Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Wojsko Polskie wkracza w przestrzeń kosmiczną. System satelitarny MikroSAR przekazany armii

  • Napisane przez  DSI za MON
Wojsko Polskie wkracza w przestrzeń kosmiczną. System satelitarny MikroSAR przekazany armii

Siły Zbrojne RP zyskały nowoczesne narzędzie do satelitarnego rozpoznania radarowego. 15 maja 2026 roku w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyło się oficjalne przekazanie systemu MikroSAR, który zapewni polskiej armii niezależność w zakresie pozyskiwania danych geoprzestrzennych. Nowa technologia umożliwi precyzyjne obrazowanie terenu niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych, co znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa kraju i zdolności operacyjne wojska.

W uroczystości, która miała miejsce na warszawskiej Cytadeli, uczestniczyli wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz sekretarz stanu w MON Cezary Tomczyk. System MikroSAR dostarczyło konsorcjum, którego liderem jest firma ICEYE Polska, a w jego skład wchodzą również Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ).

Podczas wydarzenia symbolicznie przekazano model satelity na ręce płk. Leszka Paszkowskiego, szefa Agencji Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych (ARGUS). To właśnie ta jednostka od teraz oficjalnie odpowiada za operacyjne wykorzystanie przestrzeni kosmicznej na potrzeby Wojska Polskiego.

"Nasze zdolności obrazowania geoprzestrzennego, oddziaływania na to, co się dzieje, na najważniejsze wydarzenia, bycia przygotowanym na najtrudniejsze sytuacje - to ma miejsce dziś, tu i teraz. I to jest wielki dzień dla zdolności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Obrazowanie monochromatyczne, niezależnie od pory dnia - czy to dzień, czy noc - od warunków pogodowych, od zachmurzenia. Możliwość bardzo dokładnego obrazowania, zlokalizowania celu lub ostrzeżenia przed zagrożeniem. Po to jest obrazowanie z kosmosu. Po to jest obecność Wojska Polskiego w kosmosie. Dzisiaj staje się to faktem" – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef resortu obrony narodowej przypomniał, że umowę z firmą ICEYE podpisano rok temu, co określił jako jedną z przełomowych decyzji rządu. Podkreślił również rolę prezesa firmy, Rafała Modrzewskiego, oraz zaangażowanie wiceministra Cezarego Tomczyka w realizację projektu. Wicepremier zaznaczył, że obok tradycyjnych komponentów armii, priorytetem stają się nowoczesne technologie.

"Mamy dzisiaj możliwość budowy najsilniejszej armii w Europie, dobrze zorganizowanej we wszystkich domenach. Zarówno wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna, obrona terytorialna czy wojska specjalne. Ale dla nas autentycznym priorytetem staje się to, co jest nową technologią: drony, antydrony, sztuczna inteligencja, kosmos, daleki precyzyjny zasięg. To są tak naprawdę nasze dzisiaj najważniejsze zadania. (…) Dzisiaj Polska staje się jednym z tych krajów - liczyliśmy to przed chwilą - chyba ośmiu w Europie. Polska była liderem w procesie współpracy z firmą ICEYE, z Polską Grupą Zbrojeniową i Wojskowymi Zakładami Łączności nr 1. To jest konsorcjum, czyli przemysł prywatny i państwowy, bo tutaj możemy postawić znak równości w naszych działaniach" – dodał Władysław Kosiniak-Kamysz.

Program MikroSAR to jeden z najszybciej zrealizowanych zakupów w historii polskiego wojska. Umowa o wartości około 860 mln zł brutto została zawarta 14 maja 2025 roku. Obejmuje ona docelowo trzy satelity radarowe (z opcją rozszerzenia o kolejne trzy) oraz mobilny segment naziemny. W ciągu zaledwie roku od podpisania kontraktu na orbitę wyniesiono cztery satelity, a jednostka ARGUS osiągnęła gotowość operacyjną.

Głos podczas uroczystości zabrał także sekretarz stanu w MON Cezary Tomczyk, wskazując na praktyczne znaczenie nowego systemu dla bezpieczeństwa kraju.

Dalsza część informacji pod blokiem filmowym

"To, o czym mówił pan premier Kosiniak-Kamysz jest kluczowe, bo obrazowanie satelitarne z punktu widzenia wojska to przygotowanie do ewentualnego targetingu i budowania świadomości sytuacyjnej - tego, jak wygląda potencjalne zagrożenie. Po to, żebyśmy mogli dzień po dniu, godzina po godzinie mieć świeże informacje o tym, jak wygląda nasze otoczenie bezpieczeństwa. Ta współpraca z ICEYE, ta współpraca z Polską Grupą Zbrojeniową, myślę, że jest modelowa. (…) Jesteśmy dzisiaj w Muzeum Wojska Polskiego. I mam taką nadzieję - myślę, że tak będzie - że za sto lat zdjęcia z dzisiejszej uroczystości, pokazujące moment, w którym Polska wkroczyła w zupełnie nową domenę - domenę kosmiczną - będą częścią historii tego miejsca" – mówił Cezary Tomczyk.

Jednostka ARGUS (Agencja Rozpoznania Geoprzestrzennego i Usług Satelitarnych) podlega resortowi obrony narodowej. Do jej głównych zadań należy dowodzenie podległymi strukturami w zakresie wsparcia geoprzestrzennego oraz satelitarne zabezpieczanie operacji realizowanych przez Siły Zbrojne RP. Dane dostarczane przez agencję są kluczowe dla działań wojsk oraz funkcjonowania nowoczesnych systemów naprowadzania uzbrojenia.

Dodatkowe informacje

  • .:

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

        

Zostań promotorem

Więcej