Anomalia Drawy

  • Napisane przez  Projekt Jezioro Tajemnic
Anomalia Drawy

Przepływająca m.in. przez jeziora Drawsko i Lubie rzeka Drawa posiada zaskakującą właściwość: płynie w odwrotnym kierunku niż inne - z północy na południe.

Drawa bierze swój początek w okolicy Połczyna Zdroju i uchodzi do Noteci. Ta jest położona dużo dalej na południe. Łączna długośc rzeki to aż 186 km.

Jak płyną rzeki? To oczywiście ma związek z różnicami w ukształtowaniu terenu. Woda płynie w dół. Prawie wszystkie wody z terenu Polski spływają do Morza Bałtyckiego, choć istnieją niewielkie obszary w Sudetach i Karpatach, z których rzeki spływają do Morza Północnego (rzeką Łabą) i Morza Czarnego (Dunajem i Dniestrem).

Anomalia Drawy

Rzeki płyną od swych źródeł do ujścia, czyli do większego zbiornika wodnego, do którego wlewają niesioną przez setki kilometrów wodę. Naturalny spadek terenu wymusza kierunek płynięcia rzeki.

Anomalia Drawy

Drawa dzięki temu, że posiada spory spadek oraz przepływ, uznawana jest miejscami za rzekę górską i momentami bywa bardzo trudną przeprawą. Warto też wspomnieć, że na rzece znajduje się Szlak kajakowy im. Ks. Kard. Karola Wojtyły, który kilkakrotnie uczestniczył w spływach Drawą.

Anomalia Drawy
Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto