Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

To nie my przyszliśmy na festiwal, to festiwal przyszedł do nas. Leśnicy tym razem inaczej do tematu

  • Napisane przez  DSI
Fot. Adam Cygan Fot. Adam Cygan

Przez lata sąsiedztwo lasów z festiwalem Pol'and'Rock było dla leśników sporym wyzwaniem. W tym roku Nadleśnictwo Borne Sulinowo i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku postanowili podejść do tematu inaczej – z edukacją, rozmową i... leżakami wśród śpiewu ptaków.

To nie leśnicy przyszli na festiwal – to festiwal przyszedł do lasu. Tak o swojej obecności na tegorocznym Pol’and’Rock Festival mówią przedstawiciele Nadleśnictwa Borne Sulinowo i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku, którzy wspólnie stworzyli wyjątkową, edukacyjną przestrzeń tuż przy głównej bramie imprezy.

Przez lata obecność dziesiątek tysięcy uczestników festiwalu była dla lokalnych leśników źródłem licznych problemów: nielegalne biwakowanie, zaśmiecanie lasu i niszczenie przyrody. – Nasi strażnicy codziennie mierzyli się z tymi wyzwaniami, ale brakowało czasu na rozmowę – przyznają leśnicy.

W tym roku coś się zmieniło. Problem zamieniono w szansę. Dzięki wsparciu edukatorów i zaangażowaniu kilkunastu nadleśnictw powstało stoisko „Usłysz las” – zielona oaza relaksu i wiedzy. Działało codziennie, oferując:

  • warsztaty dla dzieci – plastykowanie, zabawy z owadami i poznawanie leśnej fauny,

  • artystyczne zajęcia – tworzenie biżuterii, medalionów i łapaczy snów z naturalnych materiałów,

  • strefę sensoryczną – dla tych, którzy chcieli „poczuć” las wszystkimi zmysłami,

  • silent disco – z dźwiękami ptaków zamiast muzyki,

  • spotkania z pasjonatami przyrody – m.in. z ornitologiem i fotografem dzikiej przyrody Andrzejem Bejgerem.

Kluczowym elementem była jednak rozmowa. – Nie karaliśmy, nie pouczaliśmy. Edukowaliśmy, rozmawialiśmy, tłumaczyliśmy – mówią przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. I to przyniosło efekty. W tym roku las sąsiadujący z terenem festiwalu był zauważalnie czystszy.

Leśnicy nie kryją dumy z efektów swojej pracy. – To były często trudne rozmowy, ale pełne szacunku i otwartości. Tak wygląda prawdziwa edukacja – podsumowują. Ich obecność docenił również dyrektor RDLP Jarosław Czarnecki, który odwiedził stoisko i wyraził uznanie dla zaangażowania zespołu.

W działaniach wzięły udział m.in. nadleśnictwa z Złocieńca, Drawska, Polanowa, Świerczyny, Czaplinka, Manowa, Warcina i Karnieszewic. DSI miało również okazję odwiedzić stoisko – na zaproszenie nadleśniczego Nadleśnictwa Złocieniec.

Organizatorzy nie kryją nadziei na kontynuację projektu. – To była piękna przygoda i ogromna wartość. Mamy nadzieję, że za rok znów się spotkamy – w sercu lasu, ale i w samym centrum festiwalu.

W organizację zaangażowane były: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku, Nadleśnictwo Polanów, Nadleśnictwo Połczyn, Nadleśnictwo Świerczyna, Nadleśnictwo Karnieszewice, Nadleśnictwo Warcino, Nadleśnictwo Czaplinek, Nadleśnictwo Złocieniec, Nadleśnictwo Manowo, Nadleśnictwo Drawsko i Nadleśnictwo Borne Sulinowo.

Dodatkowe informacje

  • .:

Skomentuj

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

        

Zostań promotorem

Więcej