Święto strażaków w Broczynie. Nowy sztandar dla jednostki i fundusze na termomodernizację
- Napisane przez DSI
Fot. UM Czaplinek
31 maja 2026 roku na terenie rekreacyjnym w Broczynie odbyły się Gminne Obchody Dnia Strażaka. Wydarzenie stało się okazją do uroczystego przekazania sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Broczynie, wręczenia odznaczeń zasłużonym druhom oraz podpisania umów na dofinansowanie jednostek ratowniczych i lokalnych instytucji publicznych. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, służb mundurowych oraz mieszkańcy regionu.
Uroczystość rozpoczęła się od oficjalnego podniesienia flagi państwowej i odegrania hymnu Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Senator RP Janusz Gromek, Wicemarszałkini Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska, Burmistrz Czaplinka Katarzyna Szlońska-Getka, Zastępca Burmistrza Czaplinka Krzysztof Lisiecki, a także przedstawiciele struktur ZOSP RP, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Lasów Państwowych, lokalnych instytucji oraz radni powiatowi i gminni.
Ważną częścią apelu było wręczenie odznaczeń i wyróżnień dla strażaków za ich wkład w bezpieczeństwo publiczne. Medal za Zasługi dla Bezpieczeństwa Województwa Zachodniopomorskiego odebrał druh Stanisław Podolak. Srebrny Medal za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymał druh Piotr Krupa, natomiast Brązowy Medal przyznano druhowi Mariuszowi Skrzypie. Odznaką „Wzorowy Strażak” wyróżnieni zostali: dh Paulina Śmigielska, dh Patryk Kowalski, dh Jakub Bogulski, dh Jakub Józepczuk oraz dh Tomasz Świerczyński.
Głównym punktem programu było nadanie sztandaru Ochotniczej Straży Pożarnej w Broczynie. Po odczytaniu aktu nadania i symbolicznym wbiciu pamiątkowych gwoździ w drzewiec, sztandar został przekazany jednostce, a następnie poświęcony. Burmistrz Czaplinka Katarzyna Szlońska-Getka wręczyła również listy gratulacyjne przedstawicielom wszystkich jednostek OSP z terenu gminy, dziękując im za dotychczasową służbę.
Podczas obchodów sformalizowano przyznanie dotacji w ramach programu „Granty Strażackie 2026”, realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Wicemarszałkini Anna Bańkowska, Burmistrz Katarzyna Szlońska-Getka oraz prezesi jednostek OSP Czaplinek, OSP Kluczewo i OSP Broczyno podpisali umowy, na mocy których każda z tych jednostek otrzymała dofinansowanie w wysokości 20 000 zł na poprawę bezpieczeństwa i rozwój działalności ratowniczej.
Wydarzenie wykorzystano także do podpisania umowy na realizację innej kluczowej inwestycji w gminie. Dotyczy ona termomodernizacji budynków Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Przedszkola Publicznego w Czaplinku. Dokument podpisali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz gminy Czaplinek. Całkowita wartość tego zadania wynosi około 2 mln zł, z czego dofinansowanie unijne lub marszałkowskie stanowi 1 615 000 zł.
Zobacz nagrania z powiatu drawskiego
Po zakończeniu oficjalnego apelu i przemówieniach zaproszonych gości, uczestnicy uroczystości wzięli udział w zorganizowanym dla mieszkańców strażackim pikniku rodzinnym.
Dodatkowe informacje
-
.:



