Odkryto kolejną dłubankę w głębinach jeziora Drawsko

  • Napisane przez  Projekt Jezioro Tajemnic
Fot. Sławek Hałka Fot. Sławek Hałka

Przedstawiamy pierwszą pracę nadesłaną na konkurs „Odkryj Jezioro Tajemnic z Bare”. Z dostarczonego materiału wynika, że autor, Henryk Kilczewski z Koszalina, natrafił na drugą już dłubankę w toni jeziora.

“Latem odbywaliśmy kurs na płetwonurka P3. Jezioro Drawsko z jego wizurą i roślinnością to extra miejsce na kursy. Wybraliśmy do ćwiczeń brzeg w Starym Drawsku naprzeciw wyspy Bielawy. Plan nurkowy obejmował ratownictwo. Schodziliśmy po stoku na 26m i jeden z nas udawał nieprzytomnego, a drugi pompując kamizelkę wynosił ofiarę na powierzchnię. Wtem zobaczyłem potężny kształt na dnie. Coś leżało na granicy widzialności, a każdy nurek zna to uczucie, że zaraz wyłoni się z wody coś niebywałego. Ale trzeba było wykonać plan, a odkrycia zostawić na potem. 

W tydzień później znowu wchodziliśmy w wody jeziora. Kierunek wyspa. Po osiągnięciu danej głębokości skręcamy w lewo i posuwamy się po batymetrii. Po paru minutach JEST! Podłużny kształt długości około 4 m. Czubaty z jednej strony, a tępy z drugiej. Leży na pochyłości w mule. Opływamy w koło, dotykamy. Drewno! Wkładam rękę, aby sprawdzić wysokość boku i dłoń wpada w pustą przestrzeń. To forma przestrzenna. I jest ciężka. Nie ma mowy na uniesienie jej bez specjalnych boi. Wygląda na dzieło rąk ludzkich. Nagle błysk! To dłubanka sprzed wieków. Zatonęła, leżała ukryta przed światem i teraz ją odnaleźliśmy! Tak ją oglądaliśmy, aż podniosły się osady i wizura zniknęła. 

Zapamiętałem otwory na dziobie. Prawdopodobnie po sęku i prawie 10 cm grubość burty. Co było przyczyną zatonięcia, możemy się domyślać. Sądząc po kierunku ułożenia łodzi, ktoś płynął na wyspę i nie dopłynął. A łódź ukryta w głębi, bezpiecznie przetrwała do dnia dzisiejszego.”.

  • Autorem zdjęć jest Sławek Hałka.
  • Laureatem konkursu na najlepszą relację z nurkowania w jeziorze Drawsko został Robert Bendig – Wielowiejski ze Szczecina. Nagrodą jest Suchy Skafander firmy Bare model Trilam Tech Dry. Sponsorem Nagrody jest firma ECN- Systemy Nurkowe z Drawska Pomorskiego.

Powrót na górę

Moje konto

Więcej