Advertisement
AMAZON

Podziemia Templariuszy w Czaplinku?

  • Napisane przez  Projekt jezioro Tajemnic
Podziemia Templariuszy w Czaplinku?

Plotki o podziemnych przejściach w dawnym Tempelburgu słychać od dawna. Kojarzone są z najstarszym zabytkiem tego miasteczka – Kościołem św. Trójcy, gdzie wcześniej miał być zamek Templariuszy. Rycerze tego zakonu znaleźli dogodne warunki funkcjonowania nad jeziorem Drawsko. Czy wiemy coś więcej? Tak. Odkryto anomalie. Wkrótce jednak zaprzestano prac…
Kościół pod wezwaniem Św. Trójcy to najstarsza budowla Czaplinka, prawdopodobnie z przełomu XIV i XV wieku. W środku zachwycający unikat - barokowy złocony ołtarz baldachimowy z XVIII wieku. Jest tam też klasycystyczna ambona z pierwszej połowy XIX w. oraz zabytkowe organy. Przy kościele możemy podziwiać drewnianą dzwonnicę kozłową z dzwonem odlanym w 1730 roku. Jest tez akcent związany z Rubensem…


Podobno jednak, zanim powstała świątynia, w tym miejscu był zamek Templariuszy. W sprawie wypowiada się Łukasz Orlicki, szef Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca, Patrona Akcji Jezioro Tajemnic:
- W latach 90. przeprowadzono w kościele i jego pobliżu badania metodą georadarową, które ujawniły różnego rodzaju anomalia gruntu. Część z nich była związana z wnętrzem kościoła, a właściwie jego podziemiami. Udało się wskazać miejsce, gdzie przynajmniej w jednym miejscu miała znajdować się duża krypta lub jakiegoś rodzaju piwnica oraz zasypisko, być może kryjące grób. Na zewnątrz kościoła udało się zlokalizować ślady po dawnych fundamentach oraz anomalię mogącą być reliktem jakiegoś tunelu bądź kanału. Prace nigdy nie były kontynuowane.

Podziemia Templariuszy w Czaplinku?


Dodajmy, że miesięcznik „Odkrywca” w ubiegłym roku wstępnie deklarował chęć przeprowadzenia badań archeologicznych w oparciu o wyniki tych badań, które zresztą znajdują się w posiadaniu Redakcji. Być może uda się ten zamiar zrealizować.
Kościółek można zwiedzać m.in. umawiając wizytę w Punkcie Informacji Turystycznej znajdującym się na Czaplineckim Rynku, tel. (94) 375 47 90 lub (94) 375-51-77.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto