Dni Drawska Pomorskiego z wielką gwiazdą. Na scenie pojawi się zespół Wilki
- Napisane przez DSI
Mieszkańcy regionu oraz fani polskiego rocka mogą już odliczać dni do lipcowego święta miasta. Ośrodek Kultury w Drawsku Pomorskim oficjalnie poinformował o pierwszej gwieździe nadchodzących Dni Drawska Pomorskiego, które zaplanowano w dniach 3–5 lipca. Już 4 lipca na drawskiej scenie wystąpi zespół Wilki – legenda rodzimej sceny muzycznej, która od ponad trzech dekad kształtuje historię polskiego rocka.
Debiutancki album zatytułowany „Wilki” ukazał się w maju 1992 roku i natychmiast stał się bestsellerem. Oficjalna sprzedaż osiągnęła ponad 220 tysięcy kaset, 18 tysięcy płyt kompaktowych oraz 2 tysiące płyt winylowych, a szacunki uwzględniające wydania pirackie mówią o nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy. Wszystkie utwory na krążku były autorstwa Roberta Gawlińskiego, a wydawnictwo promowały single takie jak „Nic zamieszkują demony”, „Eroll”, „Aborygen” czy „Eli lama sabachtani”. Teledysk do „Son Of The Blue Sky” jako jeden z pierwszych polskich klipów był emitowany w światowym MTV, a sam utwór przez ponad 100 tygodni utrzymywał się na Liście Przebojów Radia Łódź. Sukces przypieczętowała sześciomiesięczna trasa koncertowa „Blue Sky Tour”, zainaugurowana w klubie Fugazi.
W październiku 1993 roku premierę miał drugi, charakteryzujący się ostrzejszym brzmieniem album „Przedmieścia”. Do zespołu dołączył wówczas młody klawiszowiec ze Świnoujścia, Andrzej Smolik. Płyta spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem, co przełożyło się na trasę koncertową obejmującą największe hale sportowe w 22 miastach. Rok później, w październiku 1994 roku, zespół wydał album koncertowy „Acousticus Rockus”, nagrany podczas dwóch występów w warszawskim klubie Akwarium. Oprócz znanych utworów w nowych aranżacjach, na płycie znalazły się nowe kompozycje – „Śpij Mój Śnie” i „A Moje Bóstwa Płaczą” – oraz nowa wersja utworu Czesława Niemena „Sen o Warszawie” w stylistyce reggae.
Intensywne tempo pracy i rockandrollowy tryb życia doprowadziły do decyzji o zawieszeniu działalności w 1995 roku. Przerwa, podczas której Robert Gawliński nagrywał płyty solowe („Solo”, „Kwiaty jak relikwie”, „X”, „Gra”) z udziałem Andrzeja Smolika, a pozostali członkowie realizowali własne projekty, przeciągnęła się do 2000 roku. Wówczas wydano kompilację „Największe przeboje”, co stało się impulsem do reaktywacji grupy. W 2001 roku zespół ruszył w trasę, a w trakcie prac nad nowym materiałem Marka Chrzanowskiego na basie zastąpił Marcin Ciempiel.
Wiosną 2002 roku premierę miał singiel „Baśka”, który zdobył główną nagrodę na Festiwalu w Opolu i stał się ogólnokrajowym przebojem. Wydany w sierpniu tego samego roku album „4” zyskał status złotej płyty w zaledwie dwa dni. Zespół zdominował podsumowania muzyczne, zdobywając m.in. Eska Music Award oraz sześć statuetek Fryderyka (w kategoriach: Kompozytor Roku, Autor Roku, Album Roku Pop, Grupa Roku, Wokalista Roku, Piosenka Roku). Na początku 2003 roku ukazała się reedycja płyty z utworem „Here I Am”, z którym Wilki zajęły drugie miejsce w krajowych eliminacjach do konkursu Eurowizji. Na festiwalu w Opolu w 2003 roku odebrali natomiast dwie Superjedynki.
Kolejny album, „Watra”, pojawił się w 2004 roku i został zapowiedziany singlem „Bohema”. Krążek szybko pokrył się złotem, a oficjalne wręczenie wyróżnienia odbyło się podczas nocy sylwestrowej na Rynku Głównym w Krakowie. W 2005 roku nastąpiła zmiana na stanowisku basisty – Marcina Ciempiela zastąpił Leszek Biolik. Z powodu problemów osobistych z zespołem pożegnał się perkusista Marcin Szyszko, którego miejsce zajął Hubert Gasiul. W nowym składzie zespół wydał w listopadzie 2006 roku złotą płytę „Obazki” z przebojami „Na zawsze i na wieczność” oraz „Love Story”. Rok 2007 przyniósł jubileuszową antologię podsumowującą 15-lecie działalności, a w 2008 roku grupa nagrała utwór „Idziemy na mecz” dedykowany reprezentacji Polski w piłce nożnej.
W lutym 2009 roku w warszawskim Studio Buffo Wilki zarejestrowały koncert z cyklu „MTV Unplugged”, na którym gościnnie wystąpiły Kasia Kowalska i Reni Jusis. Wydawnictwo uzyskało status złotej płyty. Po krótkim, ponownym zawieszeniu działalności, na początku 2011 roku do grupy dołączył gitarzysta Maciek Gładysz, a obowiązki basisty przejął Staszek Wróbel.
Dalsza część informacji pod blokiem filmowym
Dwudziestolecie debiutu w 2012 roku zespół uczcił reedycją pierwszego albumu oraz trasą „Blue Sky Tour 2012”. W listopadzie tego samego roku ukazał się hippisowski i ekologiczny w wymowie album „Światło i mrok”, promowany przez utwór „Czystego serca”. Po serii koncertów w 2013 roku powstało wydawnictwo koncertowe „Live Collection”. W 2014 roku do składu powrócił Marcin Ciempiel, a nowym członkiem formacji został syn lidera, Beniamin Gawliński. W kwietniu 2016 roku na rynku ukazał się energetyczny album „Przez dziewczyny”, nawiązujący stylistyką do płyty „4”.
Jubileusz 25-lecia (2017) zaowocował wydaniem w kolejnym roku dwupłytowej kompilacji „26/26” z nowym singlem „Na krawędzi życia”, po czym zespół odbył wyprzedaną trasę akustyczną. Pod koniec 2019 roku nowym perkusistą został Adam Kram. Choć plany koncertowe na lata 2020–2021 zostały mocno ograniczone przez pandemię COVID-19, muzycy pracowali nad nowym materiałem.
Początek 2022 roku przyniósł jubileuszową trasę z okazji 30-lecia, do której dołączyła Julia Dubińska. W tym samym roku wydano single „Liczysz się tylko ty” oraz zaśpiewany przez Beniamina Gawlińskiego „Podzielony świat”. We wrześniu 2022 roku odbyła się premiera albumu „Wszyscy marzą o miłości”, promowanego specjalnym koncertem w Teatrze Muzycznym Roma.
Bogaty, ponadtrzydziestoletni dorobek artystyczny oraz przekrój największych hitów zespół Wilki zaprezentuje już 4 lipca przed publicznością w Drawsku Pomorskim.
Dodatkowe informacje
-
.:



