Medalami Zasługi Łowieckiej nadawanymi przez Kapitułę Odznaczeń Łowieckich w Warszawie.

Po przemówieniach Łowczego Okręgowego, Burmistrza Złocieńca , Przewodniczącej Rady Powiatu i członków zarządu koła odbył się poczęstunek w ramach którego można było spróbować fantastycznych i zdrowych potraw z dziczyzny .

Koło Łowieckie „Żbik-Budowo”  od lat współpracuje z przedszkolami,  Szkołą Podstawową nr 3 w Złocieńcu, Ośrodkiem Wspierania Dziecka i Rodziny w Drawsku Pomorskim a także Zespołem Placówek Edukacyjno Terapeutycznych w Bobrowie, organizując leśne lekcje ekologii oraz zajęcia edukacyjne.  Współpracujemy również ze Złocienieckim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, oraz  z innymi lokalnymi stowarzyszeniami. W ostatnich latach,  w ramach programu współfinansowanego przez WFOŚiGW  w oparciu o obiekt świetlicy w Cieszynie powstał  ośrodek edukacji ekologicznej „Gawra Cieszyńska” który dostępny jest dla wszystkich mieszkańców.  Koło jest fundatorem tablicy edukacyjnej w Szkole podstawowej nr 3  w Złocieńcu, witraża bł. ks. kmdr. ppor. Władysława Miegonia w kościele garnizonowym w Złocieńcu,  przepięknego obrazu Św. Huberta który znajduje się  w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Cieszynie. W ramach poprawy ekosystemu przez kilka lat prowadziliśmy akcję  reintrodukcji kuropatwy wpuszczając do łowiska około 1200 sztuk kuropatwy szarej, a także 100 sztuk zająca szaraka. W ramach wzmocnienia bytującej w naszym łowisku populacji daniela, zakupiono  i wpuszczono   6 danieli ( pięć łań i jednego byka). W okolicach Cieszyna wybudowano kapliczkę Św. Huberta, obelisk okolicznościowy oraz tablicę pamiątkowa z figurką Diany. Organizujemy tzw. „myśliwskie gotowanie” w którym mieszkańcy regionu mogą skosztować i docenić wspaniałe walory smakowe i zdrowotne dziczyzny. Organizujemy  festyny i mecze z lokalną społecznością.  Uczestniczymy również w imprezach organizowanych przez miasto takich jak Święto Drawy czy śpiewy historyczne. 

Koło zostało odznaczone Złotym Medalem Zasługi Łowieckiej w dniu 27 sierpnia 2011 roku. Odznaczenie zostało nadane za osiąganie wysokich wyników w działalności statutowej. W 2012 roku władze samorządowe Złocieńca nadały Kołu tytuł „LIDERA 2012”. Z okazji jubileuszu Koło zostało  uhonorowane przez Kapitułę Odznaczeń Polskiego Związku Łowieckiego najwyższym odznaczeniem w Polskim Związku Łowieckim  - Honorowym Żetonem Zasługi ZŁOM. Odznaczenie zostało nadane za całokształt działalności statutowej w okresie ostatnich siedmiu lat. W szczególności dotyczy to zaangażowania Koła w realizację zadań statutowych oraz edukacyjnych na rzecz lokalnej społeczności.  Zarząd Koła wielokrotnie prezentował realizację przedsięwzięć edukacyjnych na łamach lokalnej i regionalnej prasy łowieckiej.  

Na wniosek Burmistrza Złocieńca, po pozytywnym zaopiniowaniu przez kapitułę, radni podjęli Uchwałę nr XLV/391/2018 Rady Miejskiej w Złocieńcu z dnia 22 lutego 2018 r. w sprawie nadania Kołu Łowieckiemu „Żbik-Budowo”  tytułu Zasłużony dla Miasta i Gminy Złocieniec.

Darz Bór

 

Dodatkowe informacje

  • .
Dział: Złocieniec
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM